mondes
21.03.18,14:40
Ahojte, klient bol v PL na nákup tovaru a platil kartou. Mám k tomu aj faktúru. Ak si sumu na faktúre prepočítam kurzom spred dňa. No platba z banky je o 5 centov vyššia. Aby mi sedel zostatok na BÚ, tak úhradu musím urobiť v takej sume, ktorá bola odpísaná z banky. A 5 centový rozdiel zaúčtujem ako kurzový rozdiel. Je to takto správne?

2. Keďže mi klient nikdy nedáva doklad o nákupe valút z PL (vraj mu to v PL ani nedávajú) a ja nemám akým spôsobom zaúčtovať nákup valút, tak som si "vymyslela" nasledovný postup:
Faktúry za nákup tovaru z jedného dňa prepočítam kurzom platným deň vopred. V ten istý deň urobím prevod z eurovej pokladnice do valutovej PL v sume, ktorá sa rovná súčtu faktúr za nakúpený tovar v tento deň. Kurz dotácie pokladnice PL dám taktiež z dňa vopred, takže mi vlastne nevznikne žiadny kurzový rozdiel. Čo vy na to? Môže to takto byť?
Pretože rozmýšľam, že aj keby som mala doklad o nákupe valút, ale klient si v PL popri nákupe tovaru robí nákupy aj pre svoju rodinu, teda súkromné a to by bol riadny chaos. Musel by mi dať presnú evidenciu, koľko nakúpil valút a koľko minul na tovar. A to by som chcela od neho príliš veľa. Ďakujem Vám zo srdca za odpovede....