Vlasta Č.
22.03.18,11:58
Aby firma nemala nadmerný odpočet DPH, môžez tohto titulu (teda nie z titulu, že jej prišla fa oneskorene) preniesť uplatnenie DPH z niektorých došlých faktúr do nasledujúcich období? Neberie sa to ako špekulácia??



Vďaka :).
Tweety
22.03.18,11:00
Je to zákonná možnosť, (pozri § 51) prenesenia DP do nasl. obdoia, najneskôr však do konca posledného zdaňov. obdobia.

Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
kn-alka
22.03.18,11:01
už dávno sa môže uplatniť DPH kedykoľvek do konca kalendárneho roka podľa vlastného uváženia
Vlasta Č.
22.03.18,11:09
A ako s faktúrami, ktoré síce boli vo firme (na prevádzkach), ale nedostali sa k účtovníčke a teraz napr. urguje dodávateľ úhradu faktúry z r. 2016.......tam už odpočet DPH nie je podľa mňa:

".....Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)......"


že fa nemá účtovníčka neznamená, že ju nemá platiteľ....
Tweety
22.03.18,11:11
Odpočet je možný len podaním DDP.
Vlasta Č.
22.03.18,11:14
Ďakujem za ochotu :).
Vlasta Č.
23.03.18,09:45
prosím, je možné rovnako uplatniť aj zaplatenú DPH z JCD - príklad: DPH z JCD uhradená colnému úradu 23.2.18 a uplatnenie takto zaplatenej DPH by bolo až v 4/18 - je to možné?

Ďakujem.
vierkanevierka
04.09.18,03:42
Velmi by ma zaujimali podrobnosti, lebo mam nadmerny odpocet a nechcem ho mat, este je daleko do konca kvartalu, tak nemozem posunut cely doklad na oktober..... lebo tak mi povedali, ze posunut celu fakturu..... ako to konkretne v JU urobit? a Alfe teda, aby som bola presna....
dakujem za odpoved