Lllenka
08.08.06,14:46
Prosím vás...
som zamestaná na TPP (doba neurčitá), študujem denne na VŠ...
Chcela by som sa spýtať, či moja mama môže poberať na mňa prídavky na deti.. a zároveň či môžem poberať sociálne štipendium, a ak áno.. Koho príjem sa posudzuje na výpočet výšky sociálneho štipendia.. (mojej mamy, mňa alebo nás obe)
dakujem za skoru odpoveď
Gabi03
08.08.06,13:05
Nie som si istá, bo s tým nemám skúsenosť, ale myslím, že prídavky sa berú na nezaopatrené dieťa, a keďže ty pracuješ, zaopatrená si.
Čo sa týka štipendia, ako študentka denného štúdia by si mohla, ale ak sa na škole dozvedia, že máš TPP, pochybujem, že ti ho uznajú. Ale to sa treba spýtať konkrétne na škole na študijnom oddelení.
elPi
08.08.06,13:09
Myslím, že definícia nezaopatreného dieťaťa sa nezaoberá prípadným príjmom dieťaťa, teda bez ohľadu na jeho príjem majú rodičia nárok ako na prídavky tak aj na daňový bonus.
Lllenka
08.08.06,13:11
no som z toho uz zmatena.. ale dakujem neviem ci som zaopatrena ak som studentka.. kazdy vravi ine.. ale daakujeeeeeeeeeeeeeeem
Gabi03
08.08.06,13:12
Myslím, že definícia nezaopatreného dieťaťa sa nezaoberá prípadným príjmom dieťaťa, teda bez ohľadu na jeho príjem majú rodičia nárok ako na prídavky tak aj na daňový bonus.


S prídavkami fakt nemám skúsenosti, ale daňový bonus ti musím vyvrátiť. Tam sa posudzuje vyživované dieťa. A ona určite nie je vyživovaná, ak má pracovný pomer.
elPi
08.08.06,13:26
Podľa Zákona o dani z príjmov § 33 (Daňový bonus):
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

Odkaz 125 je na zákon č. 600/2003 o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení
zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, kde v § 3 (Nezaopatrené dieťa ) je to definované takto:
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky,3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)
(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.6)

Nikde nie je zmienka o tom, že sa nejaký príjem takéhoto dieťaťa pri nárokovaní sleduje a že sa naň prihliada.
Lllenka
09.08.06,06:39
Ďakujem vám za odpoveď.. ale jedine na stranke upsvarsr.gov.sk bolo pisane v tom zakone ze ak vykonavam zarobkovu cinnost tak nemam narok na pridavky na deti ale na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) tam toto nebolo pisane.. tak neviem.. skusim sa este obratit na pravnika a uvidim.. dakujeeeeem pekne :)
Pepa
09.08.06,07:05
Ďakujem vám za odpoveď.. ale jedine na stranke upsvarsr.gov.sk bolo pisane v tom zakone ze ak vykonavam zarobkovu cinnost tak nemam narok na pridavky na deti ale na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) tam toto nebolo pisane.. tak neviem.. skusim sa este obratit na pravnika a uvidim.. dakujeeeeem pekne :)
Ak si študentkou dennej formy štúdia, nepresiahla si vek 25 rokov matka má nárok na PnD aj na DB - môžeš mať TPP, možeš podnikať. Zárobková činnosť s nárokom na PnD a DB nemá níč spoločné, pokiaľ si nezaopatreným dieťaťom jednoznačne je nárok.
Lllenka
09.08.06,08:51
aaano Erika.. dakujem.. suhlasim s tebou.. uz som si to aj ja nasla.. mam narok na pridavky na deti.. aj ked som zamestnana a som studentkou denneho studia.. dakujem..
Pepa
09.08.06,09:01
:) .
elPi
09.08.06,14:02
aaano Erika.. dakujem.. suhlasim s tebou.. uz som si to aj ja nasla.. mam narok na pridavky na deti.. aj ked som zamestnana a som studentkou denneho studia.. dakujem..

:D . . . no nevravím . . . :D