Walentin007
23.03.18,07:51
Rad by som sa poradil ako postavit domcek alebo ako to nazyvaju na miestnom urade "chatu" v zahradkarskej oblasti. Pozemok ma rozlohu 583m2 a "chata" co chceme postavit ma 78m2. Kedze mozme mat zastavanu plochu len 10% z pozemku, da sa nejako predsa len tu chatu postavit aby to bolo vramci zakona? alebo si vytvorit projekt na danych 10% z pozemku a po kolaudacii dostavat ???
buchač
23.03.18,07:13
Staval by som bez problémov, nakoľko

https://www.sme.sk/c/3543275/chata-ako-vila-hlavne-ze-je-na-byvanie.html

P.S.:
Pred cca mesiacom som sa bol prejsť v lokalite, kde sme mali záhradu.
Som zdúpnel, čo tam vyrástlo. Na 1/4 pozemku z celkovej plochy 4 árov domec a nie chatka.
Walentin007
23.03.18,07:54
a kebyze som postavil ten co by som xcel s tou vacsou rozlohou ale nedal by som to na plotnu ale na patky tak by to nemal byt problem ze ??? kedze nemam pevne zaklady ...
buchač
23.03.18,13:09
Nemal by byť.
clen
10.04.18,16:56
No, tie podmienky výstavby sú určené za istým účelom, najmä vo verejnom záujme. To. že niekto vlastní pozemok, ešte neznamená. že môže ignorovať susedov, ochranu prírody atď. Nechápem túto tendenciu obchádzať zákony... Ľuďom akoby nedochádzalo, že raz sa to môže otočiť proti nim. Ľudia sa pohoršujú nad politikmi, ale tí sú často len ich obrazom.
Benko
11.04.18,04:36
Lebo budeš celý život dodržiavať zákony a po rokoch keď sa poobzeráš okolo seba, pripadáš si ako debil. Jediný máme v záhradkárskej osade žumpu s certifikátmi a s projektom a všetko čo k tomu patrí. Ešte aj búdu na náradie máme cez projekt a so stavebným povolením, jasne že iba my. Stálo ma to nervov a peňazí a načo? Mohol som mať dovolenku ako ostatní a žumpu s búdou tiež ako ostatní.
buchač
11.04.18,05:32
člen...otázka.

Čítal si link, ktorý som dal ?
Lebo tam je podstatné jedno, čo spomínaš...zákony.
Citujem

" Vyhlášky, ktoré jasne stanovovali pravidlá pre výstavbu v osadách, už neplatia. "Do roku 2000 stanovovali, že v záhradkárskych osadách sa mohli stavať iba chatky do veľkosti 25 metrov štvorcových, v rekreačných, chatových oblastiach do osemdesiat metrov štvorcových,

Súčasné zákony nedefinujú, aký veľký by mal byť objekt na rekreáciu a čo by mal spĺňa. Jediný smerodajný, ale zrejme nedostatočný a v praxi málo využiteľný by mohol byť stavebný zákon.
Pojem "stavba na individuálnu rekreáciu" spomína len medzi pojmami stavebného poriadku, keď takéto stavby radí bez ďalšieho podrobnejšieho veľkostného určenia medzi jednoduché stavby. "


Jednotlivci stavajú, využívajú nedokonalý zákon...o nič iné tu nejde.
Že tie stavby vyzerajú nie raz otrasne, tak to je už iný problém.

Za oných čias sa zákon obchádzal ako ?
Jednotlivci položili základ chatky o ploche 16 m2...na to dali poriadne kusy železa a urvali deku budúcej - väčšej plochy. Alebo postavili na tom základnom rozmere prízemie a na to dali manzardu. Vyzeralo to jak dom na stračej nôžke...niečo strašné.
Mikae
11.04.18,07:08
Tiež si tak pripadám, že široko ďaleko sme jediní poctiví čo dodržiavame zákony a všelijaké, koľkokrát nezmyselné nariadenia a súhlasím, že stojí to veľa nervov a peňazí, ale aspoň spím s čistým svedomím. Aj keď niektorí by to nenazvali poctivý ale sprostý. Čo už, mne to inak nedá ☺
ivka70
11.04.18,07:35
to akoze nebudes mat ani ziadne napojenie na vodu, energia a pod.?
Mamkaivi
30.09.20,18:58
Ahoj, ako si to nakoniec spravil? Mame ten isty problem, ze mame malu zahradku a 10%nam je malo. Aj to akoze obytne podkrovie co su boky stien len 130cm tak z toho som na nervy, kedze nemam rada nizke stropy... Podarilo sa Ti nieco, prosim...????