Karol.
23.03.18,14:44
pri vytápaní masti sa mi nepodarilo spraviť žiadne oškvarky. Všetka slanina sa ako keby rozvarila a nezostal žiaden oškvarok. Myslím, že postup bol správny: slaninu som nakrájal na cca 2x2 cm, pridal trochu soli a na miernom ohni vytápal cca 3 hodiny. Ku koncu som pridal aj trochu mlieka. Masť je pekná biela, stuhnutá, ale namiesto oškvarkov len kaša.
lubko6394
23.03.18,14:24
Asi si varil príliš pomaly a teplota bola príliš nízka, ostalo tam priveľa vody ( neodparila sa ) a tá zbytková voda sa skoncentrovala do oškvarkov a preto sa zmenili na kašu.
lubko6394
23.03.18,17:12
Soľ ako problém nevidím. To mlieko dávam na začiatku. začínam mierne a miešam kým slanina nepláva, rýchlosť a teplota dovtedy nie je podstatná. Na vyškvarenie oškvarkov je treba vyššia teplota - šacujem 120-150°C ( nemerám ale okom sledujem) a skôr dávam pozor aby sa to neprepálilo a odstavujem keď je to len jemne nahnednuté. Ak počkám že sú opticky dobré tak sú spravidla prepálené.
buchač
23.03.18,19:01
Osobne vidím problém skôr v tej samotnej slanine a nie v chybe pri postupe spracovania.
kukučka
23.03.18,21:27
Surovina bola domáca, alebo kúpená? Otázka druhá, bola to slanina, alebo sadlo?
Predpokladám, že kúpená a a ani boh nevie, čím bolo to prasa kŕmené, tak sa nečuduj. Zo sadla tiež veľa škvariek neostane. Na nete nájdeš sťažnosti, že netuhne masť, čítaj.
kopretinka
23.03.18,21:44
svokra vytápa slaninu pravidelne,kupuje ju v mäsiarstve,nikdy nemala problém s oškvarkami.....čo je to sadlo?
marleau
23.03.18,21:46
Chyba je v tom, že ste nakrájal veľmi malé kúsky na škvarenie. Určite vám ostalo dosť veľa mrviny na spodku hrnca. My krájame min. 3x5 cm a väčšie. Určite je chyba v tomto.
bettylou
24.03.18,06:56
Aj sadlo vyškvaríš na škvarky, len je treba na väčšie kúsky pokrájať. Takže tým to nebude. Z malých kúskov zvykne byť mrvina, ale kaša? Tipujem to tiež na nízku teplotu. Soľ do šmalcu? Skús iný recept.
Karol.
25.03.18,07:12
Dakujem za radu. Asi som na to prisiel, kde som spravil chybu. Ja som pri vytapani prikryval hrniec :-( , tym padom sa ta voda skocentrovala do oskvarkov, ako pises. Proste som spravil kravinu .-(
viktorviktor
29.03.18,19:50
najskôr si kúpil podbrušinu z prasnice, ale aj niektoré terajšie "slaniny" sa pripekajú k rajnici, záleží od spracovatela /masť z časti vylisujú a pridajú zmes "grciny" /
recept podľa Ján Babilon: Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči – Diel I

384 Škvarenie bravčovej masti
Keď sa slanina oddelila od mäsa, pôlty sa majú pekne povyrovnávať, aby nikde netrčali šúplaty. Zo slaniny odrezať nepotrebnú masť, aby slanina ostala hladká; poobrezovať aj všetku masť z mäsa, ktoré je určené do soli. Všetko sadlo pokrájať na kocky, dať do kotla a už od začiatku miešať odspodku, aby neprihorelo. Do masti dať za hrsť soli a pražiť tak dlho, kým škvarky neostanú žlté. Kotol odložiť bokom, masť cez sito scediť do prichystanej nádoby a škvarky povytláčať varechou, aby v nich nezostalo mnoho masti. Keď budeme pri škvarení masti postupovať takto, masť nikdy nestratí svoju príjemnú chuť.
Najlepšie nádoby na masť sú plechové.

aj tu je dobrý postup http://www.dadalovakucharka.cz/vep/vepr0152.html