kuravesele
26.03.18,11:38
Už viac krát sa nám stalo, že sme išli na vyšetrenie buď nové, alebo kontrolné, a obvodná detská lekárka nám neposkytla celú kartotéku, ale len napríklad papier, konkrétneho lekára ku ktorému ideme na kontrolu. Keď sme išli na nové vyšetrenie, tak nám vôbec nedala kartotéku.

Je takýto postup normálny? Lebo keď ideme aj 200km k doktorovi, a náhodou bude chcieť vidieť aj iné výsledky...? Podotýkam, keď som jej za to povedala, tak jej komentár bol "že na čo nám to bude treba".

Aké máte skúsenosti?
buchač
26.03.18,09:58
Ono je to také nejasnejšie.
Podľa zákona (?) obvodný lekár nemusí dať celú kartotéku, stačí dať výmenný lístok.
Lebo obvodný sumarizuje všetky vyšetrenia a následne postupuje ďalej.

Osobne si myslím, že normálny lekár (po náležitom objasnení dôvodu) by nemal mať problém dať celú kartu...lebo proste jeden nikdy nevie.

Dám Ti takú radičku ? Po každom odbornejšom vyšetrení si urob kópiu správy (vlastnú kartotéku ;)) a máš po starostiach.

P.S.:
Ako zvyčajne, ja len zo svojich skúseností a praxe, ktorú robím už pár 10ročí.
misoft
26.03.18,14:50
...............
Podľa zákona (?) obvodný lekár nemusí dať celú kartotéku, stačí dať výmenný lístok.
Lebo obvodný sumarizuje všetky vyšetrenia a následne postupuje ďalej.

..............
Ja len takú malú poznámočku - kompletná zdravotná dokumentácia pacienta u ošetrujúceho lekára je majetkom toho lekára. Nie je majetkom ošetrovaného. zze/2004-576/19/3
ivka70
26.03.18,15:17
Vobec by lekar nemal vydat pacientovi ci rodicovi celu kartu.
Max. urobi odpos relevantnych vysetreni, ktore sa mozu s novym vysetrenim spojit ci ho ovplyvnit, ci ujasnit.
Odborny lekar si vie vyziadat potrebne udaje priamo od obvodneho, ak ich potrebuje.
buchač
26.03.18,15:21
...............
Podľa zákona (?) obvodný lekár nemusí dať celú kartotéku, stačí dať výmenný lístok.
Lebo obvodný sumarizuje všetky vyšetrenia a následne postupuje ďalej.

..............
Ja len takú malú poznámočku - kompletná zdravotná dokumentácia pacienta u ošetrujúceho lekára je majetkom toho lekára. Nie je majetkom ošetrovaného.

Ja toto predsa všetko dobre viem...a to nie som MUDr.
ALE môj obvodný lekár je normálny...aj detský lekár, kde patria moje vnučky. Títo by nerobili absolútny problém.
Moja prax, že som si svojho času kopíroval správy vyplýva z úplne iného dôvodu.
Išiel som na kontrolné vyšetrenie ? Nuž obvodný lekár mi dal výmenný lístok. Po absolvovaní vyšetrení som si vzal papier, ofotil....a posunul ďalej....to znamená, že kópiu dostal nie iba obvodný, ale aj iní lekári, ktorí na základe vyšetrenia sa spolupodieľali na liečebnom procese.

Alebo aj inak ?
Veselékurátenko ide LEN s výmenným lístkom na vyšetrenie niekde 200 kilákov. Decko pravdepodobne vystresované, rodič/čia nervózny po celú cestu...a aj v nasledujúcej čakárni, až príde na poradie.
Decko vojde do patričných dverí, lekár vyspovedá rodiča....a ten trt makový vie, lebo proste nevie, vždy odovzdal správu obvoďákovi.
Č včul, čo teraz ? Ak vezmem pesimistickú stránku veci, čo ak lekár proste pošle decko nazad bez vyšetrenia ? To nasledujúce bude v novom termíne...a kľudne o pekných pár týždňov, no vyšetrenie je povedzme nutné k ďalšiemu pokračovaniu liečby.

Takže sa pýtam.
Čo by si urobil Ty, čo by urobil normálny rodič, ak by takto dopadol pre konanie lekára, ktorému je zákon bližší ako zdravie pacienta ?
Normálny rodič by obvoďákovi normálne vynadal...normálnejší rodič by mu jednu urval.


...a ozaj....uvedený zákon spomína, že všeobecný lekár vedie zdravotnú dokumentáciu.
Nože daj zákon, kde je napísané, že kartu ako celok nesmie vydať pacientovi za účelom iných vyšetrení.
Mila123
26.03.18,15:53
nesúhlasím, ak je majetok lekára, ktorý umrie dedí sa?????
Mila123
26.03.18,16:00
§24 zákon ao zdravotnej starostlivosti č. 576/2004 Z.z.
Poskytovanie údajov zo zdravotnej dokumentácie

(1) Údaje zo zdravotnej dokumentácie sa poskytujú formou výpisu zo zdravotnej dokumentácie. Výpis zo zdravotnej dokumentácie obsahuje okrem údajov uvedených v § 19 ods. 2 písm. a), h) a i)
a) chronologický opis vývoja zdravotného stavu,
b) prehľad o doterajšej liečbe,
c) údaje potrebné na ďalšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti,
d) dátum vystavenia a identifikáciu ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka.
(2) Všeobecný lekár je povinný bezodkladne poskytnúť výpis zo zdravotnej dokumentácie inému ošetrujúcemu zdravotníckemu pracovníkovi v rozsahu jeho vyžiadania.
(3) Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je na vyžiadanie povinný poskytnúť výpis zo zdravotnej dokumentácie v rozsahu ním poskytnutej zdravotnej starostlivosti všeobecnému lekárovi alebo lekárovi, ktorý odporučil osobu na ďalšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
(4) Poskytovateľ je povinný na základe písomného vyžiadania, ak v písmene a) nie je ustanovené inak, poskytnúť výpis zo zdravotnej dokumentácie v rozsahu, ktorý priamo súvisí s účelom vyžiadania,
a) registrovanému občanovi po preukázaní sa povolávacím rozkazom na odvod na účely odvodu,26) vojakovi v zálohe po predložení písomného vyžiadania obvodného úradu v sídle kraja na účely prieskumu jeho zdravotnej spôsobilosti,26a) vojakovi v zálohe na účely preukázania jeho zdravotnej spôsobilosti na zaradenie do aktívnych záloh26b) a občanovi na účely prijímacieho konania do dobrovoľnej vojenskej prípravy,26c)
b) príslušnému orgánu27) na účely sociálnej pomoci, štátnej sociálnej dávky alebo služieb zamestnanosti podľa osobitných predpisov,28)
c) inšpektorátu práce29) a orgánom dozoru podľa osobitných predpisov30) na účely vyšetrovania pracovného úrazu alebo choroby z povolania,
d) príslušnému orgánu na účely medzištátneho osvojenia dieťaťa,31)
e) osobám oprávneným nahliadať do zdravotnej dokumentácie, ak rozsah vyžiadania nepresahuje rozsah sprístupňovania údajov zo zdravotnej dokumentácie týmto osobám podľa § 25 ods. 1,
f) orgánu činnému v trestnom konaní alebo súdu,
g) lekárovi pracovnej zdravotnej služby na účel posúdenia zdravotnej spôsobilosti na prácu.31a)
(5) Poskytovateľ, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť osobe, ktorej bola diagnostikovaná choroba patologického hráčstva podľa prílohy č. 1, ohlási správcovi registra vylúčených osôb podľa osobitného predpisu31b) (ďalej len „správca registra“) informácie zo zdravotnej dokumentácie tejto osoby v tomto rozsahu:
a) meno, priezvisko a titul osoby,
b) rodné číslo, ak je pridelené, alebo dátum narodenia, ak rodné číslo pridelené nie je,
c) informáciu o diagnostikovaní choroby patologického hráčstva.
(6) Údaje podľa odseku 5 poskytne poskytovateľ správcovi registra elektronicky bezodplatne najneskôr do troch pracovných dní odo dňa diagnostikovania choroby patologického hráčstva.
(7) Ak dôjde k vyradeniu osoby, ktorej bola diagnostikovaná choroba patologického hráčstva z dispenzarizácie, poskytovateľ je povinný poskytnúť správcovi registra elektronicky bezodplatne najneskôr do troch pracovných dní odo dňa vyradenia z dispenzarizácie tieto údaje:
a) meno, priezvisko a titul osoby,
b) rodné číslo, ak je pridelené, alebo dátum narodenia, ak rodné číslo pridelené nie je,
c) informáciu o vyradení z dispenzarizácie.
buchač
26.03.18,16:18
K červenému :

Kuwa...keď bude lekár len vypisovať...tak robiť (liečiť) bude kto ?
:)

Pokiaľ by môj lekár urobil výpis, tak by v čakárni trafilo aspoň troch maródov.
;) :
kuravesele
26.03.18,17:52
Ešte som našla toto , celkom k veci:

Kto je vlastníkom karty?

Odpoveď je prekvapujúca, ale nikto. Zdravotná karta je súčasťou zdravotnej starostlivosti, považuje sa za službu a preto z právneho hľadiska nemôže byť predmetom vlastníctva.„Zdravotná dokumentácia nie je podľa nového zákona majetkom lekára, pacienta, ani zdravotníckeho zariadenia,“ vysvetľuje JUDr. Tatiana Mazancová. Lekárovi karta nepatrí preto, lebo obsahuje údaje o pacientovi a má význam len pre tohoto pacienta. Nepatrí však ani pacientovi, pretože informácie ktoré obsahuje, sú výsledkom práce zdravotníckych pracovníkov. „Preto musí medzi pacientom a lekárom nasledovať zmluva,“ vraví právnička. Až na jej základe sa môžete stať vy či vaše dieťa pacientom konkrétneho lekára, ktorý potom za vás dostáva od zdravotnej poisťovne mesačný paušál.

ALE:

Kto si môže kartu prezerať

Keďže zdravotné záznamy obsahujú vysoko dôverné informácie, lekár ich musí zabezpečiť proti zneužitiu a strate. Zákon ukladá všetkým, ktorí prichádzajú do kontaktu so zdravotnou dokumentáciou povinnosť zachovať mlčanlivosť.Do vlastnej karty či karty vášho dieťaťa máte právo bezplatne nahliadať a prezrieť si všetky údaje v nej. Môžete si z nej robiť výpisky, kópie, prípadne si ju nahrať na disketu. Lekár či zdravotné zariadenie nemá právo vás odmietnuť, v opačnom prípade sa môžete svojho práva domáhať súdnou cestou.

Ak sa zistí porušenie zákona, môžu zdravotníckemu zariadeniu, ktoré vám odmietlo umožniť nahliadnuť do karty uložiť pokutu až do výšky 16 667 E. Na nahliadnutie môžete splnomocniť aj inú plnoletú osobu, váš podpis na splnomocnení však musí byť notársky overený a musí v ňom byť uvedené, na prezretie akých častí dokumentácie ste dotyčného splnomocnili.

Čiže suma sumárum :Karta nie je ani lekárova ani pacientova, a môžem si z nej narobiť kópie...ale zrejme asi len u nej? To nie je jasne napísané...
Katy a R
26.03.18,18:38
ja len prispejem - lebo pred časom sa nám stalo, že keď sme sa objednávali na odborné vyšetrenie, tak lekárka chcela práveže výpis so zdravotnej dokumentácie (že sme už dlho neboli - možno sa jej nechcelo prezerať celé?? ) - no a samozrejme obvodná lekárka, že to nemá kedy urobiť, žeby to dlho trvalo (a zrejme ani zadarmo - a nikdy ju poriadne nečítala) . takže si myslím, že preto bežne dávajú pacientom do ruky celú dokumentáciu (kartu) - však kým by každému spravili výpisy .....
Ale tiež sa mi dávnejšie stalo - že zubárka mi odmietla dať dokumentáciu - keď som od nej odchádzala k inému:mad:
Dôležité výsledky si aj ja zvyknem okopírovať - lebo keď ideme k nejakému lekárovi, sa mu zväčša nechce listovať v celej dokumentácii a hľadať .. tu je tiež vysvetlené
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj_g6m52YraAhVCLlAKHa8nD_IQFgg0MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.medipravnik.sk%2FClanky-a-Temy%2Fkomu-patri-zdravotna-dokumentacia%3Fa%3D1%26amp%253Bi%3D3262&usg=AOvVaw0NptqphSMcw6zceCm5VtDe
buchač
26.03.18,18:57
Že ako som rád, že nie som sám v tom zmýšľaní...v normálnom zmýšľaní. ;) :)
bettylou
26.03.18,19:48
Akoby nie, ak idem na operáciu, .... tak automaticky beriem so sebou. Či čo? poštou si to ideme posielať? Čistý debilizmus..
bettylou
26.03.18,19:50
Normálny rodič, by na takú otázku slušne odpovedal, takéto niečo ako si teraz hore napísal,
ivka70
27.03.18,05:21
nie, ak ides na operaciu, ma ti urobit vypis potrebnych informacii ako sucast predoperacnych vysetreni, ale nie ti dat celu kartu, to len ti lenivejsi si tak zjednodusuju pracu
ziadna nemocnica ale nevyzaduje tvoju kartu, ani ju nechcu prebrat, ak im ju niekto dava ...