Katuška 10
26.03.18,11:38
Pozdravujem, chcem sa len opýtať robila som DP typ B prvý krát a chcela som sa len ubezpečiť ohľadne odvodov, v prílohe číslo 3 na riadku 13 som dávala odvody na zdravotné poistenie - ktoré bolo uhradené z účtu od januára do decembra a na riadku 14 bez sumy odvodov za január (pretože v januári sa platili odvody za december) je to správne? ďakujem
milagros208
26.03.18,09:50
Nie, nie je to správne. Do riadku 14 sa píše to isté poistné zaplatené v roku 2017 ako na r. 13. Rozdiel je v tom, že v r. 13 sa uvádza aj suma nedoplatku na poistnom za minulé roky a v r. 14 nie.Viď poučenie:
Na riadku 13 daňovník uvedie z riadku preukázateľne zaplateného poistného z príjmov podľa § 6 ods.
1 a 2 zákona uvedeného pod tabuľkou č. 1 časť pripadajúcu na preukázateľne zaplatené poistné na
zdravotné poistenie zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, o ktoré si znížil základ dane v danom
roku a to platby preddavkov za 12 kalendárnych mesiacov uhradené od januára do decembra 2017 plus
zaplatené nedoplatky za predchádzajúce obdobia. Do celkovej sumy poistného sa zahrňuje aj platba
poistného za december 2016 uhradená v januári 2017.
Upozornenie: Platba preddavku za december 2017, resp. nedoplatku za predchádzajúce obdobia
zaplatená v januári 2018 sa do úhrnu poistného nezahrňuje. Súčasťou riadku 13 nie je povinne
preukázateľne zaplatené zdravotné poistenie v zahraničí. Ak daňovník účtuje v sústave podvojného
účtovníctva vychádza sa zo skutočnosti, čo zaúčtoval v danom roku (preddavky, nedoplatky, atď.), t.j.
vychádza zo sumy poistného na zdravotné poistenie, ktorú zohľadnil vo svojich nákladoch.
Na riadku 14 daňovník uvádza iba preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie
z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, t.j. platby
preddavkov uhradené v januári 2017 až decembri 2017, o ktoré si znížil základ dane v danom roku, a to
bez zaplatených nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poistenia z predchádzajúcich rokov a
zahraničného poistenia. To znamená, že na príslušnom riadku sa uvedie aj platba preddavku na
zdravotné poistenie za december 2016 uhradená v januári 2017.
Upozornenie: Platba preddavku za december 2017 uhradená v januári roku 2018 sa do tohto riadku
nezahrnie. Ak daňovník účtuje v sústave podvojného účtovníctva vychádza sa zo skutočnosti, čo
zaúčtoval v danom roku (len preddavky) t. j. vychádza zo sumy preddavkov na zdravotné poistenie,
ktorú zohľadnil vo svojich nákladoch.
kn-alka
26.03.18,09:52
aj ja tak viem, že decembrové poistné ide do oboch riadkov.
Do riadku 14 sa nepíšu iné platby zo starých rokov - nedoplatky
kn-alka
26.03.18,10:00
kvjetecko
27.03.18,04:07
nedala si odvody ktore boli uhradene v januari 2017 alebo v januari 2018?
JAJA11
27.03.18,06:45
áno, v poučení je to uvedené tak, ako píšete, ale v riadku 14 je uvedené, že tam vstupujú preddavky, ktoré sú príslušné k zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa daňové priznanie podáva!
Ten čo vytvoril poučenie to podľa mňa nepochopil a chýbajú mu základy z logiky, ak Katuška 10 postupuje podľa poučenia pri riadku 14, tak má pravdu ona.... ešte je otázne čo má prednosť, ale pravdepodobne poučenie, pretože to tak vysvetľujú všetci.... tiež som to chápala ako Katuška 10, ale prispôsobila som sa poučeniu :-)
Katuška 10
27.03.18,18:03
Takže ak to chapem spravne kedze neplatil ziadne nedoplatk tak by som mala mať rovnakú sumu aj na riadku 13 aj 14 cize odvody zaplatene v januari 2017 (za december 2016) az december 2017 (cize odvody za november 2017)?
Katy a R
27.03.18,18:11
kočky - vôbec si nerobte vrásky☺(ak by sa to dalo aj obidvomi spôsobmi) - lebo pre daň je aj tak dôležité, čo je uvedené na str 3 (všetky skutočne zaplatené odvody v danom roku, aj s nedoplatkami ak sú) - a pre ZP by mala byť tá príloha (preddavky na r. 14) - ale aj tak si tam ZP (k RZZP) dosadí podľa svojich údajov☺. (k tomu komentáru od jaja) .. katuska - daj rovnako ☺
Katuška 10
27.03.18,18:24
A na strane 3 DP v preukázateľne zaplatenom poistnom mam mať sumu 11+13 z prilohy 3
Katuška 10
27.03.18,18:29
No ja som uz z toho mimo, ktore odvody teda su zaratane na strane 3???