enave
26.03.18,14:15
Chcem vás poprosiť o radu, čo robiť so Žiadosťami o realizáciu dohôd o zrážkach zo mzdy od spoločností ako ProfiCredit alebo RCollectors.
Spoločnosť ProfiCredit poskytla zamestnankyni 3 revolvingové úvery - ani jeden podľa nich nesplatila - a teraz ma žiada o výkon zrážky zo mzdy na základe uzavretej Dohody o zrážkach zo mzdy medzi nimi a zamestnankyňou. Doteraz som ich požiadavku nemusela riešiť - zamestnankyni som zrážala neprednostnú pohľadávku na základe exekučného príkazu niekoľko rokov . Za marec jej urobím poslednú zrážku pre exekútorku a teoreticky by som mohla o mesiac začať robiť zrážky pre ProfiCredit. Ale na nete som našla niekoľko odkazov, podľa ktorých ak mi zamestnankyňa oznámi, že istinu pre ProfiCredit má splatenú, nesmiem jej vykonať zrážky zo mzdy, inak sa dopustím trestného činu nevyplatenia mzdy.

Citát z rozsudku Krajského súdu v Trenčíne zo dňa 17.05.2017: "Žalobkyňa sa nesprávne domnieva, že určenie neplatnosti dohody o zrážkach zo mzdy je výlučným prostriedkom na zabránenie zrážok zo mzdy. V takejto situácii nie je jedinou obranou žalobkyne to, že si podá návrh na určenie neplatnosti dohody o zrážkach zo mzdy. Jej obranou bude to, že zamestnávateľovi oznámi, že dohodou o zrážkach zo mzdy zabezpečená pohľadávka zanikla. Iba v tom prípade, ak zamestnávateľ odmietne akceptovať jej právne posúdenie a bude jej hroziť vykonávaním alebo ďale jvykonávať zrážky zo mzdy bude možné dospieť k záveru, že žalobkyni hrozí ujma neoprávneného vykonávania zrážok".

No, a teraz babo raď :-). Začínam si pripadať ako fackovací panák - nech urobím čokoľvek, tak vždy ma môže niekto napadnúť.
willma
27.03.18,06:45
nech sa páči :)
enave
27.03.18,07:22
Ďakujem veľmi pekne :-)
ZuzanaA
27.03.18,09:48
A ak by zamestnanec súhlasil s vykonávaním týchto zrážok a podpísal mi súhlas, môžem ich za neho realizovať?
lubko6394
27.03.18,10:12
Prečo by si to za niekoho mala robiť ? Úroky si berie nebankovka, tak nech sa stará - má to v cene. Ty máš povinnosť len na základe rozhodnutia súdu.
ZuzanaA
27.03.18,10:24
Nooo, akoze ustretovy krok tym nasim dilinam zamestnancom niektorym.... Platit to musia, tak ked oni nie su schopni ale chceli by splacat, tak zeby to slo priamo od zamestnavatela... Ci? Kaslat na nich,
lubko6394
27.03.18,10:31
Firma môže, ale nemá povinnosť. Ak výplatu posielate na účet tak si môže zriadiť trvalý príkaz na vlastné náklady a na vlastnú zodpovednosť. Nakoniec príde že potrebuje mesačne platiť inkaso, RTVS, elektriku, plyn, poistky... a keď sa niečo udeje tak za to budete zodpovedať.
ZuzanaA
27.03.18,10:34
OK :) Diky za nazor, pomohli ste mi.