allgreen
26.03.18,18:26
ahojte, vedel by mi niekto prosim poradit ako zpevnim branu na garazi? ked ju otvorim klesne asi o 1.5cm a sucha mi o dlazbu. Kde by bolo najlepsie zavetrit kridlo, cez uhlopriecku? dakujem

OPRAVENÉ!

použil som pásovinu (čo dom dal) 3x20 a zavaril na uhlopriečku. Ako nakreslil MISOFT. Pred zváraním som dvere zavrel a pridvihol dreveným kajlíkom az po hornú zárubňu.
Teraz je to OK

ĎAKUJEM VŠETKÝM
jslancik
26.03.18,16:53
krížom cez uhlopriečku nejakým profilom, alebo napnutým lankom. Ale najlepšie by bolo asi vymeniť dvere, očividne majú príliš slabú konštrukciu. Alebo to niekto prekombinoval s výškou dlažby.
misoft
26.03.18,16:57
Kto ti tú bránu vyrobil? Pretože tomu "odborníkovi" by bolo potrebné do rúk nas*ať a mesiac k vode nepustiť. Všetko je vodorovné - tak je jasné že to bude padať.
Čo myslíš, prečo sa priehradové mosty konštruujú s trojuholníkovými profilmi? Pretože je to pevné - prenos síl.
https://blog.sme.sk/blog/3536/102032/27.JPG
Takže musíš to takto spevniť - pásovina - z rohu do rohu (z oboch strán - po vyrovnaní rohov na 90°) - privariť + privariť i na vodorovných pásoch. Pásovina cca 5cm šírka/ min. 3mm hrúbka. Takto sa tiaž z dolných rohov brány prenesie na horné protiľahlé rohy brány (pri pántoch) - zároveň sa zamedzí, aby sa vodorovné priečky brány zvesovali (pásovina ich udrží na mieste). Predpokladám - zvonku je len drevený profil - z vonku to vidieť nebude.

Schématický návrh:
allgreen
26.03.18,17:02
Musel som sa prihlásiť cez pc, z mobilu mi toť porada zle funguje. Diky :) brana bude nova,a dlazba smerom od prahu klesá. Uhlo priečku do kríža?
allgreen
26.03.18,17:08
brána je stará aj keď z vnútra zachovala :) budem ju menit len zatial garaz potrebujem zamkýnať, lebo ani bránu z ulici nemám :D
buchač
26.03.18,17:13
Hm...
- Lanko by som asi nedával, po čase určite povolí.
- Profil nie zlý nápad, lenže teraz je na to trochu neskoro.
Ide o to, že to vystuženie tým profilom asi len tak ľahko nepôjde, respektíve vôbec.
- Nie ani tak nové dvere, skôr len kompletnú rekonštrukciu...rozobratie, vystuženie, zvarenie, zloženie...takže aj tak ide o nové dvere. ;)
- Alebo fakt úplne nové, z pevnejších profilov.
misoft
26.03.18,17:14
Tak to "dočasne" spevni tým lankom, upevneným v rohoch. Buď upevniť vo vyvŕtaných dierach, alebo diery a pod skrutky. A ešte niečo - na vypnutie použi toto - http://www.pronovo.cz/sites/default/files/styles/large/public/lanovy_sponovak.jpg - šponovák, alebo napinák (za pár € kúpiš, neskôr ho môžeš použiť na iný účel).
Inak - pokiaľ by si takto - viď pôvodný návrh - spevnil tú konštrukciu - ani za novú meniť nemusíš - stačí len výplň obnoviť.
jslancik
26.03.18,17:15
Lanko s napinakom...
misoft
26.03.18,17:18
Dole som tiež poznamenal.... ale pokiaľ je na tej starej bráne železo dobré, zdravé - tie uhlopriečne výstuhy (poctivo urobené) ju spevnia a nemusí ani novú robiť.
allgreen
26.03.18,17:19
Ďakujem ti misoft, idem to skúsiť zvariť nech môžu majstri dokončiť dlažbu zajtra.
buchač
26.03.18,17:46
Dušan...ono sa ľahko nakreslí, horšie urobí. ;)
...a do rohov tú pásovinu by som už teraz teda nedával.

Do úvahy je potrebné brať aj to drevo, ktoré je na bráne.
robo197
30.03.18,19:11
Ak si ešte nic nezvaral, skus odvesit, a dat 3-4 ks ocelove plosne podlozky v hrubke 2mm (pod horný pant 3- 4 ks stredny pant 2-3 ks ) mozno to pomože, a nemusíš krížom krážom zvárat, Možno som ti pomohol bez zbytočných prác.Vo firme to pomohlo, a brána mala 3x3m....
Ing. Ľubomír Janoška
30.03.18,19:19
Treba uhlopriečne vzpery, spájajúce dolný roh na strane pántov s horným rohom na pohyblivej strane. Vzpery budú namáhané na tlak.
pavol54
31.03.18,06:10
len pred zváraním uviesť dvere do pôvodného tvaru, teda zavrieť, hore medzi zárubňu rám dverí na pántovej strane dočasne fixovať podložkou, na strane kľučky od spodu pomocou nejakého dlhého páčidla nadvihnúť tak aby sa horná časť oprala o zárubňu a privariť pásovinu ako píšeš. Ľahšie sa napíše ako opravuje pokazené
bodliak
31.03.18,07:09
Pásovina 50x3mm ? Načo??? Na diagonálu, stačí na jednu, nad pantom hore, prierez 20x3 bohate stačí
misoft
31.03.18,07:12
Ak to chce mať dosť pevné - mala by preniesť sily. Nebude tam predsa dávať 10x1mm AL ....
bodliak
31.03.18,07:19
Koľko v ťahu prenesie Fe 20x3mm? Viac než dosť na také vráta. Hrubý odhad tak 1.5 tony. Nestačí? Stačilo by privariť aj 6-tku roxor, lacnejšie ako pásovina.
Ing. Ľubomír Janoška
31.03.18,07:27
pásovina 20x3 určite stačí, ale má sa namáhať v tlaku a nie v ťahu, takže do rohu pod záves
bodliak
31.03.18,07:37
Nebude ľahšie riešiť ťah? Opačná diagonála, 6mm roxor privarený na koncoch? Jednoduchšie, ako riešiť profil, ktorý sa pod tlakom neskrúti.
bodliak
31.03.18,07:44
Vidím to tak, že drevo je len výplň, nosný je kovový rám. Ak je problémom torzná tuhosť a nie výška dlažby a / alebo kolmica osi otáčania, stačí 6mm roxor od horného pántu diagonálne dole. Navariť.
Ing. Ľubomír Janoška
31.03.18,07:44
Pri záťaži v tlaku ho nemusíš ani zvárať, stačí dostatočne prišroubovať, dokonca môžeš použiť aj latu namiesto pásoviny, to je klasika.
misoft
31.03.18,10:32
Tak nech potom slúži ďalej k tvojej spokojnosti...;)
bodliak
31.03.18,13:13
Pásovina v tlaku? Inžinier ekonóm?
Ing. Ľubomír Janoška
31.03.18,13:38
etiketa porady?
príspevok z 10:44?
bodliak
31.03.18,15:05
Vysvetli mi, kolko vydrzi v tlaku a kolko v tahu. Meter pasoviny v tlaku skruti aj ta jeho brana.
bodliak
31.03.18,15:30
Pásovina 20x3mm udrží bezpečne v ťahu tonu, a je jedno, či je ten kus dlhý meter, alebo dva. V tlaku sa metrový kus zdeformuje (prehne) tak pri 100 kg. A dvojmetrový ? Zveril by si mu 30 kg ? Ja nie.
Ing. Ľubomír Janoška
31.03.18,16:04
Čítal si o prišroubovaní? Keď ju priebežne prichytávaš, nie je jedno, aká je dlhá?

Mimochodom, pevnosť bežnej ocele v tlaku a v ťahu je zhruba rovnaká. Ale asi si mal na mysli skôr deformáciu, nie? Tá sa rieši priebežným prichytávaním.

Naši starí otcovia nemali zváračky, tak zo zásady smerovali vzpery z rohov pod pántami uhlopriečne, so záťažou na tlak.

A k tej etikete si čo chcel povedať?
bodliak
31.03.18,16:17
Priebežne mi vznikne aká max vzdialenosť medzi šróbmi ? Meter ? Tá pásovina sa tam zdeformnuje. Keď nevieš, o čom hovorím, tak si myslím, že si ekonóm. Skús na 2m kus pásoviny 20x3mm niečo zavesiť a skús rovnakým kusom niečo podoprieť.
misoft
31.03.18,16:35
Preto je 2x uhlopriečne - ak na jednej strane je tlak, na druhej je logicky ťah.
Pásovina sa nezdeformuje, pretože na zdeformovanie by sa tie vodorovné časti museli posunúť - lenže práve prichytením - ako som kreslil - nemajú šancu sa pohnúť.
bodliak
31.03.18,16:38
Áno, na jednej strane ťah, a na vyriešenie problému stačí práve tá jedna strana. Tá druhá je samozrejme plus, ale v opačnom garde to neplatí.
Ing. Ľubomír Janoška
01.04.18,08:28
@bodliak
Ja si zas môžem myslieť, že si teoretik, ktorý to - na rozdiel odo mňa - nemá v praxi vyskúšané na 3 m dverách, bez zvárania. A môžem si myslieť, že ten, kto si to nevyskúšal, poučuje toho, komu to funguje :)
vicktor
03.04.18,06:22
Roxor je pruzny material, lepsia bude pasovina ako si pisal inde.
bodliak
03.04.18,09:36
Bola podmienka "bez zvárania" ? Pozriem na obrázok, vidím kovový rám. Tak nebudem ponúkať metódy starých rodičov použité na 100 ročných na vrátach do stodoly.
Ing. Ľubomír Janoška
03.04.18,09:42
Jasné, prečo použiť jednoduché riešenie, ktoré vydržalo 100 rokov? To by si sa nemohol realizovať pri znevažovaní spoludiskutujúcich :)
bodliak
03.04.18,09:56
Podopierať pásovinou diagonálu je blbosť. A fyzika nepustí. Ak je to podľa teba znevažovanie, prosím...
Ing. Ľubomír Janoška
03.04.18,11:53
Pásovina tam pribudla až po vyriešení, v pôvodnom zadaní nebola:

"OPRAVENÉ!
použil som pásovinu (čo dom dal) 3x20 a zavaril na uhlopriečku. Ako nakreslil MISOFT."

Niečo mi napovedá, že svoje vlastné príspevky čítaš tak pozorne ako zadanie :)
bodliak
03.04.18,13:59
K veci. Čo sa dá podoprieť pásovinou? Aké sú vektory síl v diagonálach? Aký prierez mi stačí na prenesenie ťahových síl? Ja mám príspevky konzistentné. Obsahovo, aj chronologicky.
misoft
03.04.18,14:29
Vieš čo? Radšej sa v tom nevŕtaj, pretože z fyziky vieš veľké ho*no! A z konštrukcií dupľom. Tam nejde o nejake podopierane, ale prenos síl - a keďže som nakreslil, ako som nakreslil - allgreen to urobil podľa môjho návrhu, pretože sám sa tak rozhodol.
Možno neskôr napíše, či to drží, alebo som navrhol chu*ovinu. Ak to bude OK - tak potom budeš tým *ujom práve ty.

Každý konštruktér ti povie, že najpevnejší v konštrukciách je TROJUHOLNÍK.
vicktor
04.04.18,06:21
Trojuholnik OK, takze suhlasis s bodliakom ze podopieracia tycka je nedobre riesenie.
Ani tvoje nie je univerzalne. Predstav si most - neviem ci vo vasom valale nejaky mate, tak si predstav Prazske mosty - kazdy je inaksi a ziaden nie je podla tvojho navrhu. Ti stavitelia asi z fyziky vedia velke onuo... :)
misoft
04.04.18,07:15
Pokiaľ ide o mosty z predpätého betónu - iná kapitola stavebného inžinierstva. Ale ak ide o priehradové mosty - tu sa pozri:
http://jakubkarlicek.cz/wp-content/uploads/2008/06/troja-ramusak-01.jpg
https://www.pacifikem.cz/foto/210_mosty_sko-cer/v_foto/trat_210_09-550_2007-06-10_01.jpg
https://www.pacifikem.cz/foto/210_mosty_sko-cer/v_foto/trat_210_09-550_2009-06-26_00.jpg
Všade máš ako spevňujúci prvok TROJUHOLNÍK....
Takže vicktor? Ako to je?
Taktieť aj ty vieš veľké hɸvnɸ.....
Bol si v Prahe? Šiel si cez taký most?
Možno ty bývaš na tom vašom valale, ja teda nie.
A ešte príklad priehradovej konštrukcie:
http://www.stavebnatechnikazilina.sk/wp-content/themes/ST_Zilina/images/zeriavy.jpg
A opäť sú tam trojuholníky.
A toto
https://www.ocelovehaly.sk/wp-content/uploads/priehradove-vazniky-slider-1920x600-0000-Vrstva-9-vaznik-1200x375.jpg
a zase sú tam trojuholníky.
Takže asi takto vy odborníci (vicktor, bodliak) - ešte sa máte veľa čo učiť.

A najlepším dôkazom je aj fakt, že allgreen to tak urobil a FUNGUJE mu to.
bodliak
04.04.18,07:55
Misoft, aj čítaš, čo píšeme ? Ak áno, prečo stále opakuješ to isté ? My s 3-uholníkom súhlasíme. Otázka je len jedna, ktorá diagonála je na tej bráne podstatná a ktorá viac-menej zbytočná.
lubko6394
04.04.18,09:24
Najjednoduchšie je podľa mňa spraviť na každom krídle uhlopriečku plocháčom zhora pri pántoch smerom k dolnému rohu. A pre zicher privariť aj k dvom rovnobežným plocháčom. To spevnenie musí byť namáhané ťahom. Niektorí, asi stavbári, potrebujú namáhanie tlakom lebo sú zvyklí na betón. Ale toto je železo a tlak obvykle spôsobí ohyb a tým nefunkčnosť vzpery. Tá sa síce dá eliminovať počtom prichytávajúcich vrutov ale v princípe je to zbytočne zložitejšie.
misoft
04.04.18,14:43
To isté - pre istotu aj uhlopriečne, aj s ich uchytením na vodorovné pásy - som navrhoval ja - viď foto... ovšem niektorí stále omieľali niečo o tom, že sa furt niečo ohne, že je to zbytočnosť. Ty - ako strojár - mi snáď potvrdíš, že pri takýchto konštrukciách sa využíva práve ten trojuholník, lebo je v tomto smere najpevnejší.
lubko6394
04.04.18,15:59
Istota uhlopriečne z vrchného rohu na spodný pánt bude namáhané na tlak, tendencia bude vytlačiť vzperu mimo priameho smeru. S trojuholníkom máš pravdu, to je základ, ale v tomto prípade má zmysel len ťah - len 1 trojuholník resp.2 ale nie 4. Iné by bolo ak by konštrukcia bola totálne poddimenzovaná, ale riešiť by sa to potom muselo profilmi T, L... a to by malo zmysel vtedy ak by vráta len neklesali ale sa aj vlnili a spevnenie by bolo treba po celej ploche. Potiahnuť nahor na výške 2m o cca 2cm je prechádzka ružovou záhradou - je to len malá korekcia. Konieckoncov by to šlo aj bez toho trojuholníka ak by to bolo zvárané s plnou záťažou a zvary by pokles eliminovali. Toto bolo asi zvarené bez toho dreva a do pravého uhla. Následne boli pridané drevá a ich váha zapríčinila pokles. Dobrý zvarač vie odhadnúť o koľko má zväčšiť zdvih v strede aby to po zaťažení kleslo na nulu. Ja to nie som, takže by som očakával že radšej budem v strede vyšší ako nižší, takže na krídle by som stred zdvihol od kolmice o 2-3 cm a po namontovaní dosiek by to kleslo na 0-1 cm čo je lepšie ako opačný stav.
bodliak
04.04.18,20:30
Vivat. A predsa existujú exoti, čo tvrdia opak a urazia sa pri titule ekonóm.