zuzana29
09.08.06,07:42
Zamestnanec podal výpoveď dohodou, zamestnávateľ ju neschválil a dal mu výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Zamestnanec nenastúpil riadne do zamestnania bez udania dôvodu. Môže mu zamestnávateľ pre porušenie pracovnej disciplíny dať okamžitú výpoveď a za neodpracované dni nezaplatiť dovolenku?
dana9
09.08.06,06:04
Zamestnanec podal výpoveď dohodou, zamestnávateľ ju neschválil a dal mu výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Zamestnanec nenastúpil riadne do zamestnania bez udania dôvodu. Môže mu zamestnávateľ pre porušenie pracovnej disciplíny dať okamžitú výpoveď a za neodpracované dni nezaplatiť dovolenku?

Počas plynutia výpovednej doby je možné skončiť, ak sú splnené zákonom predpokladané podmienky, pracovný pomer aj iným spôsobom. Takže, v zásade je možné aj okamžité skončenie PP, keďže absenciu väčšinou je možné posúdiť ako závažné porušenie PD (je možné použiť výpovedný dôvod § 68 ods. 1 pís. b)), (závisí to od viacerých skutočností, napr. od druhu práce, prípadne či to máte zadefinované ako závažné porušenie PD v interných aktoch.) Tiež rátajte s tým, že vám zamestnanec po určitej dobe predloží PN.

dana:)
Zoltán Kovács
09.08.06,06:09
Súhlasím s dana9. Ale možno, že ten zamestnanec práve to chcel docieliť aby ho vyrazili?!?
dana9
09.08.06,06:12
Súhlasím s dana9. Ale možno, že ten zamestnanec práve to chcel docieliť aby ho vyrazili?!?

veľmi pravdepodobne, :) tiež to "klientom" neoficiálne radím, keďže inej cesty niet, ak chce okamžite skončiť a ZĽ nesúhlasí s dohodou, ale samozrejme, určité riziko vzniku škody tam vždy je, ide o to, či sú ochotní to riskovať, resp. či im nový ZĽ je ochotný počkať dva mesiace ...

dana:)
jales
09.08.06,10:07
Ja som mala ten istý problém, nakoľko zopár zamestnancov z jednej prevádzky si súčasne vybavilo prácu v zahraničí. Samozrejme, že zamestnávateľ nemohol so skončením pracovného pomeru dohodou súhlasiť. Navyše niekoľko z nich bolo aj vyškolených na vodičov vysokozdv.vozíkov, prácu s bremenami atď.
Odišli od nás bez akéhokoľvek dokladu, keďže v zahraničí nikto od nich žiaden doklad nepýtal nezáležalo im na tom, či im dáme okamžité skončenie alebo ani vôbec nič - v podstate len ja ako personalistka a mzdárka som mala s tým potom problém. Všetkým sme potom posielali okamžité skončenia pracovného pomeru, ale termín skončenia sa predĺžil, nakoľko sme museli čakať, kým sa listy vrátia z pošty ako nedoručiteľná zásielka. A tu už zasa nastal problém s prihlasovaním a odhlasovaím absencie do SP. Dokonca zamestnávateľ chcel už začať vymáhať od týchto zamestnancov škodu, ktorú firme svojim konaním spôsobili. Nakoniec však z toho zišlo.
Jales