tatrankask
31.03.18,14:15
Byvame v primestskej casti a casto sa k nam pridu hrat deti od styroch susedov. Nas syn chodieva len k jednemu, ostatni rodicia si nepraju ine deti u seba na dvore ani vnutri. Je mi luto vyhanat ich vsetkych, vratane mojho syna na ulicu, aby sa mohli pohrat. No trapi ma obava, ze ak sa niekomu cudziemu u nas nieco stane, ani nemam ako dat vediet rodicom a bojim sa, ze nas potom budu vlacit po sudoch. Chcem chranit svoju rodinu pred zbytocnymi neprijemnostami a zaroven dat synovi moznost hrat sa s kamaratmi v bezpecnom prostredi. Ihrisko tu nemame, rodicia casto ani nevedia, ze su ich deti u nas. Nikto sa vopred neozve, ci mozu ich deti prist. Proste dojdu, ze sa prisli hrat so synom, hoci ich nik nepozval. Som za ne zodpovedna? Do akej miery? Pre doplnenie - deti su vo veku cca 5-9 rokov. Dakujem.
Nandrolon
31.03.18,12:24
Zodpovedna si iba za svoj dvor, v zmysle nebezpecenstva (vykopana a nezabezpecena jama, nebezpecne a nezabezpecene predmety, pes, atd.). Ak je to v poriadku, tak nikto ti nic nemoze. Ak sa nieco stane, treba tak, ako vzdy volat RZP a podat prvu pomoc. Rodicov si uz oni skontaktuju.
korela
31.03.18,12:28
Mohla si zadať tému radšej ako debatu. O aké veľké deti ide?
bettylou
31.03.18,13:31
To je doba...

A teraz naozaj. Zodpovedný za dieťa je vždy rodič, resp. poručník.
tatrankask
31.03.18,20:15
Ved prave. Mame velky pozemok (cca vyse 7000 m²), momentalne rozdeleny pre zvierata, sad je volne pristupny. No stale sa nieco robi, momentalne upravy terenu a priprava jam na koly pre dalsie pokracovanie oplotenia. Dalej su tu uskladnene dosky a drobny stavebny material. Deti su dost roztopasne, nedisciplinovane. Chodia aj tam, kde maju vylozene zakazane chodit (skalka zo svahovych tvarnic, vyska cca 1.5 m. Ked odtial spadne, jednoznacne si ublizi). A robit im poctivo sustavny dozor (ako pestunka) na dvore niekolko hodin niekolkokrat tyzdenne nie je myslitelne. To by som nic doma ani v zahrade nezrobila. Pocas prazdnin su tu od 5 hodin dlhsie a ak aj na obed odidu, poobede pridu zas. Rodicom to nevadi. Ale keby sa nieco stalo, neviem, co by urobili. Preto hladam radu, najlepsie podlozenu zakonom. Pre pokoj svoj aj neskorsi pokoj s ostatnymi.
Onko
31.03.18,22:15
Najbezpečnejšie bude ich tam nepúšťať, alebo púšťať do hermeticky uzatvoreného priestoru, z ktorého neuniknú a nič sa im v ňom nemôže stať :)

Ja doplním príklad z praxe, stavebníci, alebo vlastníci nejakých nedokončených či rozpadnutých stavieb si musia platiť SBS na stráženie, nielen kvôli zlodejom, ale deťom, aby sa tam nepozabíjali. Nestačí nápis "Zákaz vstupu!", keď tam deti aj bez dovolenia vlezú a zodpovednosť za ne majú mať rodičia, problémy majú vlastníci tých stavieb.
tatrankask
01.04.18,06:11
Takze su dve moznosti (?) - nechat ich na zahrade a dufat, ze sa im nic nestane alebo ich poslat prec na cestu, kde si zodpoveda kazdy za svoje dieta a dufat, ze ho (10 r.) nezlozi auto. Pri pomere 5:1 v prospech cudzich deti je pravdepodobnost urazu vyssia u navstevnikov, takze pre mna je lepsia cesta. To je des, ked sa clovek cloveka musi bat. Stacilo by, aby boli za deti vsade zodpovedni rodicia a bol by pokoj. Riesil niekto v praxi pripad, kedy sa susedia kvoli urazu dietata sudili?
bodliak
01.04.18,06:13
Jasne vymedzit pravidla. Ak porusia, odchod! Nedisciplinovane? Treba utiahnut opraty...
tatrankask
01.04.18,06:25
To som urobila niekolkokrat. Samozrejme som ja ta zla, u deti aj u syna. Vysvetlila som im, ze su na navsteve, nie na ihrisku a ked tu nie su rodicia, neznamena to, ze mozu vsetko a podla toho sa maju spravat, ale im je to jedno. Za chvilu robia to iste a ked ma vidia, ze k nim opat idem, prevracaju ocami. Ako vychovu nekomentujem, ale prave preto nemam z toho vsetkeho dobry pocit. Trva to par rokov a kedze vidim pristup rodicov, ktori sa o zodpovednost odmietli delit, pytam sa samej seba, preco mam ja stale podstupovat riziko, ak teda realne je.
willma
01.04.18,10:31
môj dom moje pravidlá. Nerešpektujú? Zákaz vstupu a môžu sa aj na hlavu postaviť a ušami odrážať.
buchač
01.04.18,14:45
wilmuš

Cudzie vyhodiť...a vlastné vytrieskať ... ;) :D :D :D
bettylou
03.04.18,07:09
Treba decku vysvetliť,nech dávajú pozor keď sa hrajú, inak ja som zvykla "vyhodiť" na lúku, a doteraz sú priatelia
vicktor
03.04.18,08:40
Dost komplikovane ako zabezpecit "bezurazovost", ale mate aspon poistenie zodpovednosti za uraz na vasom pozemku?
kopretinka
03.04.18,11:31
to vážne 5ročné decko je vonku bez dozoru a bez toho,že by rodič vedel,kde sa nachádza?
vicktor
03.04.18,11:54
vsak ho dali na starost 9 rocnemu surodencovi
korela
03.04.18,12:53
Som zvedavá, koľko tento príspevok ešte dostane mínusiek, pretože to betty vystihla jasne a stručne. A v podstate ma k tomuto príspevku vyprovokovala aj kopretinka, má pravdu. Pretože sa doba zbesila.

Jednoznačne je to dobou, pretože moji rodičia a ani ostatných detí v okolí to vtedy vôbec nemuseli riešiť.
Boli sme pokojnejší v tom veku určite, buď sme boli v lete u nás pod stromom, a to sme mali cca 4 r., a šili bábikám šaty, nemali sme toľko hračiek, tak nám fantázia bežala na 500%, alebo sme sa presunuli k niekomu inému, nikto pri nás nesedel, aj do škôlky sme chodili samé po hlavnej ceste. Tiež sme chodili na dve lúky až k vode, k dispozícii bunker, pole ..., neskôr bicykle, v zime korčuľovanie, sánkovanie. A môžem povedať, že o mne rodičia v tom veku nevedeli na 80% vždy kde som. Nehrozilo, že by prišlo k nejakej zákernosti, veď sme vyrastali na tete Bálintovej a nie na Tomovi a Jerrym a ostatných umelých pablbostiach vzdialených od reality.

Presne v takom duchu boli ešte nakrúcané filmy a seriály pre deti v TV o skupinkách detí na sídliskách (70. r.).
Potom sa to začalo meniť, v 90. r. som už deti 5 - 9 r. (chlapcov) hlavne cez prázdniny s "kamarátmi" u nás vonku doslova nemohla nechať samých, dovolenkové obdobie, tak som zobrala trom mamám deti, a dopadlo to dosť nepríjemne, priateľkine a moje boli v pohode, asi tak, ako sme my dve vyrastali, a tí dvaja chlapci, zákerné ťahy, či to bolo tým, že vyrastali bez otcov, ale mali psych. postihy, to vyliezlo na svetlo až neskôr. Nechcem sa v žiadnom prípade dotknúť matiek samoživiteliek, ale v tomto prípade to tak jednoducho bolo.
Záver - treba poznať povahy detí a ich rodiny, al. menšie skupinky, deti potrebujú svoju spoločnosť a kamarátov, iba treba byť obozretný, aké zoskupenie vznikne.
Inak ide o dobrú otázku, hodnú posunutia do odborných kruhov.
bettylou
03.04.18,16:04
A teraz naozaj. Zodpovedný za dieťa je vždy rodič, resp. poručník.
tatrankask
03.04.18,16:07
Nie. V podstate poistenie neriesi nas pripad. Aj za psa su ochotni plnit poistenie len ak by daco spravil vo dvore. Ak ujde, uz nie. Pri detoch to iste. Kedze pozemok nemame len ako okrasnu zahradu, vzdy sa najde nieco, co by nas z poistenia vylucilo. Stavebne prace atd...
tatrankask
03.04.18,16:42
Vysvetlovat vysvetlujem. Aj sa vyvadim, ked to nejde "podobrotky". To mi ale v pripade problemov bude asi na ... Potrebujem vediet odpoved na otazku.
tatrankask
03.04.18,17:01
Korela presne vystihla to, co ma viedlo k polozeniu otazky. Zmenilo sa vela veci, jednou z nich je to, ze sa akosi vytratil pojem 'nehoda'. Proste sa vzdy a vsade hlada vinnik a zodpovedna osoba. Chytaju sa toho poistovne, rodina... Ked pride rec na peniaze, odskodnenia, ludia su schopni neskutocnych veci. Nasla som nejake zakony o vseobecnej zodpovednosti a tak. Za dieta zrejme zodpoveda rodic, ale ak niekde je, utrpi uraz, hlada sa vinnik. Ak napr. zakopne o dosky, ktore preskakuje, dolame sa, vinny je majitel pozemku. (asi ako pripad toho maleho chlapca, ktoreho v obchod.dome zabilo to zosypane stavebne rezivo). Potrebujem vsak vyklad pravnika z praxe. Dohady nic neriesia. Vie niekto odborne odpovedat? Napr. Onko, ktory/ktora v podstate potvrdil/a moje domnienky, a bezpecnejsie bude zodpovedat za jedno svoje dieta mimo dvor ako za 5 cudzich deti vo vlastnom dvore.
kopretinka
03.04.18,18:27
aj to je nič moc teda
kukučka
04.04.18,00:15
Ak sa ti niečo nepáči, tak to zmeň. Netráp sa pre budúcnosť, neprivolávaj nešťastie.
Neposlúchajú? Zavri im dvere pred nosom. Ako tak čítam, tie cudzie deti sa hrajú prevažne u vás.Pošli ich zakaždým do iného dvora, začni tam, kde si to najmenej želajú, hneď budeš mať pokoj.
bettylou
04.04.18,06:23
to to :D, ak nie je verejný pľac, tak tak. Treba byť k deťom vľúdny - sú to deti,
kukučka
04.04.18,10:19
Fakt by ma zaujímali argumenty tých, čo tu sypú mínusky. ale komentáre nedajú. Asi zabudli na svoje detstvo. My sme detstvo trávili vonku do tmy, preliezli kdečo, ale ani mňa, ani moje deti by nenapadlo neuposlúchnuť dospelého, to nech si skúšajú na vlastných rodičoch.
buchač
04.04.18,10:45
Kto ?????
Nuž ja Ti to poviem...ale to vieš aj sama.

Tu ide o jedincov, čo uznávajú tú výchovu dohovorom...že na štýl americkej výchovy..." sadnime si , porozprávajme sa "...a na záver samozrejme nesmie chýbať objatie.

Fujtajbl, chce sa mi grcať, keď vidím tie scény v tých filmoch. Jasné, že po debate a objímaní si decko povie, že ako vydrbalo s rodičmi a pokračuje v činnosti ďalej.

Potom sa čudujeme, že nejaký mladý, ktorý je po takejto výchove náležite motivovaný sa realizuje. No táto realizácia má neblahé následky...mladý sa bez problémov vyzbrojí a vystrieľa všetko, čo mu príde do cesty a pod ránu.