555le
01.04.18,18:35
PP mi konci 31.5. nastup na matersku by bol 26.6. 270dni splnam..co mam robit v case ked budem nezamestnana?prihlasit sa na UPSVaR alebo sa hlasit na social.positovni? mozem potom od 26.6.nastupit normalne na MD? alebo ma moze lekar vypisat na MD uz skor, aleboze by mi skor pomohla PN pocas toho obdobia od 1.6. do 26.6.? prosim o radu neviem ako mam postupovat.

narok na podporu nesplnam
ivka70
01.04.18,16:46
Pojdes na UPSVaR a budes cerpat podporu v nezamestnanosti - ak ti na nu vznikne narok. Kedze narok na matersku vznikne v ochrannej dobe, dostanes ju, ale skor ta na nu lekar vypisat nemoze.
Podporu mozes po skonceni materskej opatovnou evidenciou a napisanim rodicovskeho prispevku na otca, docerpat. Aspon 3 mesiace a zvysok si das preplatit.
Ak ta lekar uzna PN, mozes aj cerpat nemocenske, narok ti vznikne - budes v ochrannej dobe. Ale nevyuzijes vyhodu vyplatenia podpory v nezamestnanosti.
veronikasad
01.04.18,17:38
Po skončení pracovného pomeru sa zaeviduj na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie a požiadaj o dávku v nezamestnanosti. Po pár dňoch môžeš ísť na PN, až do nástupu na materskú - poberanie dávky v nezamestnanosti sa prerusi Po. ukonceni materskej dovolenky požiada manžel o poberanie rodičovského príspevku a ty sa znovu zaevidujes na úrade práce a budeš poberať dávku v nezamestnanosti ...
Katy a R
02.04.18,11:17
začiatok poberania materského si zvolíš 8- 6 týždňov pred PTP.
Čo dovtedy? Po skončení PP sa môžeš registrovať na UPSVaR - ale nie je to povinné. Výhodou je, že platiteľom ZP bude štát (nemusela by si platiť sama) .
A čo sa týka DPN - ak by si ochorela a bol by dôvod? - mala by si nárok aj na nemocenskú dávku (budeš v OL), a aj to ZP by bolo poriešené
ivka70
02.04.18,11:45
narok na materske v ochrannej dobe vznika len 6 tyzdnov pred terminom porodu (nemoze si vybrat 8-6 tyzdnov)
Katy a R
02.04.18,11:57
áno - je tam tá OL (opravené☺)