Bohusko55
03.04.18,20:18
Dobrý deň ,chcel by som sa opýtať.Máme 2 deti jedno 2 roky a druhe len cez mesiac .Žena poberá rodičovský príspevok na staršie dieťa.Ja by som chcel ísť na materskú a otázka je či manželka môže poberať rodičovský príspevok na mladšie dieťa.dakuejm
Katy a R
03.04.18,18:25
toto ťa asi najviac zaujíma cit:
otec dieťa prevezme dieťa zo starostlivosti matky do svojej starostlivosti, t. j. dieťaťu začne poskytovať tú časť starostlivosti, ktorú do prevzatia zabezpečovala matka dieťaťa,
matka ku dňu prevzatia dieťaťa do otcovej starostlivosti nepoberá materské alebo rodičovský príspevok (bez ohľadu na skutočnosť či z dôvodu starostlivosti o dieťa prevzaté otcom alebo iné dieťa); túto skutočnosť preukazuje otec rozhodnutím o odňatí rodičovského príspevku (o odňatie je potrebné požiadať v dostatočnom časovom predstihu),
Samozrejme, pozri si to celé - tu(podmienky nároku -iný poistenec, otec) :
http://www.socpoist.sk/podmienky-naroku--matka--otec-dietata-a-i---/1293s#04
ivka70
03.04.18,18:25
Nie nemoze, zakon vylucuje poberanie rodicovskeho prispevku ak druhy rodic pobera materske. A to ci ide o zamestnanca, szco ci dobrovolne poistenu osobu je irelevantne. Aj to, kolko deti mate.
veronikasad
03.04.18,20:00
Nie je možné poberať súbežne materské a rodičovský príspevok. UPSVaR žiada ukončiť poberanie RP k poslednému dňu predchádzajúceho.kal.mesiaca.
Nárok na RP trvá za celý kal.mesiac aj keď bol poberany len pár dní v mesiaci. P. Mihál radi ukončiť poberanie v priebehu kalendárneho.mesiaca a potom si v tom istom mesiaci - po pozastavení RP - uplatniť nárok na materské otcom dieťaťa.