Viliama1
04.04.18,14:05
Za poberateľa op. príspevku odvádza odvody do SP a ZP štát, môže si však privyrobiť do 398 eur, aký typ PP je najvýhodnejší, aby neprišiel o odvod do SP?
Chobot
04.04.18,12:18
To je v podstate jedno, či na TPP alebo dohodu. Musíš ale doložiť od zamestnávateľa, že kedy vykonávaš prácu. Nesmie to byť v dobe, kedy sa staráš o ZTP osobu. Inak povedané, tvoj prac. pomere nesmie obmedziť opatrovanie danej osoby.

Ale pozor, v prípade zárobkovej činnosti ti budú krátiť opatrovateľský príspevok.
Viliama1
04.04.18,12:25
vdaka za odpoved, ja sa len bojim, ze si privyrobim 100 eur a odvody do socialky mi pojdu z tych 100 eur, to o tom krateni mi na UPSVAR neoznamili
Chobot
04.04.18,12:41
Nám dokonca krátili opatrovateľský za to, že sme dcéru dali na 2 dni v týždni do školského klubu na poobedie. Bez krátenia môže byť dieťa v školskom zariadení 20 hodín týždenne.

Je to hrozné, ako prísne posudzuiú pri oatrovateľskom príspevku zárobkovú činnosť. Ak niekto poberá rodičovský príspevok, môže robiť koľko chce popri zamestnaní a nekrátia mu ho. Pri opatrovateľskom to hneď krátia.
veronikasad
04.04.18,12:55
Štát platí dôchodkové poistenie za poberatelov opatrovatelského príspevku len v prípade, ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec, SZČO alebo poistená z iného dôvodu a nie je poberatelom starobného a invalidného dôchodku.

V prípade uzatvorenia dohody alebo pracovného pomeru na kratší pracovný čas vzniká z tohto príjmu povinnosť platiť dôchodkové poistenie a tým zanikne dôchodkové poistenie platené štátom.
Viliama1
04.04.18,13:13
no ved to, teraz za mna plati stat odvod z vysky456 eur, rozmyslala som pracovat na prikaznu zmluvu alebo inu zmluvu podla Obc. zakonnika
veronikasad
04.04.18,13:21
Záleží na tom o výkon akej práce pôjde, aby to nebolo posudzované ako závislá práca ...

Vhodnejšie by bola práca na živnosť a usledovať si príjem do výšky 12-násobku minimálneho vymeriavacieho základu, aby si sa nestala povinným platitelom odvodov do sociálnej poisťovne. Vtedy by si o dôchodkové poistenie neprišla. Či by si musela zo živnosti platiť zdravotné poistenie si prever v zdr.poisťovni.
Viliama1
04.04.18,13:26
dik za radu, toto som potrebovala pocut, aj mna ta zivnost napadla, len o 12-nasobku som nevedela
veronikasad
04.04.18,13:28
Pre rok 2017 - registrácia od 1.7.2018 je to príjem vo výške 12*452€, hranicu príjmu pre rok 2018 - registrácia od 1.7.2019 ešte nepoznáme
Viliama1
04.04.18,14:13
mam moznost pomahat jednej uctovnicke.., to by snad slo
Katy a R
04.04.18,15:31
Sama sa rozhodni : Teraz platí za teba štát - ale len dôchodkové poistenie .
Ak sa zamestnáš tak, aby si mohla poberať aj príspevok, platenie DP štátom padne. Normálne budeš poistená ako zamestnanec (platí zamestnávateľ aj zamestnanec) - bude to síce z nižžšej sumy, ale zase budeš mať aj nemocenské poistenie a aj poistenie v nezamestnanosti. Tak si to zváž - že čo je pre teba vhodnejšie.
A čo sa týka krátenia príspevku - tam sa posudzuje príjem opatrovanej osoby a osôb s ňou spoločne posudzovaných. Takže ak napr opatruješ rodiča - tak sa príspevok z dôvodu tvojho príjmu určite nekráti. A ak by si nedodržala ten stanovený max príjem - tak opatrovateľský príspevok nedostaneš vôbec.
Iné by bolo, keby si opatrovala svoje dieťa do 18 rokov - len vtedy by to šlo do "spoločného" príjmu"- a potom možno krátenie?
No a k živnosti - neviem, že či by som išla do toho - skôr asi nie. (keďže ten odstavec 15 §40 znie tak, ako znie)
Viliama1
05.04.18,12:21
v mojom pripade sa jedna o dochodcu, vdaka za odpoved,asi sa oplati zamestat s platom v limite do 398, lebo privyrabat si okolo 50-100 eur sa asi neoplati
Katy a R
05.04.18,12:24
tiež by som to asi tak;)
Viliama1
05.04.18,13:18
môžem ešte vedieť, čo ste mysleli odstavec15 §40?
veronikasad
05.04.18,14:09
Tu je citácia § 40 odst.15 :

(15) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom;29) vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.