nikula
05.04.18,10:37
Dnes som si uvedomila jednu vec.... podala som RZD za zamestnancov a aj za jednu dôchodkyňu (od 1.1.17 bola dôchodca). Jej celkový príjem neprekročil polovicu nezdaniteľnej časti a mala nárok na vrátenie dane. Ja som jej spravila vyúčtovanie s výsledkom preplatku formou ročného hlásenia. Ten preplatok som jej už zahrnula do výplaty na mesiac február. No až teraz som si uvedomila, že sa to asi takýmto spôsobom cez zamestnávateľa nemalo riešiť, ale ona sama si mala podať daňové priznanie. Bude to veľká chyba, ak to nechám tak?
Tweety
05.04.18,08:38
ÁNo, mala si sama podať DP. Nárok na NČZD nemala, resp. mala len na rozdiel medzi NČZD a jej dôchodkom.
kn-alka
05.04.18,08:39
nie je to chyba, len je to pre ňu nevýhodné.

ak som dobre pochopila, ako firma ste jej nesprávne vypočítali ročné zúčtovanie.

To už netreba opravovať, vyplňte druhú stranu ročného zúčtovania a nech podá DP.
Pokuta nebude, lebo ročné zúčtovanie sa považuje za riadne daňové priznanie.
Výsledkom by mala byť nula, len aby to bolo poriešené.
nikula
05.04.18,08:41
takže podať opravné hlásenie, ju dať do inej časti, opraviť výplatu a ona si môže podať dodatočné DP, aby jej vrátili daň a samozrejme pokuta 30 eur za oneskorené podanie DP
veronikasad
05.04.18,08:43
Z akého dôvodu vznikol SD preplatok v RZD?
nikula
05.04.18,08:51
lebo mi hodilo odpočítateľnú položku celú....
nikula
09.04.18,08:23
ešte sa opýtam.... idem podať opravné hlásenie..... Nechám ju v oddiele V. a ona si podá dodatočné DP, ktorého prílohou bude RZD alebo ju presuniem do oddielu IV., zruším jej RZD a prílohou DP bude potvrdenie o príjme..... ktorý spôsob vybrať? Sankcia za neskoré podanie DP bude 30 €? Bude mať preplatok na dani.
Katy a R
09.04.18,08:28
prečo by mala ona platiť nejaké sankcie - ak neurobila chybu. RZD je už spravené - tak jej ho daj. spraví ako píše jarka. (a možno by bolo dobré odkonzultovať so správkyňou - že by to ostalo tak?? - aj keď to nie je celkom s kostolným poriadkom)
nikula
09.04.18,12:01
som si nevšimla doplnený komentár od Jarky.... volala som na infolinku a opravím RZD aj hlásenie a za dôchodkyňu pošlem dodatočné DP (bez sankcie...). Hlavne nech sa to dá do poriadku..... ďakujem za snahu