jholubok
09.08.06,12:36
Mám zamestnanca, ktorý není ženatý ale má dieťa a žije s partnerkou v spoločnej domácnosti. Pracuje u nás od 3/06 a až teraz ma požiadal o vyplácanie daňového bonusu. Ako mám teraz postupovať, keĎ Už som odovzdala výkazy na Daňový úrad. Teraz som si pozzrela rodný list dieťa a zistila som, že dieťa má priezvisko matky - takže menovaný nemá asi nárok na výplatu DB.
Ďakujem
Zita4
09.08.06,10:41
Ak je na rodnom liste uvedený ako otec dieťaťa a matka si neuplatňuje daňový bonus, môžeš mu začať vyplácať a pri ročnom zúčtovaní dane si požiada o doplatenie za celý rok.
Zita4
09.08.06,11:21
Chcem ešte dodať, že ak si za prvé dva mesiace, keď ešte u vás nepracoval, neuplatnil DB nikde a za celý rok bude mať príjem aspoň 6 násobok minimálnej mzdy, môže si pri ročnom zúčtovaní požiadať o vyplatenie DB za celý rok (12 mesiacov), pretože mu vznikol nárok podľa § 33 Zákona o dani z príjmov.
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Jozef I
09.08.06,11:55
To dieťa musí byť len vlastné inak nie je nárok?
Zita4
09.08.06,12:04
To dieťa musí byť len vlastné inak nie je nárok?
§ 33 ods. 2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.
sonka1
09.08.06,12:04
To dieťa musí byť len vlastné inak nie je nárok?

alebo zverené súdom do opatery, alebo nemusí byť jeho ale jeho manželky
andulka70
30.08.06,14:04
Mám mať zdokladované, že žije v spoločnej domácnosti so svojou družkou?
Pepa
30.08.06,14:27
Mám mať zdokladované, že žije v spoločnej domácnosti so svojou družkou?
Nie, žiadne zdokladovanie.
Daňovník má nárok na DB ak s ním dieťa žije v domácnosti.
Podpíše ti vyhlásenie, doloží rodný list a to je všetko.