meha
05.04.18,11:24
Ak zomrie niekto, kto je slobodný a nežijú ani rodičia, zo zákona by mali dediť súrodenci ak som správne informovaná. Musia byť o dedičskom konaní informovaní všetci súrodenci? Čo v prípade ak vedia, že dedičské konanie prebehlo, ale neboli o ňom informovaní a na majetku zomrelého je plomba.?
Katy a R
05.04.18,09:36
oznámenie dostane ten, kto vybavoval pohreb. upresní údaje - a až potom bude samotné DK.
A dedí sa nielen zo zákona - ale aj závet môže existovať. a tiež môže existovať (aj dediť zo zákona) osoba, ktorá žila s ním zdieľala spoločnú domácnost.
Ešte doplním. Že o súrodenca sa treba zaujímať aj počas jeho života (možnože potreboval pomoc?) - nielen keď treba dediť.
potom by takáto situácia určite nenastala.
meha
05.04.18,09:44
To všetko chápem, len ak sú v rodine problémy, osoba, ktorá vybavovala pohreb zatají niektorých súrodencov, či musia byť upovedomení o dedičskom konaní aj napriek tomu, že nič nezdedia, alebo zomrelých nechal závet?
Katy a R
05.04.18,09:50
treba si to vyriešiť (ujasniť) v rodine - neviem, ako sa dajú zatajiť súrodenci? Na DK sa pozývajú všetci dediči
Existuje aj možnosť - že DK sa zastaví pre nemajetnosť. (za života si majetok môžem previesť aj na kamaráta z mokrej štvrte).
agneska2
05.04.18,09:52
Notár nie je jasnovidec, pátra iba po uložených testamentoch.
agneska2
05.04.18,09:53
Katy , súrodenec pozostalého sa dá zatajiť
agneska2
05.04.18,09:57
"Ak zomrie niekto, kto je slobodný a nežijú ani rodičia" , tak o jeho smrti by jeho súrodenci mohli vedieť , ak sa netúlajú po svete a (obyčajne) ten , kto vybavoval pohreb , má prvý kontakt s notárom a mal by mu nahlásiť celú skupinu oprávnených dedičov
Katy a R
05.04.18,09:58
no mne tá možnosť ani nenapadla (asi som naivka) ☺ - ale zase, ak to zatají, tí súrodenci sa vedia ohradiť - zistiť, kto má na starosti DK je ľahké:) (na stránke prísl. súdu)
agneska2
05.04.18,11:19
Si ešte nepočula o súrodencovi (jeho synovi) v zahraničí ?
Už len keby chcel zo zahraničia splnomocniť domáceho : správny text + úradný preklad = radšej zatajiť (ako u nás)
Katy a R
05.04.18,11:31
mali sme - celá rodina rozlezená kde kade - potrebné splnomocnenie s presným textom mi dal notár - poslala som im mailom, žiadny preklad, stačil podpis bez overenia. naspäť poslali mne poštou a ja som doložila na DK.
vicktor
05.04.18,12:10
Asi je rozdiel ked niekto ineho zastupuje a nezucastneny dedi standarny podiel a ked niekto si vygeneruje mail ze ten iny sa vzdava dedicstva v prospech tajnostkara. :)
Katy a R
05.04.18,12:19
neviem čo tu píšeš o vygenerovanom maile (doplním, že načo by už komu bol? na .....☺) a vzdávaní sa dedičstva ??? - pri DK na zastúpenie potrebuješ splnomocnenie. nič viac a nič menej ☺
Oliwa
05.04.18,12:38
Ak boli informovaní o smrti súrodenca a boli aj na jeho pohrebe, mohli predpokladať, že bude nasledovať aj dedičské konanie. A podľa toho sa mohli zariadiť, eventuálne sa mohli ujať vybavovania pohrebu a notár by bol kontaktoval ich...
vicktor
05.04.18,14:14
Ja nevinim teba z nekalych praktik, moja poznamka je vseobecna.