LenkaAd
06.04.18,11:14
Chcem sa informovať ako presne sú definované naše zákony ohľadom platov. Konkrétne by som chcela vedieť či je zamestnávateľ zo zákona povinný dať všetkým zamestnancov, a to aj brigádnikom na dohodu rovnaký plat? Ak pracujem na recepcii na trvalý pracovný pomer, pracujem podľa mesačného pracovného fondu a som rovnako ohodnotená ako brigádnik, ktorý príležitostne odpracuje nejakú zmenu a nemá rovnaké povinnosti ako ja, musí mať rovnaký plat? Viem, že zo zákona má mať 1.2 násobok minimálnej mzdy v mojej pracovnej triede.
Ale ako je presne zadefinované ak chce zamestnávateľ rozdielne ohodnotiť svojich zamestnancov na rovnakej pozícií, povedzme napríklad podľa odpracovaných rokov? Má v tom zamestnávateľ, ktorý je súkromník voľnú ruku? Alebo sa musí držať zákona a všetci s rovnakým pracovným titulom musia byť ohodnotení rovnako?
Tweety
06.04.18,09:23
Musí postupovať podľa ZP a pri mzde dodržať Zákon o MM.
LenkaAd
06.04.18,09:41
to mi je jasné, že musí platiť minimálnu mzdu, ale chcela by som vedieť či zamestnávateľa zákon obmedzuje ak chce pracovníkov ohodnotiť nad rámec MM?
kn-alka
06.04.18,09:54
nie, všetko je len na základe vzájomnej dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom
LenkaAd
06.04.18,09:59
ďakujem za odpoveď
Tweety
06.04.18,10:02
Limit je len v minime.
veronikasad
06.04.18,12:21
V ktorom stupni náročnosti si zaradená?
veronikasad
06.04.18,12:23
Odmena brigádnika nesmie byť nižšia ako minimálna mzda v prvom stupni náročnosti. Vyššia hodinová odmena je vecou dohody medzi zamestnancom a zamedtnsvatelom