tet
06.04.18,13:33
Dobry den! Chcela by som sa informovat, ako je to zo zakona s celodennym osetrenim zamestnanca. V pripade ze manzel pracuje na tzv. trhanu pracovnu dobu, t.z. 4:00-8:00 a nasledne 13:00-19:00 v ramci pracovneho tyzdna a potrebuje ist na “celodenne” osetrenie (napr. v dany den teplotuje) alebo zostane doma v ten den s chorym dietatom, je mozne, ze by mu zamestnavatel neuznal taketo celodenne osetrenie z dovodu, ze lekar ma v ten den ordinacne hodiny od 7:30 do 12:00 a teda v case, kedy on nema pracovnu dobu? Je mozne, ze by to bolo nejakym sposobom upravovane kolektivnou zmluvou?
Dakujem!
Katy a R
06.04.18,11:43
Neviem, že ako to myslíš "celodenné ošetrenie"?
Ak máš na mysli tzv § - tak definuje zákon - že na nevyhnutný čas - ak to nie je možne počas voľna
zze/2001-311/141/2/a/1
ak manžel "teplotuje" - potrebuje to vyležať - nech si dá vypísať DPN. Ak potrebuje byť s dieťaťom - tak OČR ☺
tet
06.04.18,12:09
Odhliadnuc od “teplotovania”, clovek sa nie zakazdym potrebuje dat vypisat na PN, teda na viac dni, ked to nie je vazne ochorenie, alebo dajme tomu s dietatom, ktore ochorie a nie je nutne hned vypisovat OCR pretoze s nim moze zostat v ostatnych dnoch iny clen rodiny, ale v ten dany den, kedy s dietatom navstivi manzel lekara, tak to dieta predsa nevyzdravie lebo sa skoncili ordinacne hodiny lekara. Takze manzel by mal mat preplateny cely den aj ked navstivil lekara mimo svojej pracovnej doby (v ten den) a zostava s chorym clenom rodiny doma, ked ma oficialny pracovny cas?
veronikasad
06.04.18,12:14
Nemal, manžel by mal mať preplateny čas strávený vyšetrením alebo ošetrením v zdravotníckom zariadení. Pri vlastnej chorobe si ma dať vystaviť PN a pri ochorení dieťaťa OCR.
ivka70
06.04.18,12:15
Ano, zamestnavatelovi dava Zakonnik prace plne moznosti - kedze hovori o nevyhnutne potrebnom case na osetrenie alebo vysetrenie, ktore nebolo mozne vykonat mimo pracovny cas.
Celodenne vysetrenie si v jeho pripade viem predstavit tak v pripade, ze bude cestovat 300 km na vysetrenie, inak pri vysetreni u lekara v mieste bydliska ci pracoviska skutocne max. pracovnu dobu ambulancie - aj to s prizmurenim vsetkych oci.
veronikasad
06.04.18,12:17
Niektorí zamestnávatelia majú v kolektívnej zmluve rozšírený rozsah pracovného voľna s náhradou mzdy, ktorý rieši prípady o ktorých píšeš a nemusia nič zamestnávateľovi dokladovať. Pokiaľ to nie je prípad manželovho zamestnávateľa, platí pár.141 Zákonníka práce.
Katy a R
06.04.18,12:19
však to máš tam napísané - že podľa zákona preplatí len VYŠETRENIE - NEVYHNUTNE POTREBNÝ ČAS (žiadny celý deň) - ak na to vyšetrenie nemohol ísť počas svojho voľna !
keď bol mimo pracovnej doby - tak čo by mu mal preplatiť? lekár spravidla napíše, od kedy do kedy trvalo vyšetrenie.
- a už je na zamestnávateľovi, či bude postupovať presne podľa zákona, alebo či prižmúri jedno oko☺
ivka70
06.04.18,12:20
Na to si moze zobrat dovolenku, preco by mu mal taketo ulety platit zamestnavatel, ked sa snazi pouzit paragraf, ktory zjavne v tom case nevyuzil - nebol ani na vysetreni ani na osetreni - cize v podstate podvadza?
Na to je PN ci OCR.