Catthy
07.04.18,20:49
Dobry den prajem,
chcela by som sa informovat, ci mi niekto vie poradit ohladom otazky rozdielneho trvaleho pobytu matky a dietata. S priatelom zijeme v podnajme v jeho rodnom meste. Ked dcerka nastupovala do skolky, dali sme jej zmenit trvaly pobyt na adresu rodicov partnera, ktoru ma v obcianskom uvedenu aj on. Pri skolke neboli ziadne problemy. Avsak teraz sme boli na zapise do skoly, kde aj pri podmienkach prijatia bolo uvedene, ze sa uprednostnuje prijatie deti, ktorych trvale bydlisko patri do spadovej oblasti. Avsak pri zapise sa na trvale bydlisko dietata nepytali a oznamili nam, ze sa vraj zmenil zakon a dieta ma automaticky trvaly pobyt rovnaky ako matka a tak nam ani nevedia zarucit, ze dieta bude do predmetnej skoly prijate. Skusala som googlit, ale jedinu informaciu ktoru som nasla je, ze dieta ma automaticky prvaly pobyt totozny s matkou po jeho narodeni a v pripade rozhodnutia oboch zakonnych zastupcov je mozne ho zmenit. Teraz neviem ako mam postupovat a ci ucitelka mala vobec pravdu.

Dakujem za kazdu radu,
s pozdravom Katarina
avalik
08.04.18,07:36
ucitelka nerozhoduje o prijati ziaka
dieta memusi mat rovnaky trvaly pobyt ako rodicia - ak vam skola tvrdi ine, tak nech poukazu na konkretny paragraf zakona
podstatne je aby v prihlaske bol uvedeny trvaly pobyt dietata
buchač
08.04.18,07:53
Pred pár dňami bol v správach šot akurát na hentú tému.
Ide o to, že sa rodičia snažia za každú cenu dostať dieťa na určitú školu a hľadajú všeliaké chodníčky.
Pokiaľ je dieťa na "trvalom pobyte" u starých rodičov, tak to ešte ako tak beriem. No ak je žiačik 1-3tej triedy prihlásený na pobyt u tetky, ujka, ...známeho rodičov ???

...a výsledok ?
Ten je asi taký, že rodičia detí, ktoré bývajú priamo pri škole, môžu mať dokonca problém s umiestnením svojho decka do školy.

Potom to vyzerá asi tak, ako pred školou, kde chodí moja vnučka. Každé ráno je pred školou taká zápcha až do het..kolóny áut, ktoré rozhodne nemajú trvalý pobyt v meste, ale prichádzajú z okolitých dedín.
Že prečo ? Lebo škola je dobrá...
Catthy
08.04.18,12:19
Dakujem :)
Catthy
08.04.18,12:46
Rozumiem a chapem Vas nazor. Tu sa vsak nejedna o ziadnu extra skolu, ani o dochadzanie. Dieta ma uz 5 rokov totozne bydlisko so svojim otcom a aj tam, kde byvame to mame kusok od predmetnej skoly. Ja som len nepotrebovala zbytocne menit doklady, ked vo vlastnom nebyvame a cudujem sa, ze otec je vlastne nic, nepodstatny a posudzuje sa vsetko podla matky.