.lena.
09.08.06,13:17
Prosim Vas ako je to pri fakturovani do Anglicka. S dph ci bez? Ďakujem :o
daniek
09.08.06,11:22
fakturovaním čoho? tovaru alebo služieb? s miestom dodania? veľmi všeobecná otázka
.lena.
09.08.06,11:55
fakturovaním čoho? tovaru alebo služieb? s miestom dodania? veľmi všeobecná otázka
Tovaru. Doklad o vyvoze nemame, lebo si ten tovar brali sami. Mame le dodaci na ktorom je potvrdene prevzatie ale peciatka je taka, ze sa z nej vela zistit neda - skoro necitatelna.
ivako
09.08.06,16:26
Okrem potvrdeného dodacieho listu musíš mať písomné prehlásenie odberateľa o vývoze tovaru.
daniek
10.08.06,04:08
v danom prípade určite nejde o vývoz ale o dodanie tovaru pretože Anglicko je členským štátom EÚ. T.j. ak dodávate tovar anglickému odberateľovi, ktorý je registrovaný na DPH v Anglicku a preukážete že tovar bol dodaný do Anglicka vystavíte fa bez dph - anglický spotrebiteľ musí vykonať samozdanenie v Anglciku - § 43 - v ods. 5 máš popísané ako preukážeš že sú splnené podmienky oslobodenia.
daniek
10.08.06,04:10
čo sa týka fa musí mať náležitosti podľa § 72, dodanie tovaru do iného členského štátu EÚ - povinnosť podať súhrnný výkaz.
Oldi
10.08.06,11:42
Súhlasím s tým čo tu odznelo ale chcem zvýrazniť najmä to že vy ako dodávateľ MUSÍTE dokazovať, že tovar bolo vyvezený do Anglicka a že odberateľ je registrovaný platca, ak to neviete preukázať, nemáte nárok na oslobodenie od DPH. V prípade že si to odberateľ odvezie sám, dá sa to vyriešiť aj tak, že na dodacom liste uvediete kratučký text - niečo v zmysle, že odberateľ svojím podpisom potvrdzuje prevzatie tovaru a zároveň prehlasuje, že tovar vyvezie mimo SR atď. Dosť často sa s tým stretávam na zahraničných fa z EÚ (to sú dokonca fa ktoré su zároveň aj dodacími listami) a tam sú takéto prehlásenia súčasťou. Inak nezabudnite že ak uplatňujete oslobodenie pri vývoze do EÚ tak musíte uviesť na fa aj odkaz o tom že uplatňujete oslobodenie, pri EÚ je to §43.
.lena.
11.08.06,04:40
Ďakujem za odpovede :)
eop
25.09.06,14:51
Ahojte, potrebujem odsúhlasiť, či robím dobre:cool: . Vystavujem fa do Anglicka, platcovi dph. Robíme colné a deklaračné služby, tejto firme sme spracovávali doklady k vývozu. Tzn. služby pri vývoze sú oslobodené od dph (§47), takže fa vystavujem fa bez dph. A ešte som chcela, súhrnný výkaz sa podáva za tovar. Mám pravdu? Takže s týmto už nemusím robiť nič. Ďakujem.
jenny7
26.09.06,09:51
Ahojte, potrebujem odsúhlasiť, či robím dobre:cool: . Vystavujem fa do Anglicka, platcovi dph. Robíme colné a deklaračné služby, tejto firme sme spracovávali doklady k vývozu. Tzn. služby pri vývoze sú oslobodené od dph (§47), takže fa vystavujem fa bez dph. A ešte som chcela, súhrnný výkaz sa podáva za tovar. Mám pravdu? Takže s týmto už nemusím robiť nič. Ďakujem.

Ak je to tak, ako píšeš tak faktúra bez DPH - to je dobre.
Čo sa týka toho súhrnného výkazu - myslím, že v tomto prípade sa nebude musieť robiť. Ale úplne som si neni istá, ale skôr nebude treba ako áno.
Súhrnný výkaz podávaš, keď posielaš tovar právnickej osobe v inom členskom štáte, čiže použiješ par.43, podľa ktorého by si sa potom aj riadila - tiež by to bolo bez DPH.
janaGT
03.11.09,06:45
mám podobný problém, vyvážame tovar - dielce drevodomu do Anglicka, odbeerateľ je registrovaný pre DPH, fa urobím bez DPH, on si samozdaní.
Len mi nie je jasné, keď nakúpim u nás materiál na výrobu tých dielcov, môžem si z faktúr uplatniť DPH?
adabirk
03.11.09,08:27
- z predmetného nákupu platiteľovi vzniká nárok na odpočítanie dane z v zmysle § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH,
§51
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

§49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev. Platiteľ, ktorý dodáva investičné zlato oslobodené od dane podľa § 67 ods. 3, a platiteľ, ktorý sprostredkováva dodanie investičného zlata oslobodené od dane podľa § 67 ods. 3, nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na túto činnosť, s výnimkou dane z tovarov a služieb podľa § 67 ods. 5 a 6.


(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,

c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,

d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.


- v odseku 3 nie je uvedený § 43 zákona o DPH, na základe ktorého dodávku tovaru do iného ČŠ oslobodzujete - nárok na odpočítanie Vám preto vzniká.
dopravca
03.11.09,09:03
Dobrý deň. Poprosím Vás aj ja o radu, pretože nemám s takouto službou skúsenosti. Anglická cestovná agentúra si u nás objednala službu na autobusovú prepravu študentov. Je tam cesta do Krakova, z letiska ich dovezieme na Slovensko a urobíme pár výletov po našom regióne. Ako má vyzerať faktúra, čo všetko musí obsahovať atď. Hlavne čo sa týka DPH/ som platca/
Mali by sme to rozdeliť na dve časti? Cesta do Poľska a späť bez dane a cesty po Slovensku s daňou? Ďakujem za Vaše rady