Silvia5
08.04.18,21:44
Ako zaúčtovať zahr. prac. cestu - jednoduché účtovníctvo, živnostník. Niektoré platby kreditná karta, niečo Diners club (úverová karta), stravné + drobné výdavky hotovosť a občas bežný účet - prevod. Môžem zadať celý cesťák do ID tak ako pri podvojnom v deň vyúčtovania? Zápis v peň. denníku - výdaj služby, výdaj daň.náklad, výdaj priebežné položky a v banke, na karte (kreditnej aj Diners) v deň platby výdaj priebežné položky? Stravné pokladňa (tiež mi to dáva cez priebežné - to by som mala asi z ID vyhodiť a zadať len v pokladni výdaj služby) alebo musím zadať v ID každý doklad samostatne - nákup letenky, hotel, internet a pod. v deň platby? Zúčtovanie cesťáku je totiž neskôr ako platby z kariet. Môžu byť platby z kreditnej karty a Diners club - úverovej karty zapisované klasicky ako výdaj z banky alebo to musí ísť aj cez stĺpec 22 - úvery? Robím v Pohode, ak by mal s tým niekto skúsenosť. JÚ nezvyknem účtovať, takže ocením všetky rady aj čiastočné. Ďakujem.
veronikasad
08.04.18,19:49
Uľahči si robotu, všetky výdavky súvisiace s pracovnou cestou, vrátane stravného v zmysle zákona o cestovných náhradách, vyúčtuj cez cestovný príkaz ako VOZD z pokladne alebo cez interný doklad. Platby kartou (výdavky z BU) zaúčtuj ako osobnú spotrebu živnostníka. Predpokladám, že okrem pohybu na BU má aj doklady k jednotlivým položkám (letenky, ubytovanie, internet) ...
Silvia5
08.04.18,20:01
Doklady mám - faktúry, no nemám doklad o hotovostnej platbe, len bezhotovostnej takže to by asi nebolo ok. DU by mi pravdepodobne neuznal v hotovostnom výdaji bezhotovostný doklad o úhrade. I keď cesťák je doklad sám o sebe. Neviem. Iné JÚ nemám, tak by som to chcela mať čo najlepšie. Každopádne ďakujem za radu.
veronikasad
08.04.18,20:31
Potom musíš všetky výdavky okrem stravného, účtovať cez interný doklad a priebežné položky
Napr. ubytovanie - ID výdaj - VOZD - ostatné služby
ID príjem - priebežné položky
BU výdaj - priebežné položky
cez cesťák budeš účtovať len stavné v zmysle zákonao cestovných náhradách. Ak stravné bolo súčasťou ubytovania, nárok v zmysle zákona krátiš.
Silvia5
08.04.18,20:52
Musí to byť teda po položkách v presných dátumoch, nie v jednom ID - cestovné karta a v BU po položkách priebežný výdaj?