butsscho
09.04.18,12:32
dobry den,mame v umysle podat vyhlasenie konkurzu cez centrum pravnej pomoci. Zaujimalo by ,ze ak mame dom na hypoteku, ktoru chceme aj nadalej splacat ci nam mozu v konkurznom konani predat dom. Boli sme aj za pravnikom ten nam povedal, ze uver na dom sa do konkurzu nezarata. pisali sme aj banke,na pravne odd. ta nam odpovedala, ze sa bude riadit podla z 7/200Zz . Len uz som z toho dopletena, lebo pani v centre pravnej pomoci, ktora nas ma na starosti povedala , ze banka sa moze po vyhlaseni tiez prihlasit do konkurzu...tak teraz nevieme ci ten zakon chapem spravne ak tam pise : odlzenim su nedotknute pohladavky:
zabezpečená pohľadávka v rozsahu, v ktorom je krytá hodnotou predmetu zabezpečovacieho práva; ustanovenie § 166b ods. 1 písm. a) a b) tým nie je dotknuté,...chapem to spravne ak si myslim, ze by sa uver na byvanie nemal vymahat cez konkurz? Uver platime riadne uz sedem rokov a to chceme aj nadalej splacat. Dakujem za informaciu.
rudolf83
09.04.18,18:28
Dobrý deň,
odpoveď na Vašu otázku je v § 167k ods. 1 zákona č. 7/2005 Z.z. - Zaťažený majetok tvorí konkurznú podstatu vtedy, ak sa prihlási prednostný zabezpečený veriteľ.
To v podstate znamená, že v konkurze môže byť predávaný Váš založený byt len v prípade, ak si banka prihlási pohľadávky do konkurzu. Môže to urobiť, ale aj nemusí. Keďže banke ostáva zabezpečenie bytom (záložné právo) bez ohľadu na prihlásenie pohľadávky, mám za to , že je pre banku výhodnejšie si pohľadávku vôbec neprihlasovať do konkurzu. Vašim oddlžením sa zbavíte dlhov a ostane Vám byt so záložným právom v prospech banky. Banka sa de facto zbaví konkurentov a zvýši sa jej istota, že jej pohľadávky budete splácať. Praktickú skúsenosť s tým, či si banky prihlasujú pohľadávky alebo nie však nemám.

Prípad, na ktorý sa pýtate však môže za určitých okolností vykazovať známky § 240 Trestného zákona - Kto ako dlžník, ktorý nie je schopný plniť svoje splatné záväzky, zmarí, hoci aj len čiastočne, uspokojenie svojho veriteľa tým, že zvýhodní iného veriteľa, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.