majkaaa
10.04.18,11:06
Dobry den, ak umrie rodic ktory si uplatnoval na v danovom priznani danovy bonus, druhy rodic nema narok lebo je na starobnom dochodku, ako to bude vybavene. Budeme moct poziadat o danovy bonus? Za ake obdobie mu ho budu brat ked manzelova maminka umrela zaciatkom mesiaca? Bude mat narok len na prve 3 mesiace alebo aj na tento 4 mesiac alebo na cely rok? Bude sa normalne podavat v roku 2019 alebo to teraz vyriesia na danovom ked tam prideme s umrtnym listom? Co treba vsetko zobrat na danove?
ivka70
10.04.18,09:48
.
ivka70
10.04.18,09:51
Za zomrelu musia pozostali do 3 mesiacov od umrtia podat danove priznanie - zakonna povinnost.
K nemu potrebuju potvrdenie o zdanitelnej mzde od zamestnavatela alebo urobit DP zivnostnika, ak podnikala.
Kopiu umrtneho listu prilozite, ale len s nou ist na DU netreba, len s tym DP.
Narok na DB sa uplatni v DP za nevyplatene mesiace najneskor za mesiac, kedy bola 1. v mesiaci splnena podmienka /cize kedy este 1. zila/.
Katy a R
10.04.18,10:00
k DB pozri zze/2003-595/33
ak si neuplatňovala u zamestnávateľa mesačne - tak treba pozrieť, či splnila podmienky. (ten príjem je dôležitý - skôr asi nie???)
na "daňové" - treba zobrať vyplnené DP (niekto z detí urobí ) - nikto to tam za vás nebude riešiť. lehota je do troch mesiacov od úmrtia. (dá sa aj predĺžiť)
Ak svokor nemá aktívny príjem - DB mu nepatrí - ale môže si vybaviť príplatok k prídavku na dieťa - rieši sa na UPSVaR (ako aj PnD - aj rovnaké podmienky, aj doklady). - ak manželka tohto roku DB nemala - tak si môže svokor spätne tento príspevok vybaviť (okolo 11 eur)
- toto sa bavíme o roku 2018. a DP môžeš podať na hociktorom mieste v SR ☺
.....
Rok 2017 už poriešený? - nič netreba meniť, ak ste DP 2017 stihli podať.
majkaaa
10.04.18,10:00
dakujem za odpoved. A moze manzel za nu podat danove priznanie ked este neprebehlo dedicke konanie? Lebo ja mu to budem vypisovat a nebyvame v tom istom meste tak ci to mozme vybavit ked tam budeme skor ako prebehne dedicke konanie.
A to danove priznanie co podala za rok 2017 a uplanila si DB bol v DP napisany jej ucet to sa da nejak zmenit?
veronikasad
10.04.18,10:38
Pokiaľ je druhý rodič poberateľ starobného dôchodku a nárok na daňový bonus mu nevzniká, uplatní si na UPSVaR nárok na príplatok k prídavku na dieťa.
Mila123
10.04.18,10:40
akú Hm za rok 2018 dosiahol?
veronikasad
10.04.18,10:41
Neriešte HM, druhý rodič má nárok na príplatok k prídavku na dieťa ...
Mila123
10.04.18,10:41
DP sa dá odložiť aj o rok, či dva......bez sankcií......
veronikasad
10.04.18,10:45
Nemusí byť ukončené dedičské konanie, stačí v osobitných záznamoch daňovníka uviesť číslo ded.konania. DP treba podať v stanovenom termíne. Prip.preplatok dane DU vyplatí až po ukončení dedičského konania, do ktorého treba tento preplatok zahrnúť.
majkaaa
10.04.18,10:56
co k takemuto prispevku potrebuje?
majkaaa
10.04.18,11:03
2017 stihla podat ale dala tam cislo uctu svoje. Da sa to na danovom zmenit?
Nie neuplatnovala si mesacne, lebo vykonavala osobnu asistenciu. Cize by musela zarobit z osobnej asistencie 6nasobok minimalne mzdy co cini za tie 3 mesiace cca 2880€? Ak tolko nezarobila nema narok na danovy bonus za tento rok?
majkaaa
10.04.18,11:06
co je HM?
majkaaa
10.04.18,11:44
pozerala som si to a podla toho co som citala ma narok. Len som sa nedocitala, to bude poberat od kedy od 1.1.2018 aj ked manzelka este zila a 12mesiacov alebo je narok len na nejake obdobie?
Kazdy rok sa o to nanovo treba ziadat? Alebo to ide az do 26 rokov dcerky. Teraz ma 16 rokov
veronikasad
10.04.18,14:47
Preukazuje saa rovnako ako nárok a prídavok na dieťa Po ukončení povinnej školskej dochádzky potvrdením o návšteve školy.
veronikasad
10.04.18,14:50
UPSVaR zrejme za prvé tri mesiace nedoplatí príspevok k prídavku na dieťa. Ak splnila podmienku príjmu - 6 násobok min.mzdy, môžu si pozostalí uplatniť nárok na DB v DP. Je na škodu, že si u zamestnávatela neuplatnila DB mesačne, lebo ak podmienku príjmu nesplňa, zrejme o DB príde.
Katy a R
10.04.18,15:33
ak nie je príjem - tak DB v roku 2018 nebude.
Neviem, či už svokrin účet zablokovaný, - skúste sa dohodnúť so správkyňou dane - že ako s tým DB za rok 2017? sprav DP za rok 2018 - z OA spravíš raz,dva, a choď to popri tom vybaviť (možno sa bude dať opraviť účet?) , nech stihneš. preplatky vracajú koncom apríla , môžu aj skôr. nech to nejde zbytočne do DK ako ostatné peniažky. (opravila som tú zámenu)
žiadosť prípl k PnD. https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/uvod/formulare-ziadosti/z_o_pripl_k_pnd_pdf.pdf
majkaaa
10.04.18,16:12
dakujem