apo
09.08.06,14:06
V Minulých obdobiach sme na tému zmlúv obchádzajúcich závislú činnosť viedli niekoľko diskusií. Záver bol ten, že je to dobrý prostriedok na optimalizáciu daní nakoľko nevyžaduje žiadne priebežné vykazovania a nahlasovania na inštitúcie súvisiace so závislou činnosťou.



Do pošty som dostal nasledovný materiál zo zdroja blízkeho živnostenskej komore:


Otázka:
Ako sa zdaňujú príjmy, ktoré plynú daňovníkovi - fyzickej osobe na základe mandátnej zmluvy?


Odpoveď (Daňové riaditeľstvo SR):
Podľa ustanovenia § 567 ods. 2 Obchodného zákonníka činnosť, na ktorú sa mandatár zaviazal, je povinný uskutočňovať podľa pokynov mandanta a v súlade s jeho záujmami, ktoré mandatár pozná alebo musí poznať. Mandatár je povinný oznámiť mandantovi všetky okolnosti, ktoré zistil pri zariaďovaní záležitosti a ktoré môžu mať vplyv na zmenu pokynov mandanta.
Ak nejde v mandátnej zmluve o výkon práce, ktorá je predmetom činnosti fyzickej osoby na základe živnostenského oprávnenia resp. podľa osobitných predpisov, výkon práce mandatára podľa pokynov mandanta je závislou činnosťou podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov a zdaňuje sa v zmysle ustanovenia § 35 tohto zákona v úhrne zdaniteľných príjmov vyplatených v kalendárnom mesiaci, resp. zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.




Záver.

Ak si správcovia dane osvoja horeuvedený výklad, tak všetky vyplatené odmeny neživnostníkom na základe príkazných a podobných zmlúv sa dostanú do polohy neodvádzania preddavkov pre daň z príjmu FO zo ZČ, alebo neodvádzania zrážkovej dane zo ZČ. Ako uznaný daňový výdavok zostanú, ale ...




Existuje fundovaný dôvod prečo odmena vyplatená na základe Občianskeho zákonníka nemôže byť posudzovaná ako závislá činnosť?

Dá sa uviesť ako právna istota, že len to čo ide cez Zákonník práce je závislá činnosť?

Stanovisko Daňového riaditeľstva SR má jednu chybu. Odvoláva sa na Obchodný zákonník. Podľa obchodného zákonníka vyplatenú odmenu posudzovať ako závislú činnosť je dosť silná káva. Ja preto navrhujem diskutovať o vyplatení odmeny na základe Občianskeho zákonníka nakoľko Obchodný zákonník vychádza z Občianskeho zákonníka len upresńuje vzťahy medzi podnikateľmi a teda správcovia dane tento výklad budú aplikovať v širšom zábere teda aj na príjmy podľa Občianskeho zákonníka.

Poraďáci diskutujme a hľadajme riešenie AKO NA TO.

apo
apo
11.08.06,15:48
Poraďáci, ktorí ste diskutovali na tému príkazných zmlúv nemáte recept ako udržať príkazné zmluvz v polohe náhodných príjmov, ktoré sú zdaňované podľa


§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,

Daňové riaditeľstvo chce príjmy podľa občianskeho zákonníka dostať pod závislú činnosť. Zobrali nám dohody o pracovnej činnosti a keď nenájdeme recept na príkazné a podobné zmluvy neviem čím to nahradiť. Dohody o vzkonaní práce podliehajú zrážke 33% (19 daň a 14 zdravotné poistenie). Takže nám už nezostane žiadny priestor pre zabezpečenie lacnej pomoci pri plnení úloh našich firiem.

Hľadajme riešenie.

apo
apo
01.09.06,11:50
Poraďáci na túto tému nik neragoval. Domnievam sa otvorený problém je dosť aktuálny. Zmluvy tohoto druhu boli pred časom bola diskutované.

Je po dovolenkách a robím pokus tému otvoriť.

apo
Melnick
01.09.06,12:11
Poraďáci na túto tému nik neragoval. Domnievam sa otvorený problém je dosť aktuálny. Zmluvy tohoto druhu boli pred časom bola diskutované.

Je po dovolenkách a robím pokus tému otvoriť.

apo
Tiež som hľadala riešenie tesne pred podávaním DP. Tento rok som navrhla všetkým,ktorí po mne chceli,aby som im rôznymi zmluvami znížila DZ,aby si ich príkazníci vybavili na DÚ -daňové ident. čísla DIČ a potom im urobím s týmito "Príkazné zmluvy".Možno sa mýlim,ale cítim sa trochu viac krytá ak majú DIČ.
apo
01.09.06,13:11
Tiež som hľadala riešenie tesne pred podávaním DP. Tento rok som navrhla všetkým,ktorí po mne chceli,aby som im rôznymi zmluvami znížila DZ,aby si ich príkazníci vybavili na DÚ -daňové ident. čísla DIČ a potom im urobím s týmito "Príkazné zmluvy".Možno sa mýlim,ale cítim sa trochu viac krytá ak majú DIČ.

Dobre, aj tot by mohla byť cesta.

ale v stanisku DRSR je uvedené:

Ak nejde v mandátnej zmluve o výkon práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=2), ktorá je predmetom činnosti fyzickej osoby na základe živnostenského oprávnenia resp. podľa osobitných predpisov, výkon práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=2) mandatára podľa pokynov mandanta je závislou činnosťou podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov a zdaňuje sa v zmysle ustanovenia § 35 tohto zákona v úhrne zdaniteľných príjmov vyplatených v kalendárnom mesiaci, resp. zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.

Ak to zoberieme doslova aj živnostník ak na základe mandátnej (domnievam sa že aj príkaznej) zmluvy vykoná niečo na čo nemá živnosť tak to daňový úradníci budú považovať za závislú činnosť so všetkými dôsledkami.

Myslím že je treba nájsť kdesi v zákonoch ustanopvenie ktoré vylúči príjem na základe spominaných zmlúv zo zdanenia podľa § 5.

Zatiaľ ďakujem za príspevok.

apo
Melnick
01.09.06,13:21
Ani mne tie zmluvy nie sú moc po chuti,každý úradník na DÚ vie,že je to umelo znižovaný ZD. Tiež ma zaujíma táto téma a budem ju sledovať,pretože koniec roka sa blíži neuveriteľnou rýchlosťou.:) :) :)
JanoK.
21.11.06,13:59
Zdravim Vas tu, asi vsetci tu mame podobny problem.A to je zdanovanie prijnu na zaklade prikaznej zmluvy.Je tu niekto kto by mi to vedel ozrejmit. Aj ja mam ten pocit ze DRSR sa snazi tento prijem postavit do polohy prijmu zo zavislej cinnosti. Vie mi niekto poradit, co by sa stalo ak by sme povinnosti vocu DU osetrili zmluvne a pravne to zakomponovali to do prikaznej zmluvy??? Ako by sa to tam tvarilo???
Norča
23.11.06,12:49
Podľa ministerstva financií SR je závislá činnosť charakteristická tým, že zamestnávateľ
- nesie zodpovednosť a riziko za výsledky práce zamestnanca
- má právo dávať zamestnancovi pracovné inštrukcie
- práce zamestnanca je vykonávaná na mieste, ktoré kontroluje a za ktoré zodpovedá
- poskytuje zamestnancovi pracovné nástroje a materiály
- kvantifikuje počet odpracovaných hodín zamestnanca
- určuje počet a kvalifikáciu zamestnancov

Podľa mňa, ak sa pri uzatváraní zmluvy vyhneme týmto znakom, nemôže byť problém.
Milan Benka
23.11.06,12:58
Podľa zákona sa pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.
Jozef Mihál
23.11.06,20:24
Zlatý Autorský zákon.
Janca
19.01.07,06:45
Tiež som dostala za úlohu "vykúzliť" nejakú zmluvu aj so živnostníkom aj s "občanom", ktorá by nebola posudzovaná podľa §5, ale fakt neviem to niektorým podnikateľom vyhovoriť, aby si našli "iné náklady".
Pokúsilo sa už niekomu zohnať "neprestrielnu zmluvu" ? Ja bohužiaľ zatiaľ nie.
apo
19.01.07,20:47
Tiež som dostala za úlohu "vykúzliť" nejakú zmluvu aj so živnostníkom aj s "občanom", ktorá by nebola posudzovaná podľa §5, ale fakt neviem to niektorým podnikateľom vyhovoriť, aby si našli "iné náklady".
Pokúsilo sa už niekomu zohnať "neprestrielnu zmluvu" ? Ja bohužiaľ zatiaľ nie.

Právnikovi som dal presne takúto požiadavku. Jeho odpoveď bola v tom zmysle, že v tomto prípade nie je rozhodujúca formulácia zmluvy ale podstata či osoba s ktorou sa uzatvorí príkazná mandátna alebo iná podobná zmluva je o činnosti ktorú daná osoba môže vykonávať spôsobom ktorý vyvráti pochybnosti správcu dane o závislom vzťahu medzi zadávateľom úlohy a jej realizátorom.

Skúsme na tomto fóre stanoviť pravidlá, ktoré budú všeobecne určovať či ide o závislú alebo nezávislú prácu.

apo
Jozef Mihál
19.01.07,21:17
Námet: Zmluva uzavretá podľa § 51 Občianskeho zákonníka. Predmet zmluvy - občan XY vykoná opravu automobilu vo vlastníctve firmy ABC.
bali83
19.01.07,21:45
Predpokladám, že by nemal byť problém ak práce vykonávané na základe mandátnej zmluvy sú obsiahnuté ako predmety činností v živnostenskom liste?
Ďakujem
apo
19.01.07,23:03
Predpokladám, že by nemal byť problém ak práce vykonávané na základe mandátnej zmluvy sú obsiahnuté ako predmety činností v živnostenskom liste?
Ďakujem

Oprava auta je dobrý tip a vôbec nie je potrebné aby ten čo auto opraví mal na to živnosť. Táto služba ktorú pre firmu občan vykoná je nezávislá od majiteľa auta, lebo ten do opravy nebude kecať a je len jedna podmienka, aby auto po oprave fungovalo.

apo
Petronella
28.03.07,11:33
A ako sa to bude teda zdanovat? Par 6 alebo 8? Musim mat osoba XY zivnostensky? Nenuniklo Vam, ze ak sa zdanuje podla par. 6 musi sa dotycny do 30 dni zaregistrovat na DU??? Mam info priamo z DU.
emgeton
28.03.07,11:57
A ako sa to bude teda zdanovat? Par 6 alebo 8? Musim mat osoba XY zivnostensky? Nenuniklo Vam, ze ak sa zdanuje podla par. 6 musi sa dotycny do 30 dni zaregistrovat na DU??? Mam info priamo z DU.

Pokiaľ by to bol pre osobu XY jednorázový náhodný príjem, spadalo by to pod § 8 a nemusel by sa registrovať. Avšak pri viacerých takýchto príjmoch by to už bolo neoprávnené podnikanie.
Melnick
18.02.08,10:46
Vyťahujem opäť na svetlo. Máte niekto nové skúsenosti, napr. po DK .Zaujíma ma, či vám tieto zmluvy "prešli", alebo ich DÚ posúdil ako závislú činnosť ???
apo
18.02.08,12:52
Vyťahujem opäť na svetlo. Máte niekto nové skúsenosti, napr. po DK .Zaujíma ma, či vám tieto zmluvy "prešli", alebo ich DÚ posúdil ako závislú činnosť ???

Prešli, ale stále to považujem za rizikový náklad z tohoto dôvodu:

Do nákladov bola účtovaná faktúra od vodiča nákladného motorového vozidla. Pri kontrole nadmerného odpočtu na DPH sa kontrolór pozastavil na touto opakovanou fakturáciou aj keď neobsahovala DPH. Doma som pozrel, čo je to za živnostníka a s odľahčením som zistil, že na činnosť vodiča je riadna živnosť, oznámil som to kontrolórovi a viac sme sa k tomu nevracali.

Záver:
Na upratovacie práce formou príkazných zmlúv nie sú námietky.
U správcu bytov sa týmto spôsobom vyplácajú odmeny ľuďom, ktorí robia kontakt medzi vlastníkmi bytov a správcom.

Môj názor je ten, že ak sa týmto spôsobom nevyrábajú náklady na utopenie zisku tak správca dane nemá námietky.

apo
jarkra
06.03.08,11:15
Pokiaľ by to bol pre osobu XY jednorázový náhodný príjem, spadalo by to pod § 8 a nemusel by sa registrovať. Avšak pri viacerých takýchto príjmoch by to už bolo neoprávnené podnikanie.

Dobrý deň,

chcem sa spýtať na Váš názor na nasledujúci problém: chceme uzatvoriť mandátnu zmluvu s fyz.osobou (je to aj SZČO platca DPH) na výkon činnosti, ktorú nemá v predmete živnosti a ani tú činnosť ako SZČO nechce vykonávať kvôli DPH. Ak s ním uzatvoríme mandátnu zmluvu na dlhšie obdobie (viac ako rok) a budeme mu to zdaňovať preddavkov ako príjmy zo závislej činnosti, nebude sa táto činnosť považovať za neoprávnené podnikanie?

Nebolo by v tomto prípade jednoduchšie uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti? Tu však neviem, či by nebol problém s tým, že nemá iné trvalé zamestnanie (je len SZČO) a odmena za výkon činnosti bude vysoká a vyplácaná viac menej pravidelne.
apo
06.03.08,11:24
Podľa zdrojov z DRSR sa bude u živnostníka príjem na základe faktúry považovať za príjem zo závislej činnosti. Dôvodom je aby ŠR neprichádzal o preddavkovú daň zo závislej činnosti.

apo
cactus
06.03.08,11:33
príjem na základe faktúry považovať za príjem zo závislej činnosti.

apo
prosím ťa, môžeš to vysvetliť. Nerozumiem.....:confused:
Milan Benka
06.03.08,11:36
Podľa zdrojov z DRSR sa bude u živnostníka príjem na základe faktúry považovať za príjem zo závislej činnosti. Dôvodom je aby ŠR neprichádzal o preddavkovú daň zo závislej činnosti.

apo

Môžete upresniť zdroj ?
Džudi
11.03.08,12:52
Ahojte, nevie mi niekto poradit ak brat vymaloval lekarovi ambulanciu, nie je SZČO je zamestnaný v inej firme a bol to len jednorazový príjem , aky typ zmluvy by mali mať ? Suma bola do 10.000,- Sk .
Leila2006
28.03.08,06:38
Ahojte, nevie mi niekto poradit ak brat vymaloval lekarovi ambulanciu, nie je SZČO je zamestnaný v inej firme a bol to len jednorazový príjem , aky typ zmluvy by mali mať ? Suma bola do 10.000,- Sk .

Posúvam túto otázku. Tiež chceme dať vymaľovať a následne aj upratať kancelárske priestory na príkaznú zmluvu. Ako to vyriešiť s farbami, máme ich dodať my alebo príkazník, aby to prešlo bez problémov?
Evanka
29.03.08,15:54
Podľa zdrojov z DRSR sa bude u živnostníka príjem na základe faktúry považovať za príjem zo závislej činnosti. Dôvodom je aby ŠR neprichádzal o preddavkovú daň zo závislej činnosti.

apo
To musí byť omyl. Neverím, aj keby to hneď bolo v usmernení DRSR, nemá to oporu v zákone. Je to pekná vtákovina :D :D :D
Jozef Mihál
29.03.08,20:18
...len aby si z tejto informácie niekto nebodaj nevyvodil záver, že živnostníci odteraz nemôžu nikomu nič fakturovať.
Muška
29.03.08,21:36
...len aby si z tejto informácie niekto nebodaj nevyvodil záver, že živnostníci odteraz nemôžu nikomu nič fakturovať.
....no čo už :rolleyes:

Jožko, budeme musieť robiť "zadara" :D
apo
30.03.08,07:19
...len aby si z tejto informácie niekto nebodaj nevyvodil záver, že živnostníci odteraz nemôžu nikomu nič fakturovať.

Vôbec ma neteší informácia z DRSR, ale v podstate pri živnostníkoch ide o to, že živnostník ak má remeselnú živnosť tak nemôže fakturovať napríklad právne poradenstvo nakoľko sa úhrada služby v uvedenom kontexte má považovať za výplatu mzdy.

apo
Jozef Mihál
30.03.08,07:34
Nuž, o tom "hovorí" živnostenský zákon už dávno, živnostník môže podnikať len v tom obore, ktorý má zapísaný v ŽL.

Na iné činnosti (napr. nepravidelné, občasné právne poradenstvo) musí uzavrieť zmluvu podľa Občianskeho zákonníka.

V každom prípade v Zákonníku práce je kúzelná veta:

"Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov."

(Zákonník práce, § 1 ods. 3 druhá veta).
apo
30.03.08,10:02
Nuž, o tom "hovorí" živnostenský zákon už dávno, živnostník môže podnikať len v tom obore, ktorý má zapísaný v ŽL.

Na iné činnosti (napr. nepravidelné, občasné právne poradenstvo) musí uzavrieť zmluvu podľa Občianskeho zákonníka.

V každom prípade v Zákonníku práce je kúzelná veta:

"Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov."

(Zákonník práce, § 1 ods. 3 druhá veta).

Páči sa mi to. Na tomto princípe stále dávam klientom príkazné zmluvy ako nástroj na korekciu základu dane, ale ako hovorím všetko s mierou a racionálnym základom pre poskytnutie uvedenej služby v príkaznej zmluve. Zatiaľ nikomu z mojich klientov takýto výdavok nevyhodili z účtovníctve, 3x poklepem:) po stole.

Ja som túto tému otvoril iba z toho dôvodu, aby sme boli argumentačne pripravený na určitý tlak od správcov dane ku ktorému môže dôjsť. A uvedené ustanovenie v Občianskom zákonníku je práve ten argument ktorý som chcel, aby sa objavil na tejto stránke.

Takže ďakujem pekne za dobrý TIP.

apo
Džudi
23.04.08,07:41
Ahojte, prosím nevie mi niekto poradiť, aku zmluvu použiť ak ako občan chcem dopestovať pre SHR kvety, sirotky, muškáty a pod.V podstate mám živnosť na niečo úplne iné ale mám veľkú záhradu a núka sa možnosť privyrobiť.Bude to len jednorazový príjem okolo 40 tis ak to vyjde. Vďaka
apo
23.04.08,11:12
Postačí OBYČAJNÁ kúpna zmluva. Príjmy pôjdu do ostatných príjmov.

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,

(9) Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov.

A kúpna zmluva nebude na IČO, ale budeš predávať svoje prebytky zo záhrady ako občan.

Pozdravujem.

apo