Pekl
12.04.18,19:43
Bývam v bytovke s 12 bytmi a máme spoločný oplotený pozemok okolo bytovky, ktorý maju susedia približne rovnako rozdelený a majú spravené zahradky. Môj sused má tiež a zasahuje až do môjho "podielu". Tým že som sa pristahoval až posledný, tak je roztiahnuty až v "mojej" záhrade. Na moje upozornenia nereaguje s tým ze nevidí dôvod. Na liste vlastnictva máme rovnake podiely. Reakcie ostatných spoluvlastnikov sú neutralne až žiadne s tým že kedysi sa to takto rozdelilo. Ako mám postupovať??
clen
13.04.18,09:17
O spoločnej veci spoluvlastníci rozhodujú väčšinou. Ak sa väčšina nedosiahne, môže na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka rozhodnúť súd. Teda najprv by som požiadal všetkých nech sa vyjadria k preusporiadaniu užívacích práv a ak by sa nedosiahla väčšina, tak by som sa obrátil na súd. Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môže sa na súd obrátiť aj prehlasovaný (menšinový) vlastník.- § 139 obč. zákkonníka
sito
13.04.18,09:41
Byty ste si prevádzali od nejakého pôvodného vlastníka bytu. Ty si si asi byt odkúpil od vlastníka, ktorý si ho previedol do osobného vlastníctva. Pri prevode platilo toto.

"182/1993, § 5, ods. (1) Zmluva o prevode vlastníctva bytu alebo zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome musí okrem všeobecných náležitostí9) obsahovať, písm. b) vymedzenie spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve a na pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je daná podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome,"

Predpokladám, že v 12bytovke majú všetky byty rovnakú obytnú plochu, teda aj záhradky na spoločnom príslušenstve, pozemku pred domom by mali byť na základe zákona rovnaké. Ak si niekto prisvojil väčšiu časť pozemku na svoju záhradku, tálik koná v rozpore so zákonom a aj dobrými mravmi. :D