longauer.huber@gmail.com
14.04.18,16:34
Sused mení doterajší klasický priehľadný plot (stĺpik pletivo) medzi našimi pozemkami za nepriehľadný z betónových platni (barierovy) vo výške 2 až 2,5 m a s betónovým základom. Vzhľadom k polohe mi takýto plot bude hlavne na jar a jeseň vytvárať doobeda v záhrade tieň v šírke 2 až 4 m. Celkove bude takto zasiahnutá plocha cca 2 a. Podľa mňa ide v zmysle stavebného zákona o stavbu ale ako účastník konania som nebol prizvaný. Ako sa môžem brániť.
ivka70
14.04.18,15:31
buchač
14.04.18,15:36
Brániť sa môžeš tzv. nijako....a rozhodne nejde o stavbu.
Preštuduj si ... https://www.stavebnik.sk/clanky/stavba-plota-z-pohladu-stavebneho-zakona.html

P.S.:
Existujú rastliny, ktoré je potrebné pestovať vyslovene v tieni.
arizona
15.04.18,05:03
Zisti si VZN vasej obce.Niektore maju obmedzenia,v akej vyske sa mozu stavat betonove ploty,ale aj, ci vyzaduju SP.
Ak by mal sused SP, tak by si bol ucastnik konania.Ak stavia iba na ohlasku,tak preto ta neprizvali.Zajdi na OU a zisti si,ake mas moznosti.Mozes podat nesuhlas a namietku.
Chobot
15.04.18,20:57
Mýliš sa, ide o drobnú stavbu. Na to stačí ohlásenie, kde nemusíš byť prizvaný ani informovaný.

To je právo suseda, postaviť si plot. Veľmi to dramatizuješ s tým tieňom. Aj dom ti robí tieň na pozemku a to ti nevadí? Je len logické, že keď nebývaš na samote na 5 hektároch, že susedné stavby ti môžu robiť tieň na pozemok.
clen
16.04.18,05:46
vyziadajte si na stavebnom úrade informáciu, či bola táto stavba schválená ...a ak nie, žiadajte odstránenie.
buchač
16.04.18,05:52
Toto nemôžeš myslieť vážne.
Ak si dal mne (čo ale netvrdím) neužitočné, tak si ohodnotil Stavebný zákon a nie mňa.
clen
16.04.18,07:15
oplotenie je stavba -§ 139b ods. 7 stavebného zákona, takže ste nemali pravdu v tom komente
misoft
16.04.18,09:27
@clen - čítaj......"mení doterajší klasický priehľadný plot (stĺpik pletivo) medzi našimi pozemkami za nepriehľadný z betónových platni" - čo z toho vyplýva? Nestavia, len "renovuje" - a to je ROZDIEL!
buchač
16.04.18,10:06
...a keby si aj mal pravdu (čo veru nemáš) s tým zbúraním ???

Nuž, ja ti neviem....no jedno je isté...susedské vzťahy by boli v prdely.
Otázka :

Čo je lepšie ?
Betónový plot o výške 2m alebo rad nasadených tují o výške 5m ???

Odpoveď je jasná...a v prípade tují by ma mohol v riť bozať :
- sused
- stavebný úrad
- starosta
- polícia
- súd

P.S.:
Sused sa asi nechce pozerať na zadávateľa, preto si buduje betón okolo seba....