Julča
09.08.06,18:19
Môj známy pracuje v Čechách na pracovnú zmluvu. Dostáva cca 80Kč/hod+ diety/ cca 165Kč/hod/ + ubytovanie mu platia /cca 105Kč/hod/. Dostal ponuku nech pracuje na živnostenský list a že mu budú platiť 146 Kč/hod.
Viete mi povedať či sa to Vôbec vyplatí?
Zita5
09.08.06,16:49
Môj známy pracuje v Čechách na pracovnú zmluvu. Dostáva cca 80Kč/hod+ diety/ cca 165Kč/hod/ + ubytovanie mu platia /cca 105Kč/hod/. Dostal ponuku nech pracuje na živnostenský list a že mu budú platiť 146 Kč/hod.
Viete mi povedať či sa to Vôbec vyplatí?

Ja by som ponechala pracovnú zmluvu .SZČO musí počítať , že bude mať vyššie náklady/odvody do fondov/ a nemá istotu , že dostane toľko koľko sľubujú .

A ešte by som to nerobila z toho dôvodu , že opakovane sa šepká vo vládnych kruhoch o tom ,že sa bude robiť poriadok so zamestnávaním na ŽL.
Marína
10.08.06,05:07
V ČR už s tým robia poriadky. Chodia na kontroly a viem si dosť dobre predstaviť, ako by tá kontrola dopadla, keď v tej istej firme tá istá FO by bola najprv zamestnancom a potom by im ako SZČO faktúrovala. V ČR to majú ošetrené zákonom, že na práce, ktoré firma vykonáva, je povinná uzavrieť s FO pracovno-právny vzťah a nie tieto práce zadávať SZČO, aby ich vykonala. Neviem č. zák., len syn ma informoval, že v ich firme už na to bola kontrola.
Julča
10.08.06,06:33
Viete mi poradiť v akom prípade by sa oplatilo robiť túto prácu na živnostenský list? Zatiaľ je to výhodnejšie pracovať ako zamestnanec.
Davor
10.08.06,10:23
V ČR už s tým robia poriadky. Chodia na kontroly a viem si dosť dobre predstaviť, ako by tá kontrola dopadla, keď v tej istej firme tá istá FO by bola najprv zamestnancom a potom by im ako SZČO faktúrovala. V ČR to majú ošetrené zákonom, že na práce, ktoré firma vykonáva, je povinná uzavrieť s FO pracovno-právny vzťah a nie tieto práce zadávať SZČO, aby ich vykonala. Neviem č. zák., len syn ma informoval, že v ich firme už na to bola kontrola.

To je nejaka haluz. Este pochopim, ze je to divne ked moj zamestnanec prejde na fakturu, aj ked si myslim, ze na tom nieje nic zleho, je to predsa jeho vec. Ale hlavne je mi cudne, preco nemoze firma zadavat prace 3tej strane (teda napr. zivnostnikovi). To akoze uz politici nevedia co z roztopase?
Lucia7
10.08.06,11:16
To je nejaka haluz. Este pochopim, ze je to divne ked moj zamestnanec prejde na fakturu, aj ked si myslim, ze na tom nieje nic zleho, je to predsa jeho vec. Ale hlavne je mi cudne, preco nemoze firma zadavat prace 3tej strane (teda napr. zivnostnikovi). To akoze uz politici nevedia co z roztopase?

Ja som este take nic nepocula a dufam, ze take nieco nevymyslia. Osobne uctujem s.r.o., ktora vykonana stavebne prace a nema ani jedneho zamestnanca, nakolko vsetky prace obstarava dodavatelskym sposobom. Ide o velke stavby na ktorych maju cca. 250 - 300 ludi a neviem si predstavit ze by ich vsetkych zamestnavali a cez zimu "zivili".

Ale k povodnemu dotazu: uz len kvoli odvodom a istote sa oplati robit na pracovnu zmluvu. Dalej si treba prepocitat, kolko by mal prijem za cely rok ako zivnostnik a ci si vie zohnat adekvatne k prijmu naklady, lebo inak by zaplakal pri plateni odvodov....