Ajkami
09.08.06,20:24
Prosím o radu ako vystavovať fa, pre zahraničných odberateľov. Poskytli sme právne služby firme, ktorá má sídlo v Anglicku. Právne služby boli poskytnuté na Slovensku. V zmluve o poskytnutí služieb je určené, že najprv vystavíme zálohovú faktúru na základe ktorej pošlú peniaze a potom sa vystaví faktúra. Faktúra bude vystavená aj s DPH, ktoré následne odvedieme na Slovensku?
Monika Kováčová
09.08.06,19:56
Je firma so sídlom v Anglicku registrovaná pre DPH? Má anglické IČ DPH?
Orsz
09.08.06,20:45
Prosím o radu ako vystavovať fa, pre zahraničných odberateľov. Poskytli sme právne služby firme, ktorá má sídlo v Anglicku. Právne služby boli poskytnuté na Slovensku. V zmluve o poskytnutí služieb je určené, že najprv vystavíme zálohovú faktúru na základe ktorej pošlú peniaze a potom sa vystaví faktúra. Faktúra bude vystavená aj s DPH, ktoré následne odvedieme na Slovensku?

Ak služby boli poskytnuté na Slovensku, malo by sa účtovať so slovenskou DPH, a odviesť DPH tu v SR.
Ajkami
10.08.06,09:41
Neviem či je firma platcom DPH v Anglicku. Mám iba zmluvu o poskytovaní právnych služieb a majú tam reg. č.. Môže to číslo byť číslom pre DPH?
Oldi
10.08.06,12:28
Ak služby boli poskytnuté na Slovensku, malo by sa účtovať so slovenskou DPH, a odviesť DPH tu v SR.

Nemôžem súhlasiť, v zmysle § 15 ods.7 a 8 sa pri právnych službách určí miesto dodania služby podľa § 7 - v našom prípade je to sídlo podnikateľa v Anglicku, t.j. miestom dodania služby je Anglicko - ale POZOR! len v prípade že ide o registrovaného platcu DPH v rámci EÚ (t.j. napr. v Anglicku).
Oldi
10.08.06,12:29
Neviem či je firma platcom DPH v Anglicku. Mám iba zmluvu o poskytovaní právnych služieb a majú tam reg. č.. Môže to číslo byť číslom pre DPH?

Odporúčam zistiť, či ide o platcu (vypýtajte si registráciu-list o registrácii), pretože ak sa jedná o platcu, budete fakturovať bez DPH - viď môj príspevok vyššie.
Monika Kováčová
10.08.06,12:31
Odporúčam zistiť, či ide o platcu (vypýtajte si registráciu-list o registrácii), pretože ak sa jedná o platcu, budete fakturovať bez DPH - viď môj príspevok vyššie.

Presne tak, viď môj príspevok č. 2
Orsz
11.08.06,12:01
Nemôžem súhlasiť, v zmysle § 15 ods.7 a 8 sa pri právnych službách určí miesto dodania služby podľa § 7 - v našom prípade je to sídlo podnikateľa v Anglicku, t.j. miestom dodania služby je Anglicko - ale POZOR! len v prípade že ide o registrovaného platcu DPH v rámci EÚ (t.j. napr. v Anglicku).

Nemyslím, že je to také jednoznačné. V zákone sa hovorí aj o mieste využitia služieb, a mieste podnikania. Ajkami, bolo by potebné upresniť, či anglická firma tu má zriadenú prevádzkareň a teda podniká aj na Slovensku - ak áno, špecifikovala by som miesto spotreby - ak je to tu na Slovensku - malo by to byť vystavené s DPH. Viď §15 ods.7 - miestom dodania služby, ak sú tieto služby dodané inej osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa služby - je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú. To znamená, ak má sídlo v Anglicku, ale tu na Slovensku má zriadenú prevádzkareň, ktorá tieto služby spotrebúva, miestom dodania služby je tuzemsko.
Monika Kováčová
11.08.06,12:06
Neviem či je firma platcom DPH v Anglicku. Mám iba zmluvu o poskytovaní právnych služieb a majú tam reg. č.. Môže to číslo byť číslom pre DPH?

Prosím ťa, veď Ajkami nevie ani či sú platcami DPH v Anglicku. Asi keby tu majú prevádzkareň, tak by sa ani nepýtala takú jasnú vec :) .
Môže to číslo byť číslom pre DPH? No zistila by som to na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) , overovanie IČ DPH v EÚ.

Ale Ajkami už asi svoj problém vyriešila, inak by sa určite ozvala... :confused:
ALBO
11.08.06,12:14
Len doplním, , že DP sa v niektorých krajinách prenáša aj na neplatitela. Napr. aj u nás (§69). Ale to musí zistiť v Ang (komunikáciou s odberatelom).
Ajkami
06.09.06,12:30
Poraďáci, prepáčte, že som sa neozvala. Klient z Anglicka sa zatiaľ neozval či je platcom alebo nie. Prevádzku na Slovensku nemá. Zatiaľ čakáme, kedy sa ozve. Potrebovala by som poradadiť so zaúčtovaním v MRP. Kto má skúsenosti s vystavovaním pradfaktúry a po pripísaní peňazí na účet vystavením ostrej fa v systéme MRP nech sa ozve. Ďakujem za všetky odvpovede, veľmi ste mi pomohli.
korduľa
29.03.10,08:51
chcela by som sa spytat ked je firma registrovana v anglicku a obchoduje so slov. firmami. /odberatelia aj dodavatelia. /je mozne, aby si zalozila ucet u nas na SR, aby prevody medzi uctami slovenskych firiem a ang.firmy boli lacnejsie? ma to nejaky vplyv na dph.