jojinkoh
09.08.06,19:44
Ako je to so ZŤP a so zamestnaním?
Eulalia
10.08.06,13:12
Ako je to so ZŤP a so zamestnaním?

Pokiaľ je občan ťažko zdravotne postihnutý (ŤZP) a môže nejakú prácu vykonávať, je len jeden problém - aby si našiel vhodnú prácu. Samotné uznanie občana za ťažko postihnutého nemá vplyv na pracovný vzťah. To, že je niekto uznaný za občana s ŤZP ešte neznamená, že musí automaticky dostávať aj invalidný dôchodok. Posudzovanie ťažkého zdravotného postihnutia vykonávajú posudkoví lekári úradov práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta bydliska, posudzovanie invalidity robia posudkoví lekári sociálnej poisťovne. Kritériá nie sú totožné, dokonca v niektorých prípadoch u nietkorých chorôb sú poriadne odlišné. Sociálna poisťovňa posudzuje pracovnú schopnosť, v prípade ŤZP sa posudzuje obmedzenie alebo absencia určitých telesných alebo duševných schopností. Netreba ani zamieňať invalidný dôchodok, ktorý vypláca sociálna poisťovňa, a príspevky na kompenzáciu dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ktoré môžu priznať práve úrady práce, soc. vecí a rodiny. Problematiku ŤZP upravuje zákon č. 195/1998 - nespočetnekrát novelizovaný.
ivetuska
18.09.06,09:39
:confused: Ja by som chcela vediet, ako je to s prispevkami na ZTP dieťa (školo-povinne 50°/°), ak ja som SZčO.Nikde mi totiž nevedia povedať,či mame nejaky narok. Kazdy nas odpinkava, ze to treba tam, ten zase povie inam a tak sa to ťaha dokola. Najnovsie ma poslali zo socialky na Vazovovu,ze tam je prestahovana soc.poistovna,ktora vydala ZTP a vraj oni budu vediet. Prosim poradte.
Eulalia
18.09.06,10:18
:confused: Ja by som chcela vediet, ako je to s prispevkami na ZTP dieťa (školo-povinne 50°/°), ak ja som SZčO.Nikde mi totiž nevedia povedať,či mame nejaky narok. Kazdy nas odpinkava, ze to treba tam, ten zase povie inam a tak sa to ťaha dokola. Najnovsie ma poslali zo socialky na Vazovovu,ze tam je prestahovana soc.poistovna,ktora vydala ZTP a vraj oni budu vediet. Prosim poradte.

Ivetka, na Vazovovu sa presťahovalo oddelenie posudkových činností Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave, ktoré predtým asi 2 roky sídlilo na Vajanského nábr. Pošli mi SS a napíš podrobnosti o tom, aké postihnutie má Tvoje dieťa. Pošpekulujeme.