jaanna
09.08.06,19:57
Dobrý deň, zaujímal by ma názor na následovný problém:
Slovenská firma objednáva prepravu pre francúzsku firmu. Objednávku vystavuje slovenská firma, ale je v nej uvedené, že dopravu hradí prijímateľ, teda francúzska firma, ktorá má svoje IČ DPH. Je správne,
že objednávku pre francúzsku firmu vystavila slovenská spoločnosť?
Je v tomto prípade príjemcom a odberateľom francúzska firma a teda
fakturácia prebehne bez DPH, nakoľko francúzska firma je platcom
DPH? Ďakujem za pomoc.
Orsz
09.08.06,18:10
Dobrý deň, zaujímal by ma názor na následovný problém:
Slovenská firma objednáva prepravu pre francúzsku firmu. Objednávku vystavuje slovenská firma, ale je v nej uvedené, že dopravu hradí prijímateľ, teda francúzska firma, ktorá má svoje IČ DPH. Je správne,
že objednávku pre francúzsku firmu vystavila slovenská spoločnosť?
Je v tomto prípade príjemcom a odberateľom francúzska firma a teda
fakturácia prebehne bez DPH, nakoľko francúzska firma je platcom
DPH? Ďakujem za pomoc.

Áno, správne, príjemca a odberateľ je francúzska firma, keďže platí prepravu, faktúra na prepravu musí znieť na ich firmu a na ich IČ DPH, preto bude bez DPH. Objednať to môže slovenská firma.
jaanna
14.08.06,09:36
Ďakujem za odpoveď. Ešte by ma zaujímalo k tejto téme, či je potrebné neakým
spôsobom overiť oprávnenie slovenskej firmy k objednávke za francúzskeho odberateľa aby nevznikli prípadné problémy pri platbách. Ďakujem
vaneta
27.10.08,08:39
Môžem sa pridať? My slovenská firma objednávame prepravu pre inú slovenskú firmu. Ide o prepravu materiálu z Nemecka na Slovensko a následne odvoz odpadu späť zo Slovenska do Nemecka. Celú túto prepravu objednávame my a aj prepravná spoločnosť faktúruje prepravu nám (S DPH). Následne existuje dohoda, že prepravu pre túto firmu (významný odberateľ) hradí Nemecká firma - takže túto prepravu refaktúrujeme do tejto firmy. My refaktúrujeme bez DPH (postupujeme podľa §16). Je to správne, že na vstupe uplatníme dph a na výstupe nie?