katulik989
17.04.18,09:42
Môžem si stanoviť pri príjimaní ľudí do pracovného pomeru požiadavku, že nezamestnám fajčiarov??? V antidiskriminačnom zákone som o tom nič nenašla. Tak isto si môžem dať požiadavku, že nezamestnám človeka, ktorý ma exekúcie?? Neviete mi niekto v tomto poradiť?? Ďakujem.
jslancik
17.04.18,07:49
Vyslovene to povedať nemôžeš, ale nemusíš sa pred nikým obhajovať, prečo niekoho nezamestnáš. Jednoducho "bol vybratý iný uchádzač", ak vôbec nejaké vyjadrenie chceš dávať. Slovami netreba plytvať, zvlášť v takýchto "špeci" prípadoch.
PS: o ľuďoch s malými deťmi nič?
misoft
17.04.18,07:49
Porušiš kopu zákonov.
Prečítaj si najvyšší zákon štátu - Ústavu!
Pretože ak si kladieš takéto "podmienky" o chvíľu pridáš ďalšie, napr. že musí byť vyšší ako xxxcm, že nesmie nosiť bradu, že musí byť brunet....
Ak sa toto o tebe dozvedia iní - NIKDY nenájdeš žiadneho zamestnanca. Takýto zamestnávateľ ako ty - skončí skôr ako začne.
katulik989
17.04.18,08:06
Ale prečo o tom nepíše antidiskriminačný zákon?? Nič o fajčiaroch.
misoft
17.04.18,08:19
Prečítaj si toto: http://www.slpk.sk/dokumenty/ustava.pdf
čl.12!!!!!!!
čl.19!!!!!!!
čl.36 ods.b !!!!!!
A tvoj postoj je diskriminačný, pretože posudzuješ a odsudzuješ človeka, pričom si ani nezistil jeho pracovný potenciál, jednoducho si došiel k záveru, že fajčiar, ten čo má exekúciu - nebude pracovať....
Ako by si sa napr. ksichtila, keby si som si niečo od teba objednal, pri podpise by som odrazu povedal, že z obchodu nič nebude, lebo máš bradavičku na nose?
Mila123
17.04.18,09:06
uvažuj, dnes exekúciu nemá a po skúšobnej dobe ju bude mať, prepustíš ho?
a čo osobný bankrot?
vulxy
17.04.18,10:15
naco zbytocne stanovovanie?
chces ho- zamestnaj
nechces ho -nezamestnaj
kukučka
17.04.18,12:05
Už ti poradili, do podmienok nie, ale prijať ich nemusíš, nikto ti nedal príkazom. /zatiaľ :---/

Píšem len kvôli misoftovi, duški nepreháňaj, ona nepíše, že budú zle pracovať. Prečo si myslíš, že neprihliada na odbornosť? Čo ak sú to služby, malá prevádzka a pod., nemá podmienky pre fajčiarov? Čo ak si začínajúci živnostník robí sám papiere, nemusí ovládať exekúcie a pod., možností je veľa.

Pokiaľ má možnosť, nech si vyberá.
Dav
17.04.18,13:05
Porušíš Zákonník práce, článok I. Tieto podmienky nemôžeš dať do požiadaviek na zamestnanca. Čo môžeš, je pri prijímacom konaní tieto veci zistiť a uprednostniť iného uchádzača.
Onko
17.04.18,13:13
Ja by som do podmienok uviedol informáciu, že pracovisko je nefajčiarske (nemá fajčiareň, špeciálne prestávky pre fajčiarov a podobne). Nie je to diskriminačné, lebo nerieši súkromie zamestnancov, nebráni fajčiarom sa prihlásiť, ale mnohých to zrejme odradí, keď im v práci nebude umožnené fajčiť. A tých, čo sa predsa prihlásia a prídu na pohovor, upozorniť, že nebude tolerované, ak prídu do práce smradľaví. Zamestnávateľ nie je povinný vytvárať špeciálne podmienky fajčiarom.

Či uchádzač má alebo nemá exekúciu by zamestnávateľ v inzeráte bežne nemal riešiť. Ak ide pozíciu, u ktorej sa od zamestnanca vyžaduje ekonomická zdatnosť, pozitívne hospodárske výsledky, tak pri pohovore sa k tomu môžu dostať opodstatnene, lebo keď niekto nevie hospodáriť doma a dostane sa do exekúciu, je tam logický predpoklad, že asi nebude dobre hospodáriť ani v práci. Ale na nejakého zvárača je to neprimeraná podmienka.
Chobot
17.04.18,13:59
A ako chceš zistiť pri prijímacom pohovore, či má exekúciu? To sa ho na to rovno spýtaš?
jslancik
17.04.18,15:10
nik ťa nemôže prinúťiť kúpiť niečo, čo nechceš (odhliadnuc napr. od firiem poskytujúcich spracovanie "obalov"). hnevať sa predávajúci môže, ale súdiť sa s tebou veru nie.
sosak
17.04.18,16:20
Firma pred prijatím uchádzača o pracovnú pozíciu žiada obvykle životopis. Z neho si môžeš na základe uvedených osobných údajov overiť v centrálnom registri exekúcii či má uchádzač exekúciu. https://cre.sk/CRE-portal/default.aspx?ReturnUrl=%2fCRE-portal%2f&AspxAutoDetectCookieSupport=1
Dokonca výpis z registra sa dá použiť na právne účely.
Ak má uchádzač exekúciu, tak ho jednoducho nepozveš na pohovor. Samozrejme čo sa týka fajčiarov, na to register neexistuje. Pri osobnom pohovore sa môžeš jednoducho opýtať, či je uchádzač fajčiar. Vysvetlíš mu že pracovisko je nefajčiarske.
Onko
17.04.18,16:26
misoft, viac výkričníkov neznamená väčšiu pravdu. V prvom rade fajčenie v práci nie je základné ľudské právo chránené ústavou a pokiaľ niekto nepovolí vo svojej firme fajčenie, tak to nie je diskriminácia. Predpokladám, že dotazujúcemu je v skutočnosti jedno, či daný človek v súkromí fajčí alebo nie, len nechce, aby mu fajčil a smrdel v práci. A ak by aj na pohovor prišiel fajčiar s tým, že v práci je nefajčiar, všetko bude v poriadku. Neprijímanie fajčiarov je logická skratka k dosiahnutiu želaného legitímneho cieľa, je len problémom prehnanej politickej korektnosti, že sa to nedá povedať takto priamo, ale treba na to ísť okľukou.
Ad bradavička na nose - pokiaľ si objednám modelku a pri podpise príde s bradavičkou na nose, tak z obchodu skutočne asi nič nebude
Ad pracovný potenciál - je jedno, aký vysoký pracovný potenciál má fajčiar, ak svojim smrdením bude znižovať výkon všetkých ostatných naokolo
korela
17.04.18,16:37
Ja by som zvážila, o akú exekúciu ide. Sama som dostala od vymáhačskej firmy pre Telekom príkaz k úhrade, bolo to pred cca 6 rokmi, na detaily si nespomínam, inak exekúcia, vybavilo sa to asi behom mesiaca, išlo planý poplach, nevedeli určiť číslo mobilu ani obdobie údajného nezaplatenia fa. Úplne amatérske spracovanie. V Telekome ak sa fa nezaplatí do určitého termínu, tak účastníka odpájajú, čo sa v našom prípade ani nestalo. Celý prípad sa zastavil ako neoprávnený.
Rovnako často sa ľuďom stáva najmä v BA, že príde z dopravného podniku už priamo exekúcia po 10 rokoch. Preto by nemal byť pracovník prijatý? Snáď je rozdiel exekúcia a exekúcia.
sosak
17.04.18,16:37
Ak priemerný fajčiar vyfajčí napr.10 cigariet, za pracovnú dobu tak sa musí vzdialiť z pracoviska. Cesta mimo pracoviska a späť plus vyfajčenie cigarety to je nejakých 10 minút. Takže 10 krát 10 je celkom 1 hodina a 40 minút minút mimo pracoviska, celkom slušná prestávka nad rámec ZP.
Ing. Ľubomír Janoška
17.04.18,17:49
@Onko
K+
profesional
17.04.18,18:07
Konečne rozumný názor..
misoft
17.04.18,18:37
@Onko - to je to "kulantní řešení".... :D
misomiso
17.04.18,18:52
Neviem, preco by to mala vadit exekucia zamestnanca. Ved bude potrebovat love, tak asi bude pracovat nie?

Ale s fajcenim je to jednoznacne. Nie si povinna zamestnat fajciara ani alkoholika a dokonca ak to das ako podmienku do inzeratu neporusis ziaden zakon. Ja som to konzultoval s pravnikmi, my sme tiez nefajciarska firma.

Nikto ta nemoze nutit zamestnat drogovo zavisleho. Ak pracovnik zrovna nerobi strazcu parkoviska tak je ocividne, ze v pracovnom case nemoze fajcit. Ak si fajciar nemoze zapalit, je nervozny, nevie sa sustredit. Taky clovek nie je vhodny takmer na ziadne pracovne miesto.
karka
18.04.18,04:28
Nemyslím si, že ak má niekto exekúciu, musí to hneď znamenať, že nevie hospodáriť..
karka
18.04.18,04:32
Moja kolegyna fajčí, ale keby to neviem nezistím. Vôbec nesmrdí!! A ak niekto páchne z dôvodu nedostatočnej hygieny, alebo nejakej choroby, treba prepustiť? Lebo znižuje výkon všetkých ostatných naokolo??
bettylou
19.04.18,05:30
Karka nebagatelizuj a nezavádzaj. Cigarety sú jedovaté toxíny neumytý človek nie. Treba sa umývať a nefajčiť a nie všetko naopak robiť a potom sa rozčuľovať, že... a že... a že..