Klokan 10
09.08.06,20:20
Kúpil som byt v jestvujúcom SVB od predsedu . Teraz zisťujem že SVB bolo vedné úplne zle, predseda má nedostatky v účtovníctve, na poslednej schôdzi podal jejden z členov na jeho osobu trestné oznámenie. Potrebujem poradiť ako postupovať pri odovzdávaní a preberaní agendy, na koho sa máme obrátiť. Chcel by som aby správu ďalej prevádzala profesionálna firma.
Orim
09.08.06,21:09
treba to tu všetko prečítať, už sa to tu riešilo :)
Halli
10.08.06,07:03
Nechcem sa zastavat toho predsedu, vieme velmi malo o celej zaležitosti a neviem či je to nazor len tvoj, alebo "aspon" nadpolovičnej väčšiny ludi vo vašom panelaku. My sami mnohí vieme čo obnaša praca predsedu a tak radit proti niekomu v par vetách nemá cenu. Stačí si prečitat zmluvu SVB, zakon 367 a ak maš aj ostatní pocit že to je tak zle, riad sa tým. Už som zažila odvolanie predsedu na jednom panelaku, ktorý učtujem teraz ja. Vlastníci sa vratili pod OSBD a teraz si opäť vytvorili SVB. Možem ti ale povedat, že tolko čo sa naubližovali ludia /a boli len asi traja/ nepravom tomu predsedovi a nakoniec ho na kontrolných uradoch pochvalili za vedenie učtovníctva...to by som osobne ja tažko znašala...Urobil jednu chybu-zatrpkol po tých atakoch zo strany par osob a neinformoval ludi v panelaku..hoci sa tomu rozumel, takto si poburil aj ostatných a rezignoval... takže ja ti radit nemienim, lebo okolnosti nepoznam a nemožem posudzovat pracu človeka o ktorom nič neviem, ale viem, že aj moji kolegovia tu sa ku mne pripoja....a ty si ešte kupil byt od predsedu o ktorom pišeš?? :rolleyes:
PeterNR
11.08.06,18:43
Súhlasím so Slavicou, je potrebné poznať podrobnosti vedenia agendy predsedom.

Súhlasím aj s Orimom - vedenie SVB je pomerne komplexná vec, nie je možné to všetko pár slovami popísať. V témach o SVB sme (takmer) všetko už viac krát preberali. Ak sa chceš uchádzať o funkciu predsedu, myslím že sa Ti to zíde. Čo sa týka výmeny predsedu a odovzdávania agendy, je o tom zmienka v zákone. Podrobnejšie by ste ten postup mali (ale nemuseli) mať upravený v zmluve o SVB.

Ešte by som pripomenul, že pokiaľ jestvuje SVB, musí byť na jeho čele predseda, ktorý je zo zákona zodpovedný za vedenie SVB a správu domu.

SVB sa môže rozhodnúť poveriť výkonom niektorých činností - súvisiacich so správou a prevádzkou domu - odborníka (s.r.o., živnostník), ktorý bude na základe mandátnej zmluvy tieto vykonávať.

Len ak by nebolo vôbec založené SVB, vtedy je zo zákona povinnosť mať správcu v pravom slova zmysle.

Pripájam zákon č. 182/1993 Z.z.
Elena Navrátilová
12.08.06,02:48
Málo kto, keď zoberie funkciu predsedu v SVB si uvedomí /keď to chce mať všetko O.K./ o čom to je. Zákon tiež nie je o tom aby to všetkým vyhovovalo. Tiež sú tam veci, ktoré nevyhovujú všetkým. Ani tomu predsedovi sa to akurát nemusí páčiť. Ale musia sa rešpektovať a dodržiavať. Aj vzhľadom k tomu, aby ho nemohol niekto podozrievať, obviňovať. Prajem všetkým, ktorí to tak robia, aby ich členovia aj pochválili, nie len kritizovali.;)
peter 27
09.03.07,19:18
potreboval by som jednu radu ,ako mam postupovať voči bývalému predsedovi spoločenstva , ktorý nechce odovzdať učtovné doklady , správu o doterajšom fungovaní ako aj finančnú hotovosť nakoľko účet samovolne zrušila , zistil som to až po jej odvolaní. Na krajskom úrade sme oficiálne zapísali zmenu štatutárov 20.2.2007.Ona tvrdí ,že má na to 3 mesiace , ale ako máme dovtedy fungovať.prosím poradte!
Orim
11.03.07,00:52
Nech povie podľa akého zákona má na to tri mesiace. Ja by som sa s dotyčnou nejako nevybavoval. upozornil by som ju, že ak to nedá pôjde to k súdu. Zabezpečil by som aby sa začalo platiť a zaviedol by som nové účtovné doklady a nový účet.
A to ostatné (čo bolo pred tým ako sa vymenil štatutár) by bolo vedené ako škoda pokiaľ by sa nedalo dokázať na čo boli peniaze použité a či ich použitie bolo v zmysle zákona. A za tú škodu niekto musí niesť zodpovednosť, atď. ...
peter 27
11.03.07,07:09
učet som už založil , po 5 rokoch sme znova na nule a veľká kopa problémov, dajú sa riešiť a to ma upokojuje som utvrdený že postupujem správne , keď som jej dal výzvu na okamžité odovzdanie svb materiálov , ako aj fin. hotovosti ak to do termínom mnou daným neurobí budem to riesiťsudne . Ďakujem
zsolt69
04.02.08,14:10
Nenašiel som vhodné miesto, takže sem napíšem svoj problém.
V našom bytovom dome je 24 bytov. Nemáme problém len s jedným majiteľom. Prenajíma byt rodinám, ktorí sú mierne nazvané spoločensky neprispôsobiví.S akým právnym spôsobom sa dá zamedziť, aby majiteľ bytu nemohol prenajať svoj byt takým ľuďom? Doteraz sa stále sťažovali susedia na hluk,klopanie,behanie,búchanie atď. Viackrát som upozornil nájomníkov ako aj majiteľa bytu na spomínané problémy-bez výsledku. Môže nadpolovičná alebo dvojtretinová väčšina odsúhlasiť a schváliť uznesenie ku prenájmu bytu? Sme malé mesto, takže skoro každý pozná každého.
Halli
04.02.08,16:49
Je to dosť zložité riešiť, nemala som ešte ten prípad...ani dufam nebudem mať :rolleyes:...skus si ale prečítat tento link:
http://www.vop.gov.sk/susedske-vztahy-otazky-a-odpovedexx
sthruska
05.02.08,07:11
Byt je v osobnom vlastníctve, takže nemôžte v tomto smere nič robiť (komu prenájme). V zákone o VBaNP sa niečo hovorí o "nenarúšaní vzťahov". Treba sa pozrieť aj do zmluvy o SVB.
Niečo sa dá riešiť aj mestkom úrade - susedské vzťahy, nerušenie okolia. Len neviem ktrorý zákon o tom pojednáva.
zsolt69
05.02.08,09:55
Akurát včera som mal telefonický rozhovor s majiteľom, lebo pri sťahovaní nájomcovia z jeho bytu rozbili sklá na chodbe. Nechcel by som napísať tie slová čo som si vypočul. Najhoršie je, že dotyčná osoba je úzko prepojená s určitým okruhom ľudí. (jemnejšie sa neviem vyjadriť).Bojím sa o svoje zdravie a hlavne o moju rodinu. Preto som chcel vedieť zákonné riešenie tohto problému. Zatiaľ ďakujem.
Elena Navrátilová
05.02.08,10:04
Pozri zákon 182. Máš tam aj možnosť neprispôsobivých susedov, dať aj byt do dražby. Ale to by som si najprv po právnej stránke overila. Hlavne postup SVB. Vyzvali ste aj písomne majiteľa bytu, aby zjednal nápravu s nájomcami?
zsolt69
05.02.08,13:50
Len včera sa nasťahovala nová rodina, budem vidieť ako sa budú správať a potom skúsim aj písomne vyzvať majiteľa bytu.
peton
05.02.08,19:25
Zsolt, veru nezavideniahodna situacia, ale velmi poucna aj pre ostatnych co sa chcu s niekym bavit dohovormi, prosbami a pod. Pokial sa vyskytne takyto problem t.j. hluk, neprisposobivi obcania, VZDY a este raz VZDY to rieste PISOMNE, so svedkami, datumami, hodinami, pripadne volanim policajtov (ziadajte vyhotovit zaznam), aby ste mali dostatok dokazov na sude (dokazne bremeno je na vasej strane), ktory moze nariadit predaj bytu. Vid zakon o vlastnictve bytov 182/93 v § 11 ods. 5.