Freddy
16.11.04,10:38
Penkný deň Vám prajem,

potreboval by som poradiť pri obstaraní tovaru z tretích krajín. Problém je nasledovný:
Nakúpim tovar zo štátu, ktorá nie je členom EÚ. Faktúra bude na sumu 1.000 EUR. Tovar nepodlieha colnému konaniu, takže Colný úrad z toho vynechám. Ale DPH by som mal odviesť z tejto sumy, takže sám si vypočítam 19% a odvediem DÚ 190 EUR. To znamená, že vstupná cena toho tovaru bude pre mňa 1190 EUR? Ďalej tento tovar predám do iného členského štátu, ale odberateľ bude neplatca DPH. Takže ja vyfaktúrujem napríklad 1300 EUR + 247 EUR (DPH). Odberateľ mi zaplatí 1547 EUR a ja daňovému úradu odvediem 247 EUR DPH. Je to tak správne? Dajak mi nesedí, že musím platiť DÚ dvakrát, lebo dokopy zaplatím 190 + 247 EUR na DPH a môj zisk bude len 110 EUR. Alebo môžem DPH pri nákupe žiadať naspäť?

Ďakujem za pomoc!
Mila
18.11.04,09:16
1, Keď nakúpiš tovar z iného štátu / mimo EU/, musíš na colnicu. Colnica ti vyrubí Dph a ak treba aj clo. Dph zaplatíš colnici a dátumom zaplatenia si ju nárokuješ v najbližšom daň. priznaní na DU.
2,Keď tovar predáš v rámci EU a plátca si ty aj odberateľ / musíš mať overené jeho IČ DPH / tak mu fakturuješ bez Dph.