EvaLM
09.08.06,20:52
Ahojte, chcem sa opýtať, ako je to so zrušením pp, keď som momentálne pn, zamestnávateľ chce zrušiť živnosť ku koncu augusta tohto r. a chce prestúpiť do s.r.o.-kde ma chce ďalej zamestnať. Problém je v tom, že pn sa mi skončí pravdepodobne okolo 5.septembra...lekár ma skôr vypísať nechcel.ďakujem
dana9
10.08.06,05:24
Ahojte, chcem sa opýtať, ako je to so zrušením pp, keď som momentálne pn, zamestnávateľ chce zrušiť živnosť ku koncu augusta tohto r. a chce prestúpiť do s.r.o.-kde ma chce ďalej zamestnať. Problém je v tom, že pn sa mi skončí pravdepodobne okolo 5.septembra...lekár ma skôr vypísať nechcel.ďakujem

Počas PN platí ochranná doba vo vzťahu k výpovedi zo strany ZĽ, ale to neznamená, že sa nemôžete dohodnúť na skončení PP dohodou a zároveň uzavrieť novú prac. zmluvu s s.r.o. :)

dana:)
EvaLM
10.08.06,10:47
ďakujem, ale ešte by ma zaujímalo- môže vôbec kôly mne skončiť živnosť,-teda ak ju chcel ukončiť ku koncu augusta...ale ja budem určite do 5.9.na pn. Ako má postupovať napr. aj pri odvodoch a tak..dík
Jara
10.08.06,11:12
Evka, ak zamestnávateľ mení len formu s FO na PO a všetko ostáva, t.j. mení názov firmy ale ostanete ako ste boli, tak nemusí robiť nove PP, len dodatky a v tom prípade ty ostaneš stále na PN pod FO, lebo SP ti vypláca nemocenské dávky a nie zamestnávateľ. On môže ukončiť svoju činnosť, odhlásiť ťa k dňu ukončenia podnikania zo SP a ZP a hneď druhý deň ťa prihlási do SP a ZP. Takže nič sa nezmení, len ti dá dodatok, že pracuješ dňom prihlásenia do poisťovni v s.r.o. Nebude problém s dovolenkami a odstupným ap. Záleži na forme, či preberá všetko / z FO na PO/ len mení formu podnikania.
Jara
10.08.06,11:38
Danka, nejde o novú PP. Potom by museli ukončovať PP a to by bolo náročnejšie z dôvodu rušenia FO a výplaty odstupného podľa §63 ZP. Práve preto sa to robí len dodatkom kde sa mení forma z fyzickej na právnickú osobu ale pracovno-právne vzťahy týkajúce sa zamestnancov, napr. dovolenky ap. sa nemenia a v tom je teda rozdiel aj s tým že je zamestnanec na PN a pracovný pomer sa neukončuje. Ja som teraz mala také 3 prípady, keď firma menila formu a len som robila dodatky a zamestnanci poberajú stále dávky zo SP ale PN-ka sa nevystavovala nová. Takto mi poradili na sociálke a pri ukončení sú zamestnancami novej firmy, len vlastne tie prvé dni, príp. mesiace sú vedení na PN a aj keď firma vznikne napr. 15.8. tak im už samozrejme nevypláca náhradu príjmu ale ich vedie ako na PN a po skončení ich riadne eviduje v novej firme. Len na potvrdení o príjme som musela uviesť predchadzajúceho zamestnavateša a že boli robené len dodatky a nie nová PZ.
dana9
10.08.06,11:45
Danka, nejde o novú PP. Potom by museli ukončovať PP a to by bolo náročnejšie z dôvodu rušenia FO a výplaty odstupného podľa §63 ZP. Práve preto sa to robí len dodatkom kde sa mení forma z fyzickej na právnickú osobu ale pracovno-právne vzťahy týkajúce sa zamestnancov, napr. dovolenky ap. sa nemenia a v tom je teda rozdiel aj s tým že je zamestnanec na PN a pracovný pomer sa neukončuje. Ja som teraz mala také 3 prípady, keď firma menila formu a len som robila dodatky a zamestnanci poberajú stále dávky zo SP ale PN-ka sa nevystavovala nová. Takto mi poradili na sociálke a pri ukončení sú zamestnancami novej firmy, len vlastne tie prvé dni, príp. mesiace sú vedení na PN a aj keď firma vznikne napr. 15.8. tak im už samozrejme nevypláca náhradu príjmu ale ich vedie ako na PN a po skončení ich riadne eviduje v novej firme. Len na potvrdení o príjme som musela uviesť predchadzajúceho zamestnavateša a že boli robené len dodatky a nie nová PZ.

Jarka, ja viem, máš pravdu,

som si vedomá možnosti prechodu práv a povinností podľa §21 a nasl. ZP, a pôvodne som aj ja chcela odpovedať v tomto duchu, ale potom ma zarazila tá formulácia v otázke "....zamestnávateľ chce zrušiť živnosť ku koncu augusta tohto r. a chce prestúpiť do s.r.o...." Mne to vyšlo, že nejde o právne nástupníctvo, resp. transformáciu, ale skôr, že ten súčasný šéf bude len napr. vedúcim zamestnancom na novozriadenom oddelení s.r.o. a do odelenia hľadá nových ZC.

Ale samozrejme, ak to tak nie je, tak máš úplnú pravdu, a bolo by to tak aj najjednoduchšie.

dana:)
Jara
10.08.06,11:51
Aj to je možné. Vidíš ako sa to dá všelijako pochopiť. Máš pravdu aj ty. Takže to sa musí vedieť podľa týchto rád rozhodnúť Evka, tá vie toho asi viac. Dúfam, že vie, lebo ak je na PN, tak možno ani nie, ale to sa musí porozprávať so šéfom, takže dúfam, že sme jej obe poradili dobre.
EvaLM
12.08.06,15:52
ďakujem vám...
no je to tak, že šéf vlastní predajňu s textilom a tú ruší...-čiže chce zrušiť aj živnosť.. do s.r.o-čky vstúpi teraz v septembri-alebo v októbri-ale bude to úplne iná predajňa-iné miesto, tovar, názov spoločnosti ....
Ako som nastúpila na pn-keď som zistila že som tehotná, mám v podstate z neho stres-bojím sa o prácu, že ma ďalej nezamestná-lebo stále niečo vymýšľa-raz sa mám čím skôr snažiť vypísať z pn--potom radšej to mám natiahnuť-že tak mu to bude lepšie vyhovovať...a bojím sa aj toho, že to teraz na mňa hrá-spraví mi novú zmluvu v tej s.r.o- a kľudne ma môže v skúšobnej dobe odkopnúť...-navyše, keď som s ním posledne včera volala...povedal mi, že ma tak či tak ku koncu augusta odhlási...môže to vôbec?-keď som pn?preto sa chcem ešte opýtať..či by ste mi vedeli poradiť-nebolo by lepšie keby som ostala pn až do pôrodu?-zarábam len slabých 8 200 v hrubom--tak tak...ďakujem vám aj tak že mi radíte, ste zlatí..:-)))
Maňaska
12.08.06,17:00
Moja zlatá. Len sa ty nestresuj, keď čakáš bábo.
Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie!!!!! Pamätaj! A keď neide o život, ide o ...... /asi vieš/.

Najlepšie by bolo, keby si si našla vo svojom blízkom okolí človeka, ktorý vidí do problematiky a je ochotný vysvetliť ti súvislosti. Skús niekoho nájsť.
Ak sa ti to nepodarí, ozvi sa znovu. Je tu veľa poraďákov, ktorí ťi potom pomôžu.
EvaLM
12.08.06,17:12
ďakujem pekne
Orsz
12.08.06,18:06
Evka, ak zamestnávateľ mení len formu s FO na PO a všetko ostáva, t.j. mení názov firmy ale ostanete ako ste boli, tak nemusí robiť nove PP, len dodatky a v tom prípade ty ostaneš stále na PN pod FO, lebo SP ti vypláca nemocenské dávky a nie zamestnávateľ. On môže ukončiť svoju činnosť, odhlásiť ťa k dňu ukončenia podnikania zo SP a ZP a hneď druhý deň ťa prihlási do SP a ZP. Takže nič sa nezmení, len ti dá dodatok, že pracuješ dňom prihlásenia do poisťovni v s.r.o. Nebude problém s dovolenkami a odstupným ap. Záleži na forme, či preberá všetko / z FO na PO/ len mení formu podnikania.


Jarka, i keď sa jedná o prechod z FO a PO, dodatky určite nestačia, sú to dva odlišné subjekty z pohľadu účtovného i daňového, a zmluvy musia byť vyvorené nanovo. Ale je jasné, že nie je problém i v čase PN zmeniť PP. Len upozoňujem, že nie dodatkami k pôvodnej zmluve u FO. Robili sme už nejeden prevod z FO na PO, a bolo nám prízvukované, že sú to dva subjekty, i keď je FO a konateľ v s.r.o. je totožná osoba.
monikad
05.11.07,13:43
Ahojte poradaci,
25.10. sme zamestnali cloveka na PZ, no dnes nam oznamil, ze nemoze byt na zmluvu, lebo je uz zamestnaný u ineho zamestnavatela.. Mozem ja aj dnes (po 12 dnoch) zrusit prihlasenie prac. pomeru a urobit novy RLFO - dohoda s datumom nastupu 25.10.?
Pripadnym pokutam za nedodrzanie lehoty sa uz asi nevyhnem..
veronikasad
05.11.07,13:47
Ahojte poradaci,
25.10. sme zamestnali cloveka na PZ, no dnes nam oznamil, ze nemoze byt na zmluvu, lebo je uz zamestnaný u ineho zamestnavatela.. Mozem ja aj dnes (po 12 dnoch) zrusit prihlasenie prac. pomeru a urobit novy RLFO - dohoda s datumom nastupu 25.10.?
Pripadnym pokutam za nedodrzanie lehoty sa uz asi nevyhnem..
Žiadny zákon nezakazuje prácu na prac. zmluvu u dvoch zamestnávateľov. Ak chcete PP ukončiť, skonči v skúšobnej dobe, pošli RLFO-odhlášku na prac.pomer a od nasl. dňa prihlášku na dohodu.

--------
Veronika