Herdova
09.08.06,21:35
Ak vediem JU nie som platca DPH,pracujem na živnosť musím viesť pokladničnú knihu ked vediem peňažní dennik
ondrejvla
09.08.06,19:39
Ak vediem JU nie som platca DPH,pracujem na živnosť musím viesť pokladničnú knihu ked vediem peňažní dennik

No ak vieš nejako inak očíslovať pokladničné doklady a nielen čísla z poradia peňažného denníka, tak potom nemusíš!
Ale ja jednoznačne vediem pri každom živnostníkovi aj peňažný deníík, aj knihy - pokladňu, knihu majetku, knihy záväzkov a pohľadávok.
Orsz
09.08.06,19:40
Ak vediem JU nie som platca DPH,pracujem na živnosť musím viesť pokladničnú knihu ked vediem peňažní dennik

Mal by stačiť peňažný denník, tam je kolónka pokladňa - príjem, výdaj a zostatok. Ale nezabudni na inventúry v pokladni - 4 krát do roka.
ondrejvla
09.08.06,19:50
Aj tak sa dá, pozri :
Zákon o účtovníctve :
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

(2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o
a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)
Herdova
11.08.06,13:32
Mal by stačiť peňažný denník, tam je kolónka pokladňa - príjem, výdaj a zostatok. Ale nezabudni na inventúry v pokladni - 4 krát do roka.

Ja peňažný denník robím až na konci roka,tak ako mam robiť inventuru-4krat do roka,vydaje cez pokladňu mám len na nákup PHM,nahradných dielov do traktora,pracovné oblečenie.
Zdeni
11.08.06,14:02
Ja peňažný denník robím až na konci roka,tak ako mam robiť inventuru-4krat do roka,vydaje cez pokladňu mám len na nákup PHM,nahradných dielov do traktora,pracovné oblečenie.
Celkom jednoducho. Ak hádžeš papiere do "vreca" a spracúvaš ich na konci roka, tak tiež na konci roka spravíš inventúru pokladne. Po vytvorení denníka. K 3,6,9,12 mesiacu. Ja robím aj s mincovkou.
abel
11.08.06,16:31
Ja peňažný denník robím až na konci roka,tak ako mam robiť inventuru-4krat do roka,vydaje cez pokladňu mám len na nákup PHM,nahradných dielov do traktora,pracovné oblečenie.
Myslím, že potom robíš peňažný ročník :D
Herdova
11.08.06,16:52
Celkom jednoducho. Ak hádžeš papiere do "vreca" a spracúvaš ich na konci roka, tak tiež na konci roka spravíš inventúru pokladne. Po vytvorení denníka. K 3,6,9,12 mesiacu. Ja robím aj s mincovkou.

Môžete mi poradiť ako mám tu inventúru pokladne robiť,ked som sa pýtala
kolegov čo robia tak isto ako ja pokladničnú knihu nemajú. Ďakujem.
abel
11.08.06,17:26
Tu si určite vyberieš niektorý vzor, čo ti bude vyhovovať. http://www.porada.sk/t18210-p2-inventura.html#post188149
Isabel
16.08.06,09:07
ahojte, mozte mi prosim poradit ci je zakonom stanovene ze ku koncu dna alebo mesiaca musi byt v pokladni (a pokladnicnej knihe) nejaka maximalna suma? viem ze minimum je 0 SK ze to nemoze ist do minusu ale mozem mat v pokladni trebars 50 tisic cely rok? mozem si 1.1.2006 vlozit do pokladne 50 tis. ako vklad podnikatela PNZD a potom uz len uctovat prijem a vydaj? a nakonci roka tych 50 tis. musim vybrat alebo mozu prejst do dalsieho roku (teda ak budu prijmy vyssie ako vydaje)?
Tweety
16.08.06,09:11
ahojte, mozte mi prosim poradit ci je zakonom stanovene ze ku koncu dna alebo mesiaca musi byt v pokladni (a pokladnicnej knihe) nejaka maximalna suma? viem ze minimum je 0 SK ze to nemoze ist do minusu ale mozem mat v pokladni trebars 50 tisic cely rok? mozem si 1.1.2006 vlozit do pokladne 50 tis. ako vklad podnikatela PNZD a potom uz len uctovat prijem a vydaj? a nakonci roka tych 50 tis. musim vybrat alebo mozu prejst do dalsieho roku (teda ak budu prijmy vyssie ako vydaje)?
Limity neplatia, záleží na podnikateľovi akou hotovosťou bude disponovať a aký postup vkladu a výberu si zvolí.