ZuzanaA
19.04.18,10:32
Prosím Vás, nie som si istá ako mám chápať novelu ZP ohľadom pracovnej pohotovosti mimo pracoviska. V §96 ods. 1 sa na konci pripája veta: Zamestnávateľ môže za podmienok ustanovených v § 94 zamestnancovi nariadiť alebo s ním dohodnúť pracovnú pohotovosť mimo pracoviska aj na dobu, počas ktorej zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti; ustanovenie § 122 ods. 3 tým nie je dotknuté.
Máme zamestnancov, ktorí majú takto pohotovosť- sú doma,majú neaktívnu pohotovosť. Doteraz dostávali podľa §96 ods. 5 za každú hodinu 20 % minimálnej mzdy. Zmení sa niečo v ich prípade, ak táto neaktívna pohotovosť pripadne na sviatok?? Ďakujem.
Jana Motyčková
19.04.18,12:34
To znamená, že im môžete dať pohotovosť dom aj na sviatok, ktorý nerobia, lebo je sviatok a majú ho platený priemerom alebo mzdou. Zároveň i zaplatíte pohotovosť aj sviatok.
ZuzanaA
20.04.18,04:38
Janka prosím, aby som to dobre pochopila. Napr. 1.5. sviatok, nepracujú, majú mesačnú mzdu, teda je zaplatený akoby pracovali. Takže 7,5 hod. majú preplatené v mesačnej mzde (pol hod. obed), a zvyšok ktorý majú tento celý deň pohotovosť. t. j. 16 hodín im doteraz šlo tých 20% min. mzdy. Teraz dostanú ešte čo? Ešte 100 % za sviatok? To asi nie, keď oni de facto nepracujú, len sú v pohotovosti keby niečo. Ďakujem za vysvetlenie.