dialig
19.04.18,18:11
Ja som sa s tym stretla prvý krat .prislo nam domov písomne upozornenie ze nás v najbližších dňoch navštívi pracovníčka stat.uradu a ze jej musime odpovedať na nejaké otázky o príjmoch. Sa bojíme aby na nás neposlali kontrolu nakoľko som SZČO.
Mila123
19.04.18,16:22
teda........čo sa dá pospájať dokopy .......
ivka70
19.04.18,17:24
Statisticky urad aktualne finisuje so statistickymi vykazmi pre firmy.
Ak by vas ako firmu vyzvali, ste povinni spolupracovat podla zakona.
O tom, ze by niekto chodil po domacnostiach a zistoval prijmy, okrem casu scitania ludu, neviem.
alaya1
19.04.18,17:29
chodia,. aj u nas chceli :)
veronikasad
19.04.18,17:29
ivka70
19.04.18,17:32
Takze moze prist aj do domacnosti :) dobre vediet
veronikasad
19.04.18,17:34
Môžu, ale zrejme na to dopredu upozorňujú.
alaya1
19.04.18,17:51
aj nam to oznamili len takto http://presov.dnes24.sk/presovcania-s-tymto-treba-pocitat-na-dvere-mozu-uz-onedlho-zaklopat-aj-prave-vam-296941, ale nikde nie je uvedene, ze to musim aj zverejnit.
avalik
19.04.18,18:38
zakon o statnej statistike


§ 14

Štatistické zisťovanie u fyzických osôb
V štatistických zisťovaniach, pri ktorých majú spravodajskú povinnosť fyzické osoby, sa môžu zisťovať údaje o

a) mene a priezvisku, rodnom čísle, trvalom pobyte a štátnom občianstve,

b) podnikateľskej činnosti,

c) nehnuteľnostiach, ktoré fyzická osoba vlastní alebo ktoré má prenajaté, a o výnosoch z nich,

d) výmere a využívaní poľnohospodárskej pôdy, a to vrátane tej, ktorá neslúži produkčným funkciám poľnohospodárstva,

e) poľnohospodárskej činnosti, aj keď sa nevykonáva ako podnikateľská činnosť,

f) technických prostriedkoch využívaných na poľnohospodársku činnosť,

g) sociálnych a demografických charakteristikách fyzických osôb vrátane údajov o zmenách miesta, druhu a dĺžky ich pobytu,

h) životnej úrovni,

i) štruktúre príjmov a výdavkov domácností,

j) úrovni bývania,

k) štruktúre a objeme spotreby potravín,

l) doplňujúcich funkciách trhu práce,

m) spotrebe palív a energie v domácnostiach v ročnej a v dlhšej periodicite,

n) informačných a komunikačných technológiách používaných v domácnostiach.3d)

§ 18

Spravodajské jednotky
(1) Spravodajské jednotky, ktoré sú zaradené do štatistického zisťovania, majú právo byť informované o účele a rozsahu zisťovania, o opatreniach zabezpečujúcich ochranu údajov poskytnutých v rámci štatistického zisťovania a o svojich právach a povinnostiach.

(2) Orgány zabezpečujúce výkon štátnej štatistiky sú povinné na vykonanie programom ustanovených štátnych štatistických zisťovaní bezplatne zaslať spravodajskej jednotke formuláre v písomnej podobe alebo spravodajskej jednotke oznámiť, kde je u nich na webovom sídle dostupná elektronická podoba formulára a poskytnúť spravodajskej jednotke potrebnú metodickú pomoc. Tieto orgány vytvoria na svojom webovom sídle prístup na podávanie elektronických formulárov. Podrobnosti o podávaní formulárov elektronickou formou zverejnia na svojom webovom sídle.

(3) Spravodajské jednotky sú povinné úplne, pravdivo, v ustanovených termínoch a bezplatne poskytovať údaje požadované na štatistické zisťovania zahrnuté v programe štátnych štatistických zisťovaní ustanoveným spôsobom podľa odseku 5.

(4) Na splnenie spravodajskej povinnosti a s cieľom zabezpečiť preukázateľnosť úplnosti a pravdivosti poskytovaných štatistických údajov spravodajské jednotky v ustanovených termínoch vytvárajú potrebné predpoklady, predovšetkým vedením evidencie údajov požadovaných štatistickým zisťovaním.

(5) Spravodajská jednotka poskytuje úradu údaje požadované na štatistické zisťovanie vyplnením a odoslaním elektronického formulára. Spravodajská jednotka, ktorá je fyzickou osobou alebo fyzickou osobou - podnikateľom a k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka nemá žiadneho zamestnanca, alebo spravodajská jednotka, ktorá má sídlo v obci bez internetového pripojenia alebo signálu, môže povinnosť podľa odseku 3 splniť aj odovzdaním vyplneného formulára v písomnej podobe. Na poskytovanie údajov prostredníctvom elektronických formulárov štatistických zisťovaní podľa tohto zákona sa nevzťahujú ustanovenia osobitného zákona.4a)

(6) Podrobnosti o spôsobe poskytovania údajov spravodajskými jednotkami ustanoví úrad vyhláškou.

(7) Ak spravodajská jednotka nesplní svoju spravodajskú povinnosť, je príslušný orgán vykonávajúci štatistické zisťovanie oprávnený vykonať zistenie potrebných štatistických údajov na jej náklady.

(8) Spravodajská jednotka nemôže odmietnuť spravodajskú povinnosť podľa tohto zákona. Tým nie sú dotknuté ustanovenia osobitných predpisov o dodržiavaní štátneho, služobného, bankového, daňového a obchodného tajomstva.5)

Pokuty
§ 32

(1) Za porušenie povinnosti ustanovenej týmto zákonom možno uložiť pokutu do

a) 3 320 eur za nesplnenie spravodajskej povinnosti podľa § 18 ods. 3 alebo § 20 ods. 3 spravodajskou jednotkou,

b) 1 660 eur za porušenie povinnosti ustanovenej v § 30 o poskytovaní dôverných štatistických údajov,

c) 665 eur za porušenie povinnosti ustanovenej v § 18 ods. 4 spravodajskou jednotkou alebo za porušenie povinnosti ustanovenej v § 27 ods. 3 a 8.

(2) Pri určovaní pokuty sa prihliada najmä na závažnosť porušenia spravodajskej povinnosti, okolnosti, za ktorých k porušeniu došlo, dĺžku porušovania, ako aj na následky pre štatistické zisťovanie.

(3) Pokutu podľa odseku 1 možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď úrad, ministerstvo alebo štátna organizácia príslušná na jej uloženie porušenie povinnosti zistili, najneskôr do troch rokov odo dňa, keď došlo k porušeniu povinnosti.

(4) Na konanie o uložení pokuty podľa tohto zákona sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.9)

(5) Na uloženie pokuty je príslušný úrad, ministerstvo alebo štátna organizácia, ktorá vykonáva štatistické zisťovanie a voči ktorej má spravodajská jednotka spravodajskú povinnosť.

(6) Pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu.
misoft
19.04.18,19:01
Môj názor: ak požiadajú o to FO - občana - ten má právo to odmietnuť.
Ovšem - tzv. spravodajská jednotka (môže to byť firma, spoločnosť, s.r.o.....) tí už sú "povinní" dať informácie.
Jednoducho - ja ako FO, občan nemusím sa na tom podieľať a ŠÚ (teda štát) nemá právo ma za to trestať.
Štát je ho*no do toho, aby podľa §14 niečo o mne zisťoval. Je to moje súkromie. Štatistický úrad nemôže prekračovať základné práva dané ústavou.
avalik
19.04.18,22:08
FO - nepodnikatel moze byt tiez spravodajska jednotka, nemoze odmietnut spravodajsku povinnost - zvýraznila som v texte
alaya1
20.04.18,04:09
My ako domacnost sme odmietli a ziadna pokuta neprisla.
avalik
20.04.18,05:44
citaj s porozumenim "... mozno ulozit pokutu ..."
veronikasad
20.04.18,05:50
Možno sa má coho bat, ak nepriznáva príjmy z podnikania v DP a uvedie ich štatistickému úradu ....
alaya1
20.04.18,06:16
Ja som to precitala, len som uviedla, ze sme pokutu nedostali.