anes
10.08.06,07:42
Ahojte poraďáci,

vie mi niekto vysvetliť, že aký je rozdiel medzi indivuduálnou účtovnou závierkou a riadnou účtovnou závierkou, alebo v tom rozdiel nie je? ide mi o to, že podľa zákona o účtovníctve §17a obchodník s cennými papiermi (to sme my - a.s., ktorá vlastní a emituje akcie) zostavuje individuálnu účtovnú závierku a ja teraz neviem, ci je pri zostavovaní závierky nejaký rozdiel??
Tweety
10.08.06,06:11
Ahojte poraďáci,

vie mi niekto vysvetliť, že aký je rozdiel medzi indivuduálnou účtovnou závierkou a riadnou účtovnou závierkou, alebo v tom rozdiel nie je? ide mi o to, že podľa zákona o účtovníctve §17a obchodník s cennými papiermi (to sme my - a.s., ktorá vlastní a emituje akcie) zostavuje individuálnu účtovnú závierku a ja teraz neviem, ci je pri zostavovaní závierky nejaký rozdiel?? Pozri § 17,18 Zákona o účtovníctve 431/2002.:eek:
zlatica76
10.08.06,10:55
Trocha teórie občas pomôže.

Účtovná závierka môže byť:
- riadna - k 31.12.
- mimoriadna - k inému dňu z dôvodu založenia, zániku a pod.

Účtovná závierka (okrem toho, že je riadna a mimoriadna) môže byť:
- individuálna - robí sa za jednu spoločnosť
- konsolidovaná - robí sa za skupinu spoločností, t.j. jedna spoločnosť vlastní viac ako 50 % inej spoločnosti

Takže rozdiel medzi individuálnou účtovnou závierkou a riadnou účtovnou závierkou nie je, pokiaľ tvoja spoločnosť nevlastní žiadne iné spoločnosti.

Pokiaľ ste a.s., ktorá má verejne obchodovateľné cenné papiere, musíte za rok 2006 zostaviť účtovnú závierku (individuálnu aj konsolidovanú) podľa medzinárodných štandardov.

Good luck :)
anes
10.08.06,11:07
Diky moc, pomohlo mi to, uz som v obraze, az na tie medzinarodne standardy. tie si musim niekde nastudovat, lebo nemam ani paru o co vlastne ide. este mam otazku: pisala si, ze ak sme a.s., ktora ma verejne obchodovatelne cenne papiere, tak musime za rok 2006 zostavit individualnu aj konsolidovanu zavierku. my nevlastnime inu spoločnost, to znamena, ze nam staci zostavit len individualnu ÚZ? (inak, potesilo ma, ze si z levic, aj ja som z LV)
zlatica76
10.08.06,11:25
Konsolidovanú závierku robíš len vtedy keď vlastníš inú spoločnosť inak nie.

Inak ano, úplne stačí zostaviť individuálnu účtovnú závierku.

Medzinárodné štandardy - :) smejem sa cez slzy, lebo je to horsie ako slovenské :) je potrebné si nájsť školenie (odporúčam Krupovú alebo Mládeka). Dobré školenia robia len v češtine alebo v angličtine
melli
08.03.13,10:26
konsolidovaná účtovná uzávierka a všetky jej sa týkajúce zákony sa dajú nájsť napr. na http://www.vssr.sk/clanok-z-titulky/konsolidovana-uctovna-zavierka.htm keď si to budeš chcieť študovať.