yvica
20.04.18,15:11
prosím o radu, viem ako účtovať položky bankového výpisu, ale potrebovala by som poradiť, ako to mám obhájiť pred konateľom, ktorý stále tomu nerozumie:
čiže výpis z účtu má 500 položiek, úhrady faktúr, úhrady miezd.....
stále mi tvrdí, že to netreba všetko účtovať aj mzdy nechápe, že mzdou uhrádzam záväzok a musí byť jednotlivo zaúčtovaná.....
ako to vysvetliť ešte lopatisticky, alebo nájdem niekde nejaký podrobný postup, kde mu ukážem, že to robím dobre, že mám sa poradiť ako to robiť jednoduchšie, ale ja tvrdím, že každá jedna položka musí byť zaúčtovaná............
prosím o názory.............ďakujem
maped
20.04.18,15:06
Môj názor: Ja by som sa ho spýtala či vie ako sa dostaneme bez účtovania na koncový stav bankového účtu. Veď bez zaúčtovania účtovnej položky na bankovom výpise sa nemôže znížiť resp. zvýšiť koncový stav. Nebude mu sedieť banková kniha. Ešte by som mu pripomenula že tento účet používa na podnikanie a preto o každom pohybe treba účtovať, i keď by to bol nedaňový výdavok a pod. Snáď som troška pomohla :)
veronikasad
20.04.18,15:37
Si zamestnancom firmy alebo robíš účto externé?
yvica
21.04.18,18:00
externe
yvica
21.04.18,18:03
veď to hovorím aj ja. ale napríklad úhrady miezd že môžem spočítať a tak zaúčtovať jednou sumou, ale to je somarina, nemôžem mu to nijako vysvetliť.
veronikasad
21.04.18,18:30
Platba pausalom alebo za položky?
misoft
21.04.18,19:03
Nie som účtovník, ale tiež nechápem toho lajoša, prečo chce "spočítavať" mzdy a potom naraz zapísať. I laik ako ja vie, že každá mzda (ak sa vypláca prevodom na účet) ide na svoj účet a tých účtov je toľko, koľko je zamestnancov - a prevody sa musia zapisovať jednotlivo.

To je môj pohľad na vec....
Onko
21.04.18,20:58
Neviem, prečo by si mu mala niečo vysvetľovať. Ty si účtovníčka a vieš ako účtovať, za výsledok si zodpovedná podľa vlastného vedomia a svedomia. Keď to chce inak, nech si to robí sám alebo si nájde iného účtovníka.

Inak § 11 ods. 2 zákona o účtovníctve: "Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne." Takže pekne postupne priebežne jednotlivo, nie na konci mesiaca sumárne.
yvica
22.04.18,12:18
presne toto potrebujem vysvetliť, ja síce mzdy nespracovam(ešte bola otázka prečo si za ne účtujem, keď ich nespracovávam-tie úhrady boli myslené, asi samé naskáču do účtovníctva??? , do záväzkov zaúčtujem celkové mzdy-podklady od mzdárky, potom uhradím zálohy v hotovosti a zostane mi nejaká suma, ktorú uhrádzam z výpisu z účtu jednotlivo (že nech sa poradím ako to mám robiť, lebo určite takto predpotopne - jednotlivo sa to nerobí/a pritom od mzdárky sú samé chyby bud vyplatená mzdy aj z účtu aj v hotovosti alebo stravné lístky zle....tak potom ako by som sa dopátrala chyby?
nenájdem niekde ako účtovať ten výpis, aby som mi ukázala, že takto je to správne???