AdaMtiM
23.04.18,10:16
Dobrý deň. Vzniká nám povinnosť registrácie pre DPH v ČR z titulu vykonávania stavebných prác na nehnuteľnosti v ČR /§16 zDPH/ a odberateľ nie je zdaniteľná osoba, preto nemôžeme použiť prenos daňovej povinnosti na odberateľa. Keďže s tým nemám skúsenosť, preto sa pýtam, ak niekto toto robí, ako mám postupovať, neviem si predstaviť účtovanie tejto dane v slovenskom účtovníctve:
1. asi vystavím faktúru, mimo slovenského účtovného softvéru, pod prideleným IČ DPH : CZ v hlavičke dodávateľa a to s vyčíslenou českou DPH a zaúčtujem v evidencii OF :
- základ /602
- DPH česká /379
- spolu 311/

2. táto odberateľská faktúra mi nebude vstupovať ani do priznania DPH, ani KV, ani SV, keďže je s českou DPH, však?

3. úhradu = odvod českej DPH zo slovenského bankového účtu /ale skôr predpokladám, že pri registrácii v ČR bude finančný úrad v ČR požadovať český bankový účet/ zaúčtujem 379/221 ?

4. a čo v ČR - viem, že tam podám elektronicky priznanie DPH ak KV ale musím tam viesť účtovníctvo alebo iba stačí evidencia DPH /bude to len 1 OF mesačne/

Je môj postup, rozmýšľanie správne, alebo som úplne mimo?
Mám Omegu, na hotline mi nevedia k tomuto poradiť žiaden postup, ani ako vystaviť faktúru s českou DPH, ako ju zaevidovať ,...

Ďakujem za pomoc.