Janusa
10.08.06,08:11
Chcela by som poprosit o radu pri zaucotovani takehoto problemu:
Po zomrelom spolocnikovi ostal volny obchodny podiel vo vyske 50%, podla spolocenskej zmluvy sa nededi. Pravnik spisal zmluvy o prevode volneho obchodneho podielu s dalsimi dvoma spolocnikmi, pricom rozdelil podiel na polovicu a cena tej polovice je 50 000,- Sk. Tuto sumu ma zaplatit kazdy spolocnik nadobudajuci cast volneho obchodneho podielu. Ako zauctovat sumu za prevod volneho obch. podielu?
Rada by sa mi velmi hodila. Dakujem. Jana
Jana Acsová
10.08.06,06:16
Za prevod obchodného podielu by mali platiť spoločníci a nie spoločnosť. Úhrada nie je výdavkom spoločnosti ... ak spoločníci nemajú voľné zdroje, tak by to mohla byť pre nich iba pôžička z firmy, t.j. spoločnosť by účtovala o vzniku pohľadávky voči spoločníkom (doporučujem dokladovanie zmluvou).
V účtovníctve spoločnosti by sa zmeny vo výške podielov mali prejaviť iba v pohybe na analytických účtoch 411 vedených podľa spoločníkov.
Janusa
10.08.06,06:24
Tu sumu 50 000,- Sk maju samozrejme zaplatit spolocnici zo svojich zdrojov na ucet spolocnosti. Potrebovala by som prave zauctovat prijem tych penazi sa prevod obchodneho podielu. Vyska ZI sa nemeni. Splatenim tychto podielov ostava na 200 000.
Jana Acsová
10.08.06,06:27
Tu sumu 50 000,- Sk maju samozrejme zaplatit spolocnici zo svojich zdrojov na ucet spolocnosti. Potrebovala by som prave zauctovat prijem tych penazi sa prevod obchodneho podielu. Vyska ZI sa nemeni. Splatenim tychto podielov ostava na 200 000.Všetko je vecou spoločníkov. Peniaze do spoločnosti nejdú, ak je celé základné imanie splatené. Išli pri založení spoločnosti, neplatia sa druhýkrát.
Tak ako som uviedla, v spoločnosti máte iba účtovný prípad 411AE +(zvýšenie podielov) - (úbytok podielov). Nič viac.
Jana Acsová
10.08.06,06:28
Ibaže nie je časť podielov splatená, vtedy by pripadalo ešte do úvahy:
211,221/353
Jana Acsová
10.08.06,06:43
Po zomrelom spolocnikovi ostal volny obchodny podiel vo vyske 50%, podla spolocenskej zmluvy sa nededi. Pravnik spisal zmluvy o prevode volneho obchodneho podielu s dalsimi dvoma spolocnikmi, pricom rozdelil podiel na polovicu a cena tej polovice je 50 000,- Sk. Tuto sumu ma zaplatit kazdy spolocnik nadobudajuci cast volneho obchodneho podielu. Ešte ma napadla táto vec. Nestretla som sa ešte s týmto prípadom, takže to berte len orientačne, resp. opýtajte sa právnika, ktorý Vám spisoval prevod obchodného podielu.
Domnievam sa, že v prípade, že obchodný podiel nemôže byť predmetom dedenia, tak môže byť prevedený iba na ostávajúcich spoločníkov firmy. Neznamená to však, že nemá byť zaň uhradené a predmetná úhrada podielu by zrejme predmetom dedičského konania byť mala. Nejednalo by sa o dedenie podielu, ale o dedenie uhradenej časti podielu, ktorá pripadala na bývalého spoločníka. Úhrada by mala smerovať na dedičov ... resp. podľa postupov platných pre dedičské konanie.
Podľa môjho názoru úhrada za prevedené podiely nepatrí do spoločnosti.
Ale odkonzultujte si to, ak sa Vám do tohto príspevku nezapojí ešte kompetentnejšia osoba znalá tejto problematiky. Ja uvádzam iba východiská, ktoré ma v tejto súvislosti napadli.
Janusa
10.08.06,06:46
Este raz to vysvetlim:
Su spolocnici A - 50% B - 25% C - 25%. Spolocnik A zomrel, podiel sa podla spoloc. zmluvy nededi, stava sa volnym podielom. Tento podiel prevadza spolocnost na spoloc. B a C za tych 50 000 kazdy. Pravnik pozdoval potvrdenie, ze spolocnici tuto sumu zaplatili. Vyhotovila som prijmovy doklad ale neviem akym uctovnym zapisom zapisat tento prijem. Zaplatenim sumy 2x50 000 bude imanie 200 000,-.
Jana Acsová
10.08.06,06:51
Este raz to vysvetlim:
Su spolocnici A - 50% B - 25% C - 25%. Spolocnik A zomrel, podiel sa podla spoloc. zmluvy nededi, stava sa volnym podielom. Tento podiel prevadza spolocnost na spoloc. B a C za tych 50 000 kazdy. Pravnik pozdoval potvrdenie, ze spolocnici tuto sumu zaplatili. Vyhotovila som prijmovy doklad ale neviem akym uctovnym zapisom zapisat tento prijem. Zaplatenim sumy 2x50 000 bude imanie 200 000,-.Nevidím dôvod úhrady za podiel do prostriedkov spoločnosti, ak je imanie firmy ku dňu prevodu obchodného podielu celé splatené. Okrem toho - prevod vo výške ZI sa mi tiež nezdá ... Podľa môjho názoru to, že sa podiel nededí, neznamená, že má byť uhradená iba časť pripadajúca na ZI a že má byť uhradená z prostriedkov firmy.
Jana Acsová
10.08.06,06:55
Vyhotovila som prijmovy doklad ale neviem akym uctovnym zapisom zapisat tento prijem. Zaplatenim sumy 2x50 000 bude imanie 200 000,-.Ak bolo ZI pred prevodom podielu 200 tis. Sk a v rovnakej výške je aj po prevode obchodného podielu, tak kontáciu účtovného dokladu v súvislosti s príjmom hotovosti by som nevedela ani ja ... Podľa môjho názoru tak ako uvádzam, príjem za prevod podielu nie je príjmom spoločnosti. Ak by platila poznámka o splatení základného imania, tak časť vo výške 2x50 tis. Sk by sa do účtovníctva spoločnosti dostala druhýkrát ako úhrada základného imania a to nie je podľa môjho názoru správne.
Janusa
10.08.06,07:09
Aj ja si myslim ze ako zvysenie zakladneho imania sa to uctovat nemoze, lebo by sa navysilo a v obch. registri je aj po zmene zapisane 200 000,- Sk. Fakt si s tym neviem poradit. Inac spolocnici B a C su zaroven dedici vyrovnavacieho podielu. Lenze pre chod spolocnosti bolo najvyhodnejsie, aby sa tohto vyrovnavacieho podielu vzdali a neodcerpali tak peniaze z uctu firmy. Takze teraz naozaj neviem ako to zauctovat. V zmluve o prevode volneho obch. podielu je napisane, ze suma 50 000 bude prevodcovi zaplatena pri podpise zmluvy, pricom ako prevodca je uvedena spolocnost.
Vopred dakujem za odpovede.
KEJKA
10.08.06,18:53
Podľa mňa ked sa podiel nededí, tak prednostne majú právo ho kúpiť ostatní spoločníci. A tí majú zaplatiť každý 50000 Sk.
Podľa mňa ide o právnické kľučky, ale výsledkom by naozaj malo byť, že táplatba pojde na účet zomrelého a následne do dedičského konania.
Ja by som to nazvala aj vyrovnacím podielom, na ktorý vlastne majú nárok B a C, podľa príspevku. Čiže zaplatia sami sebe..... hm. Asi je to právne schodnejšie a čistejše.
Podstatné je, že v účtovníctve sa nič nedeje...neúčtuje. Ak by tie peniaze sa vložili na účet firmy, tak 221/365-záväzok voči spoločníkovi-zomrelom a zasa len prihlásiť do dedičského konania.
.
Jana Acsová
11.08.06,07:01
Aj mne sa to tak javí, že v prípade, že právny zástupca zaviazal uhradiť čiastku za prevod podielu do spoločnosti, tak pre spoločnosť to znamená vlastne vznik záväzku ... uhradiť prijatú platbu ... tu nepoviem komu, iba naznačím ... že uhradiť tak, aby sa dostala do dedičského konania, čiže napr. 221,211/3xx príjem za prevod podielu a následne jeho "vrátenie": 3xx/221, 211.