AlgunO
23.04.18,20:08
Aj môj brat bol evanjelik, minulý rok v novembri som ho stratila...Ako dlho mám nosiť len čiernu? Záleží od vierovyznania. Poradte. Ďakujem.
marleau
23.04.18,18:38
ako uznáš za vhodné... mne sa o otcovi po dva a pol roku sníva stále skoro každú druhú noc
Terezia13
23.04.18,18:38
našla som takéto vysvetlenie, tiež si myslím, že je to len tradícia a záleží od každého zvlášť, ako to cíti vo svojom vnútri, ako to potrebuje vyjadriť

Je správne nosiť smútok (čierne oblečenie) ak niekto blízky zomrie?

(Odpoveď pripravil: o. Marcel Gajdoš)

Cirkev nevydala nijaké normy pre pozostalých ohľadom nosenia smútku (čierneho oblečenia). Pri dôkladnejšom skúmaní danej veci zistíme, že dokonca ani pre kňaza, ktorý koná pohrebné obrady, bohoslužobné knihy výslovne nestanovujú farbu jeho rúcha. Keby sme hľadali dôvody, pre ktoré klerici v slovanskom svete pri pochovávaní a pri podobných modlitbách používajú tmavú farbu, bordovú alebo čiernu, zistili by sme, že v podstate takisto kvôli istej spoločenskej akceptovateľnosti. Pekne to vidno počas Svetlého týždňa, keď sa pohreb a iné zádušné bohoslužby konajú vždy vo svetlom kňazskom rúchu. Niektoré vydania gréckych bohoslužobných kníh dokonca predpisujú na každý jeden pohreb, aj mimo Svetlého týždňa, biele kňazské rúcho. Keď som bol pred niekoľkými rokmi prítomný na jednom pohrebe v Grécku, boli prítomní štyria kňazi. Jeden mal biele rúcho, druhý červené, tretí čierne a štvrtý zelené. Cirkev Vám teda nepredpisuje, akú farbu šiat máte nosiť, keď Vám umrie niekto blízky. Nosiť smútok (čierne oblečenie) je výlučne záležitosťou bontónu, spoločensky prijateľného správania. Určite je však veľmi dôležité obliekať sa nielen tak, aby to bolo spoločensky akceptovateľné, ale tiež tak, aby sme neupadli do pokrytectva a žili v reálnej kresťanskej nádeji na vzkriesenie a večný život.
Terezia13
23.04.18,18:40
ako uznáš za vhodné... mne sa o otcovi po dva a pol roku sníva stále skoro každú druhú noc
daj za neho slúžiť omšu, nič iné od teba nežiada, potrebuje to viac ako modlitbu
Taynee
23.04.18,19:12
Neexistuje na to odpoved. Ak ste na dedine, tak je to mozno viac viditelne a ludia si vsimaju. Moja mamka je z dediny, je silne veriaca - rimokatlicka, a po smrti brata som nezaznamenala, ze by nosila ciernu farbu. Po smrti jej mamky to vsak dodrziavala 1 rok. Co ti viem povedat, pri surodencoch to nikto velmi nesleduje. Dokonca mi este babka na dedine spominali, ze od muzov toto nie je vyzadovane, ze muzi nenosia 1 rok ciernu farbu po smrti manzelky...

V niektorych kulturach sa pri pohrebe nosi iba biela farba a vsetci maju obleceny biely odev.
Kabaka123
24.04.18,05:20
Môj názor je, že smútok sa nosí v srdci a nie na šatách.
jslancik
24.04.18,05:39
prejavovať, ako nám na niekom záleží, má zmysel jedine za jeho života. Po jeho smrti je to už irelevantné. Tvoje prejavy smútku vidia jedine ľudia v tvojom okolí, a pre nich to snáď nerobíš...

Nikde nie je predpísané, ako sa má prejavovať smútok. Spoločenské normy má každá dedina iné, tie ti my nepovieme. To nezávisí od toho či iného náboženstva. Ale ak chceš, pohľadaj v Knihe kníh, čo sa tam píše o držaní smútku.
Kováczová
24.04.18,06:44
Pokiaľ je mi známe, nepísané pravidlo "nosenia čierneho" je 1 rok všeobecne, myslím, že nezáleží na tom, akého si vierovyznania. Ja osobne si však myslím, ak naozaj smútiš za pozostalým, nie je to o šatách, ten smútok je v duši a ak po roku prestaneš nosiť čierne, neznamená to, že Ti smútok z duše automaticky odíde. Iba ak Ti ide o to, čo povedia ľudia v dedine ...
vicktor
24.04.18,06:53
Len ciernu? Na pohrebe a max 3 dalsie dni. Potom staci slusne oblecenie, nie vystredne ani strakato kriklave.
Dav
24.04.18,09:34
Nezáleží od vierovyznania, ani od farby šiat, záleží od toho, čo máme v srdci. Dedinské normy "predpisujú" dobu smútku 1 rok za blízkym človekom = na dedine je zaužívaným zvykom nosiť čiernu rok za blízkym človekom.
Terezia13
24.04.18,19:32
úplne súhlasím
bettylou
25.04.18,04:10
Sa pýtaj svojho farára, ten musí mať o tom šajnu. Svoj názor radšej nie. To by boli bodky.