daduša1
24.04.18,14:27
Prosím skúsenejších záhradkárov o radu, čo s touto mojou slivkou (toptaste na podpníku st. julien), ktorá mi došla minulý týždeň, ale keď som uvidela ten tvar nevedela som si dať rady, tak som veľa čítala a nejak ju po vysadení dokatovala. Vôbec sa mi na nej nepáči, že má veľmi vysoko korunku. Bola celá "orezaná" (samá hrčka po nej). Nie som skúsený záhradkár, ale podľa mňa bola rezaná aj tam, kde vôbec nemala byť. Pôvodne som chcela celú "korunku" šmyknúť preč, ale keďže sa učím len z internetu, netrúfla som si. Tak prosím o radu, čo s ňou ďalej, nechať ju tak ako som ju ostrihala? alebo som to spravila celé zle.... Dá sa zrezať celá korunka a založiť ak je to vôbec možné nová nižšie? Kmienok je momentálne stiahnutý páskami, lebo ju celú ťahá do kriva, neskôr to previažem tak, ako to má byť.
Veľká vďaka za odpovede.
romana147
24.04.18,14:30
Koruna začínajúca 120 cm je OK
Ak chceš kotlovitú (pri slivke ??????? ) , zrež všetko nad tým
Ak chceš ihlanovitú, vylamuj puky na medziposchodí / v 4. - 5. roku rozvetvíš
daduša1
25.04.18,08:50
Ďakujem za odpoveď, ono tá korunka začína asi aj 150cm (musím to zmerať). Ide mi hlavne o to, aby nebol stromček o pár rokov kvôli vyššie založenej korune príliš vysoký. Korunka by mala byť ihlanovitá, bol to zámer aj pri tom mojom "odbornom" strihaní....
legolas
07.05.18,07:57
takže asi takto, dole tie konáriky pri zemi zrezať úplne, zatrieť balzamom, korunka založená vo výške 150cm nie je u slivák vysoká,stromček je veľmi zlé ošetrený, tie hrčky ako píšeš, to boli konáriky, treba ich bližšie ku kmieniku pristrihnúť ak sa to dá, keď nie, tak orezať nožom a zatrieť taktiež stromovým balzamom, teraz by som to na tvojom mieste nechal po úprave tak iba by som ešte pristrihol celkom hore kúsok toho konárika, ktorý tam nemá čo robiť, vrcholový ťažeň je vedľa neho, takže toto sa o krátky čas ukáže, keby ti vyrašili výhonky na kmieniku tam kde sú ostrihané, nechaj ich a po čase uvidíš či si vytvoríš novú korunku, ale teraz by som to nechal tak, lebo šmyknúť sa dá všetko, ale môže sa stať, že poškodíš aj to čo je zatiaľ ako tak dobré..apropo... a zalievať pravidelne každý druhý deň, okolo stromčeka dať namulčenú trávu, aby sa udržala vlaha...