labe2
24.04.18,16:46
Budem pokladať vzorovanú betónovú dlažbu (svetlosivú - približný vzor v prílohe). Potrebujem radu, ako ju špárovať. Dlažba má rozmer 30x30x3 cm so špárami 3 mm. Kvôli už namontovaným obrubníkom nie je možné dávať širšie špáry. Bežným špárovaním (rozotieraním), alebo zaplavovaním sa dlažba zašpiní a nebude ju možné očistiť. Ak použijem špárovanie tubou, asi sa nezaplnia špáry až po spodok. Neviete nejaký jednoduchý spôsob ako na to, prípadne aj akú špárovaciu hmotu použiť ?
marleau
24.04.18,15:04
to musí vedieť výrobca
buchač
24.04.18,15:07
Keď myslíš, že bežným špárovaním sa nebude dať, tak ja tvrdím opak :
1. Zaplnia
2. DAJÚ sa očistiť.
3. Normálna, bežná špárovačka
4. Rozotiera sa hladítkom
5. Po špárovaní určitého rozmeru sa dlažba okamžite pretrie mokrou hubou, čím sa nečistoty odstránia
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.18,15:10
labe2
24.04.18,15:32
Výrobca to nevie. Dlažbu robila jedna firma blízko môjho bydliska. Robí to z betónu, ktorý dáva do foriem na vibračnom stole.
labe2
24.04.18,15:34
Skúsil som - nedá sa. Stále ostávajú vo vzoroch zbytky špárovacej hmoty. A vieš si predstaviť čistenie 100 m2 ?
labe2
24.04.18,15:37
Dobrý systém, problémom je iba relatívne úzka škára. Možno by to išlo tak, že by som urobil tú špárovaciu hmotu riedku ako mlieko a zalieval špáry. Predpokladám však, že by po zatuhnutí klesla tá hmota (odparila by sa voda) a bolo by to potrebné robiť na 2x.
buchač
24.04.18,15:41
Predstav si , že si to viem predstaviť...stačí mi načrieť do minulosti.

Pokladal som dlažbu, postup bol presne taký, aký som dal.

P.S.:
Pokladal som dlažbu = pokladal mi ju majster od fachu...;)
pavol54
24.04.18,16:01
Výrobca pri lievaní do foriem musí používať odformovací olej, inak výrobky nevyberie z foriem bez rôznych poškodení a vôbec to nie je na betóne vidieť, povedz mu nech ti dá z neho, a tie čelné plochy nimi postriekaj, potom ulož, zaspáruj a prebytok stiahneš tak ako tu už bolo uvedené