stanka613
10.08.06,08:43
Nastupil mi zamestnanec do prace , na zmluve ma min.mzdu 6900 a chce si uplatnit danový bonus za deti , ostatné vyplaty robim tak ze maju min.mzdu a uplatnuju si nezdanitelnu minimum 7568Sk

moze si uplatnit dan bonus za detï
DanielaSL
10.08.06,06:46
Pokiaľ spĺňa podmienky , tak si môže uplatniť daňový bonus. Bonus mu vyplatí zamestnávateľ vo výplate zo svojich prostriedkov a potom si to vyžiada od príslušného Daňového úradu.
Tweety
10.08.06,06:47
Nastupil mi zamestnanec do prace , na zmluve ma min.mzdu 6900 a chce si uplatnit danový bonus za deti , ostatné vyplaty robim tak ze maju min.mzdu a uplatnuju si nezdanitelnu minimum 7568Sk

moze si uplatnit dan bonus za detï
Ak splňa podmienky na DB, tak samozrejme mu uplatníš.:eek:
stanka613
10.08.06,06:55
Pokiaľ spĺňa podmienky , tak si môže uplatniť daňový bonus. Bonus mu vyplatí zamestnávateľ vo výplate zo svojich prostriedkov a potom si to vyžiada od príslušného Daňového úradu.
ake sú tie podmienky aby si uplatnil dan.bonus
alušik
10.08.06,07:01
Pozri §33 Zákona o dani z príjmu.:)
Maňaska
10.08.06,07:01
Pre aktuálny mesiac - dieťa, o ktoré sa stará, musí byť nezaopatrené maximálne do 25 roku života a zamestnanec v aktuálnom mesiaci zarobí minimálne 3450 Sk.
Tweety
10.08.06,07:03
ake sú tie podmienky aby si uplatnil dan.bonus
Takéto: § 33 Zákona o dani z príjmov
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň
Viac, keď si pozrieš celý §.
stanka613
10.08.06,08:10
ak som tomu rozumela dobre nárok na dan.bonus za dieta ma len vtedy ak ma zdanitelne príjmy, ale ak si uplatni nez.minimum na min.mzde nemoze si uplatnit dan.bonus
Tweety
10.08.06,08:11
ak som tomu rozumela dobre nárok na dan.bonus za dieta ma len vtedy ak ma zdanitelne príjmy, ale ak si uplatni nez.minimum na min.mzde nemoze si uplatnit dan.bonus
Veď jeho minimálna mzda, je jeho príjem, tak si môže uplatniť.
DanielaSL
10.08.06,08:13
Stanka aj keď si uplatní odpočitateľnú položku , aj vtedy má nárok na daňový bonus. Pozri si môj príspevok, ktorý som ti skôr napísala.
stanka613
10.08.06,08:30
takze aj ked si uplatni nezdanitelne minimum ma narok na dan.bonus, ktorý mu vyplatíme a ako zamestnávavel vyžiadame dan.urad o vratenie dane
endrju
10.08.06,08:32
ak som tomu rozumela dobre nárok na dan.bonus za dieta ma len vtedy ak ma zdanitelne príjmy, ale ak si uplatni nez.minimum na min.mzde nemoze si uplatnit dan.bonus
Je rozdiel medzi:
- zdaniteľným príjmom (§2 písm. h zákona o dani z príjmov),
- základom dane fyzickej osoby, ktorá má zdaniteľné príjmy iba zo závislej činnosti (§4, §5 ods. 8, zákona o dani z príjmov) a
- sumou, ktorej sa daň vypočítava (§15 písm a zákona o dani z príjmov).

Priznanie daňového bonusu je podmienené dosiahnutím určenej úrovne zdaniteľného príjmu (§33 ods 1 zákona o dani z príjmov).

Uplatnenie nezdaniteľnej časti sa prejavuje v sume, z ktorej sa vypočítava daň (§11 a §15 písm. a zákona o dani z príjmov).
Dadena
11.08.06,12:03
Nezabudenite na to, že okrem spomínaných podmienok aby mal zamestnanec nárok na daňový bonus, predloženia rodného listu, musí Vám zamestnanec pri dieťati od 16 roku veku predložiť aj potvrdenie zo školy, že navštevuje denné štúdium, čiže sa sústavne pripravuje na svoje povolenie. Toto potvrdenie musí priniesť pre každý školský rok.
Nika
11.08.06,12:09
Dieťa ukončilo strednú školu, rok pracovalo a teraz nastupuje na VŠ - denné štúdium. Po predložení potvrdenia budem zamestnancovi vyplácať daňový bonus. Môžem, má nárok?
Tweety
11.08.06,12:10
Dieťa ukončilo strednú školu, rok pracovalo a teraz nastupuje na VŠ - denné štúdium. Po predložení potvrdenia budem zamestnancovi vyplácať daňový bonus. Môžem, má nárok?
Samozrejme, že bude mať nárok.:cool:
Zoltán Kovács
11.08.06,12:10
Dieťa ukončilo strednú školu, rok pracovalo a teraz nastupuje na VŠ - denné štúdium. Po predložení potvrdenia budem zamestnancovi vyplácať daňový bonus. Môžem, má nárok?

KeĎ bude študovať na dennom tak áno.
milanr
14.08.06,05:55
Môže si ZC uplatniť DB na dieťa po predložení RL a povrdenia o návšteve školy, ak jeho manželka legálne pracuje vo Veľkej Británii ? Má to na uplatnenie DB niejaký vplyv, alebo posudzujem iba ZC a jeho dieťa o manželku sa nestrám a neskúmam, či a kde pracuje.
Martinella
14.08.06,05:58
Môže si ZC uplatniť DB na dieťa po predložení RL a povrdenia o návšteve školy, ak jeho manželka legálne pracuje vo Veľkej Británii ? Má to na uplatnenie DB niejaký vplyv, alebo posudzujem iba ZC a jeho dieťa o manželku sa nestrám a neskúmam, či a kde pracuje.

Nárok na daňový bonus vzniká, ak aspoň jeden z rodičov je zamestnaný. Ten si ho aj uplatňuje. Nezáleží na tom, kde je zamestnaný druhý z rodičov.
DanielaSL
14.08.06,05:58
Môže si ZC uplatniť DB na dieťa po predložení RL a povrdenia o návšteve školy, ak jeho manželka legálne pracuje vo Veľkej Británii ? Má to na uplatnenie DB niejaký vplyv, alebo posudzujem iba ZC a jeho dieťa o manželku sa nestrám a neskúmam, či a kde pracuje.

Môže si aj takýto zamestnanec uplatniť DB, manželku neskúmaš , dôležité je , že si vo Vyhlásení svojim podpisom uplatňuje a ručí za pravdivé údaje. Čiže aj za to, že si DB neuplatňuje jeho manželka.
milanr
14.08.06,06:01
Vďaka ste zlaté, tiež som si myslela, že si DB môže uplatniť a kde pracuje jeho manželka ma v tejto súvislosti nemusí zaujímať.
fipina
15.08.06,04:49
Za júl 2006 som zabudla vyplatiť daňový bonus zamestnakyni vlastnou nepozornosťou. Môžem jej to vyplatiť v nasledujúce výplate - dostala by namiesto 540,- Sk dvakrát toľko = 1080,- Sk? Dá sa to?
Dav
15.08.06,05:19
Áno. Pozor, ako zareaguje program na mzdy.
fipina
15.08.06,05:26
Áno. Pozor, ako zareaguje program na mzdy.
Prečo, ako zareaguje program?
Ninna
15.08.06,05:45
Prosím poraďte: Mám zamestnanca, ktorému dieťa ukončilo strednú školu. Poberá na neho rodinné prídavky do augusta. V prípade že sa zamestná od 1.8.2006 má ešte zamestnanec nárok na daňový bonus? A aký doklad mi má predložiť? O poberaní prídavku na dieťa stačí?
Stina
15.08.06,06:07
Daňový bonus podľa § 33 ods.1 zákona o dani z príjmu si môže uplatniť na každé vyživované dieťa. Ak nastúpi do zamestnania, dňom 1.8.2006 prestáva byť vyživovaným dieťaťom.
SILVIA54
15.08.06,06:31
Ahojte, chcem sa opýtať na akú dobu sa môže prerušiť štúdium zo zdravotných dôvodov na účely daňového bonusu? Na tom potvrdení je prerušenie od - do (na jeden rok).Mám sa riadiť tým čo je na potvrdení zo školy?Ďakujem
Dav
15.08.06,10:37
Prečo, ako zareaguje program?
Niektoré programy sa zvyknú nahnevať, prečo majú na dieťa dávať dvakrát bonus v 1 mesiaci.
fipina
15.08.06,10:58
Niektoré programy sa zvyknú nahnevať, prečo majú na dieťa dávať dvakrát bonus v 1 mesiaci.
Už rozumiem, tak ten môj je v tomto flegmatik:D . Ďakujem veľmi pekne a prajem krásny deň.
azuz
15.08.06,12:49
Ahojte, chcem sa opýtať na akú dobu sa môže prerušiť štúdium zo zdravotných dôvodov na účely daňového bonusu? Na tom potvrdení je prerušenie od - do (na jeden rok).Mám sa riadiť tým čo je na potvrdení zo školy?Ďakujem
Zo mzdového hľadiska Ťa zaujíma len to, že je štúdium prerušené. Nemusíš skúmať, či je to na správnu dĺžku - ak také niečo vôbec existuje. Riaď sa tým, čo je na potvrdení zo školy.
abel
15.08.06,16:20
Prosím poraďte: Mám zamestnanca, ktorému dieťa ukončilo strednú školu. Poberá na neho rodinné prídavky do augusta. V prípade že sa zamestná od 1.8.2006 má ešte zamestnanec nárok na daňový bonus? A aký doklad mi má predložiť? O poberaní prídavku na dieťa stačí?
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
- sústavnou prípravou dieťaťa na povolanie je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia strednej škole, najdlhšie do konca školského roka 31.8.), v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole za podmienky, že v prázdninových mesiacoch sa nezamestnalo (okrem dohody o vykonaní práce alebo dohody o brigádnickej práci študentov) alebo nebolo zaradené do evidencie nezamestnaných. Ak sú splnené uvedené podmienky a daňovník spĺňa aj podmienku dosiahnutia príjmu, má nárok na uplatnenie daňovného bonusu na vyživované (nezaopatrené) dieťa žijúce s ním v domácnosti.

Váš dopyt:

Prosím o informáciu ohľadom vyplatenia daňového bonusu za dobu prázdnin.
Študent dňom 30. 6. 2006 ukončil štúdium na strednej škole, nejde ďalej študovať a cez prázdniny sa nezamestnal ani sa neprihlásil ako uchádzač o zamestnanie - na Úrad práce sa chce ísť zaregistrovať až v septembri 2006. Má rodič nárok na vyplatenie daňového bonusu za obdobie prázdninových mesiacov júl a august?
Arava
16.08.06,06:43
Prosím poraďákov o radu
Mám zamestnanca, ktorý poberá daňový bonus na vyživované dieťa nar. 3.3.1988 dieťa je zdravotne postihnuté, ktoré navštevovalo špeciálnu základnú školu ( potvrdenie o návšteve školy do 30.6.2006 ). Dnes mi doniesol rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku spätne od 3.3.2006. Do kedy má nárok na daňový bonus???:rolleyes:
do 30.6.2006 ( podľa potvrdenia o návšteve školy) ???
alebo do konca marca 2006??? (podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku )
evina
16.08.06,06:51
Prosím poraďákov o radu
Mám zamestnanca, ktorý poberá daňový bonus na vyživované dieťa nar. 3.3.1988 dieťa je zdravotne postihnuté, ktoré navštevovalo špeciálnu základnú školu ( potvrdenie o návšteve školy do 30.6.2006 ). Dnes mi doniesol rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku spätne od 3.3.2006. Do kedy má nárok na daňový bonus???:rolleyes:
do 30.6.2006 ( podľa potvrdenia o návšteve školy) ???
alebo do konca marca 2006??? (podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku )
do 31.8.2006, t.j. do ukončenia školského roka-školu navštevovalo......

opravujem v zmysle nižšie napísaného - do priznania invalidného dôchodku
Arava
16.08.06,07:15
do 31.8.2006, t.j. do ukončenia školského roka-školu navštevovalo......
Mne sa to velmi nezdá, lebo zákon č.600/2003 na ktorý sa odvoláva zákon o dani z príjmov (595/2003Z.z § 33 odst. 2) hovorí, že nezaopatrené dieťa nie je dieťa ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok ( §3 odst.3 písmeno a):(
evina
16.08.06,07:37
Mne sa to velmi nezdá, lebo zákon č.600/2003 na ktorý sa odvoláva zákon o dani z príjmov (595/2003Z.z § 33 odst. 2) hovorí, že nezaopatrené dieťa nie je dieťa ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok ( §3 odst.3 písmeno a):(

Áno máš pravdu a pritom som sa dívala do zákona 600 ale zle...takže do priznania invalidného dôchodku by som to priznala:(
Arava
16.08.06,08:30
Áno máš pravdu a pritom som sa dívala do zákona 600 ale zle...takže do priznania invalidného dôchodku by som to priznala:(
Ak tomu dobre rozumiem tak mu mal byť daňový bonus vyplatený napoledy za marec 2006 (invalidný dôchodok priznaný od 3.3.2006) a za apríl, máj, jún a júl mu musím daňový bonus pri ročnom zúčtovní dane dozrážať. ;)
drobeceva
24.08.06,05:43
Zamestnanec mal uplatnený daňový bonus. V júni mu syn ukončil školu, v júli nastúpil do zamestnania. Ja som to prehliadla a za júl som mu ešte dala bonus /hoci mu nepatril/. Dá sa to ešte teraz upraviť, alebo až pri ročnom zúčtovaní?
Tweety
24.08.06,05:46
Zamestnanec mal uplatnený daňový bonus. V júni mu syn ukončil školu, v júli nastúpil do zamestnania. Ja som to prehliadla a za júl som mu ešte dala bonus /hoci mu nepatril/. Dá sa to ešte teraz upraviť, alebo až pri ročnom zúčtovaní?
Nemusíš čakať až na ročné zúčtovanie, oprav to v nasledujúcej výplate.
mysimis
25.08.06,05:09
Mám zamestnanca zamestnaného od 01.04.2006 na dobu určitú do 30.11.2006 a až teraz mi priniesol podklady na daňový bonus na 4 deti. Manželka nepracuje, je nezamestnaná. Chcem sa opýtať, že či za mesiace apríl, máj, jún, júl sa mu DB dopočíta na konci roka, alebo je to možné aj teraz?
Tweety
25.08.06,05:14
Mám zamestnanca zamestnaného od 01.04.2006 na dobu určitú do 30.11.2006 a až teraz mi priniesol podklady na daňový bonus na 4 deti. Manželka nepracuje, je nezamestnaná. Chcem sa opýtať, že či za mesiace apríl, máj, jún, júl sa mu DB dopočíta na konci roka, alebo je to možné aj teraz? Za tieto uplynulé mesiace si nárok na DB uplatní dodatočne pri RZ dane.:cool:
anka
25.08.06,05:33
A za studenta vysokej skoly, ktory pracuje v pracovnom pomere ma narok na danovy bonus?
alušik
25.08.06,05:55
Nie, nemá.:)
Pozri zákon 600/2003 Zb. §4 ods. 6
marilyn30
25.08.06,05:57
Zamestnávateľ vyplatí daňový bonus po splnení podmienok stanovených § 33 zákona o dani z príjmov a následne je ho možné sumárne požiadať na tlačive žiadosť o pokázanie sumy daňového bonusu a zaslať príslušnémun dú. Prevod trvá cca do 2 týždňov najviac, aspoň my máme také skúsenosti :(
Arava
30.08.06,05:14
Prosím poraďákov o radu,
Má nárok na daňový bonus zamestnanec na dieťa nar. 9.4.1987, ktorému bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok podľa starého zákona č.100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení??? :confused: (Dieťa navštevuje Strednú školu pre sluchovo postihnutú mládež.)
Tweety
30.08.06,05:18
Prosím poraďákov o radu,
Má nárok na daňový bonus zamestnanec na dieťa nar. 9.4.1987, ktorému bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok podľa starého zákona č.100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení??? :confused: (Dieťa navštevuje Strednú školu pre sluchovo postihnutú mládež.)
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
azuz
30.08.06,05:44
Prosím poraďákov o radu,
Má nárok na daňový bonus zamestnanec na dieťa nar. 9.4.1987, ktorému bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok podľa starého zákona č.100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení??? :confused: (Dieťa navštevuje Strednú školu pre sluchovo postihnutú mládež.)
Je otázka, či sa považuje za zaopatrené, keď má priznaný čiastočný invalidný dôchodok neprehodnotený. Najistejšie bude, keď si vypýtaš potvrdenie z OÚ, že poberá prídavok na dieťa. Ak má nárok na prídavok, má nárok aj na daňový bonus.
StanislavaF
08.09.06,04:21
Dobré ránko všetkým. Chcem sa spýtať, či má zamestnanec právo na uplatnenie daňového bonusu, keď nastúpil 29.8.2006 čiže odpracoval len 3 dni. Jeho tarifná mzda je 25 000 Sk? Ďakujem
azuz
08.09.06,04:43
Ak má aj podpísané vyhlásenie, kde si daňový bonus uplatnil ale jeho zdaniteľná mzda bude menej ako 3450 Sk tak vo výplate za august mu DB nevyplatíš. Pri ročnom zúčtovaní zistíš, či má ročný zárobok aspoň vo výške 1/2 ročnej min. mzdy (teraz rýchlo neviem sumu), tak mu DB za august doplatíš -ak si ho neuplatnil u iného zamestnávateľa.
StanislavaF
08.09.06,04:50
on od nás prestúpil od iného zamestnávateľa a tam si daňový bonus za august uplatnil takže nemá podľa mňa tiež nemá nárok. Len ma zaujímalo keby si ho tam neuplatnil či by mal keby odpracoval len tri dni. Jeho hrubá mzda bez DB je 3 761,- Sk? Vtedy by mal nárok?
azuz
08.09.06,04:54
on od nás prestúpil od iného zamestnávateľa a tam si daňový bonus za august uplatnil takže nemá podľa mňa tiež nemá nárok. Len ma zaujímalo keby si ho tam neuplatnil či by mal keby odpracoval len tri dni. Jeho hrubá mzda bez DB je 3 761,- Sk? Vtedy by mal nárok?
Odpoveď máš v predchádzajúcom príspevku - Skúmaš podpísanie vyhlásenia a s tým spojené podmienky a zdaniteľný príjem. V žiadnom prípade Ťa nezaujíma počet odpracovaných dní.
abel
08.09.06,05:21
on od nás prestúpil od iného zamestnávateľa a tam si daňový bonus za august uplatnil takže nemá podľa mňa tiež nemá nárok. Len ma zaujímalo keby si ho tam neuplatnil či by mal keby odpracoval len tri dni. Jeho hrubá mzda bez DB je 3 761,- Sk? Vtedy by mal nárok?
V tom prípade by mal nárok u vás, pretože dosiahol aspoň 1/2 minim. mzdy.
stanka613
30.10.06,06:44
takze ak som zabudla uplatnit zamestnancovi dan bonus v prvom mesiaci ked nastupil mozem ho uplatnit v dalsom mesiaci 2krat a pozom si zemestnavatel ziadao vratenie dane
Tweety
30.10.06,06:45
takze ak som zabudla uplatnit zamestnancovi dan bonus v prvom mesiaci ked nastupil mozem ho uplatnit v dalsom mesiaci 2krat a pozom si zemestnavatel ziadao vratenie daneDB si douplatní pri ročnom zúčtovaní dane.
stanka613
30.10.06,06:57
ak som tomu spravne rozumela mozem mu dat DB 2krat ked om to zabudla a potom si to zamestnavatel uplatni vrátenie pri roc.zuctovani a teraz netreba odniest dake doklady na DU ohladom toho bonusu
Tweety
30.10.06,07:01
ak som tomu spravne rozumela mozem mu dat DB 2krat ked om to zabudla a potom si to zamestnavatel uplatni vrátenie pri roc.zuctovani a teraz netreba odniest dake doklady na DU ohladom toho bonusu V predch. príspevku som mala na mysli DB uplatnený zamestnancom dodatočne pri ročnom zúčtovaní. T.j. neuplatníš mu mesačne 2x, ale ten neuplatnený si douplatní na konci zúčtov. obdobia.
stanka613
30.10.06,07:12
takze teraz mu uplatnim len za predchádzajuci mesiac, co mu vyplatim aj v mzde a potom ako si to uplatni zamestnavatel treba terazdat dake tlaciva na DU
Tweety
30.10.06,07:22
takze teraz mu uplatnim len za predchádzajuci mesiac, co mu vyplatim aj v mzde a potom ako si to uplatni zamestnavatel treba terazdat dake tlaciva na DU Ak mu pri zúčtovaní dane douplatníš DB, a zamestnávateľovi vznikne daň za prísl. zdaň. obdobie nižšia, ako suma DB, daňovník, ktorý podáva DP,požiada správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou DB a sumou dane vypočítanou za daňové obdobie.