nusulikova
24.04.18,17:21
po poručiteľke bolo posledné dedičské konanie zastavené pre nemajetnosť pred 11 rokmi takže neviem či aj tak sa môže dar /pozemok/ započítať pre budúcich dedičov v tretej dedičskej skupine novoobjavený majetok po poručiteľke .spomínaný pozemok bol darovaný pred 21 rokmi.?

ten darovaný pozemok pred 21 rokmi bol iný pozemok . Teraz 11 rokov po smrti mojej tety sa objavil ´ďalší pozemok a bude nové dedičské konanie o novoobjavenom majetku a sú tu viacerí dedičia v tretej skupine ako synovci, netere a spolužijúca osoba , tak preto sa pýtam či môžu títo dedičia žiadať započítanie tohto darovaného pozemku spred 21 rokov ja som neter ako obdarovaná.?
misoft
24.04.18,16:04
Nuž podľa mňa 11 rokov je dosť dlhá doba a navyše, ak pozemok bol darovaný pred 21 rokmi!!!!!!!!!!
Ak si myslíš, že ten novoobjavený majetok je spomínaný pozemok - tak si na omyle - už to nebol jej majetok!
Takže - NIE JE čo započítavať.
clen
24.04.18,16:29
tá otázka je dosť neurčitá a nevieme ani čo sa dedí
Mária27
24.04.18,17:40
Započítanie znamená, že ak jej darovaný pozemok by ocenil a tá časť by sa jej odpočítala z iného majetku v dedičstve (akože už toľko dostala).
Ak by však iný majetok okrem toho pozemku nebol, nie je čo dediť ani započítaľ. Poručiteľ pozemok daroval, takže v čase smrti to nebol jeho majetok. Ten pozemok sa nemôže deliť medzi ostatných dedičov.

Po doplnení: ano, dedičia môžu žiadať, aby jednému z nich bol započítaný neobvyklý dar aj po 21 rokoch.
Mária27
24.04.18,17:41
Toto si mala napísať ako komentár v pôvodnej otázke.
Katy a R
24.04.18,18:48
Záleží od nich, či budú, alebo nebudú žiadať započítanie daru? Zrejme ti ide o toto: cit
..".obdarovaný dedič nie je povinný darovaný majetok do dedičstva vracať, ale ak za života poručiteľa dostal viac, než predstavuje hodnota jeho podielu, nenadobudne z dedičstva nič. Neobdarovaným alebo menej obdarovaným dedičom potom súd potvrdí iba to, čo v dedičstve zostalo ku dňu úmrtia poručiteľa. "
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwinjeXr1NPaAhVL6KQKHan2B4QQFgg1MAE&url=https%3A%2F%2Fpeniaze.pravda.sk%2Fobcan-a-stat%2Fclanok%2F431943-o-hodnotu-daru-sa-znizuje-hodnota-dedicstva%2F&usg=AOvVaw32aelWg4wZD26xEPBgVe_-
..... prinajhoršom teraz nedostaneš nič :) - a ktovie ?
misoft
24.04.18,18:52
Prečo tu reaguješ? Už dostáva odpovede inde - nusulikova si myslí, že čín viac otázok položí, tým rýchlejšiu a (možno pre ňu) krajšiu odpoveď dostane.
ivka70
24.04.18,18:56
uz je to zlucene
misoft
24.04.18,18:59
Vďaka - aspoň je to prehľadné....
misoft
24.04.18,19:01
Vo svetle nových údajov..... Ten pred 21 rokmi darovaný pozemok je už pasé.... Bude sa riešiť len ten pozemok, ktorý sa objavil, bol v jej vlastníctve a doteraz sa o ňom nerozhodovalo....