josinko
25.04.18,11:53
Poprosil by som o radu. Kupili sme pozemok so starym domom v BA, uzemie je definovane ako "stiesnenie podmienky" a su tam radove zastavby. My planujeme dom zrekonstruvovat, prip. cele zburat a postavit novy, ale kym to cele vybavime s bankou a uradmi to prejde aj dlhe mesiace. Susedia z vedla, maju tiez stary dom ale uz pred rokom zacali vybavovat to cele zburat a postavit novy. Po novom chcu mat okienko z kupelne na hranici s nasim pozemkom. V tomto pripade pri nasej prestavbe nebudeme moct postavit dalej ako je to okienko. Domy sa tu bezne stavaju od hranice k hranici kedze sirka pozemkov je cca 12m a do tvare L, oni budu mat normalne L a my opacne L (celkovo take obratene T) takze nase steny sa budu dotykat. Nasiel som niekde odvolavky na paragraf 6, odsek 4,5,6. Vie odpovedat nejaky znaly v tychto zakonoch ako sa mozeme tomu susedovmu okienku vyhnut?
misoft
25.04.18,10:02
Po novom chcú.... takže potrebujú stavebné povolenie. Ty ako sused si účastníkom konania, tam môžeš dať námietku, podmienku voči tomu oknu (buď nebude, alebo bude z nepriehľadného skla, sklobetónu, sklenených tvárnic.
Ak by ťa úrad, sused obišiel, môžeš opäť podať námietku voči stavebnému konaniu a povoleniu (a takto de facto zastaviť stavbu)....
josinko
25.04.18,10:20
No akurat dnes som bol na poste pre to oznamenie zo stavebneho uradu. Kym pojdem na urad zistovat sa chcem pripravit aby ma neobalamutili. Dalo sa by sa to riesit cez vyklienok na streche ale moja namietka by ich zdrzala, da sa spravit nejaku pisomnu dohodu a to prilozit k ich ziadosti o stavenom povoleni?
vicktor
25.04.18,11:16
Vam moze buducu stavbu skomplikovat susedovo okno z obytnej miestnosti a kuchyne, nie okienko z kupelne.
Nech je z mliecneho skla, ani sused sa nemusi obavat ze ich budes sledovat (fotit) holatych v kupelni.
Stare domy mozu byt postavene na hranici, ale ak niekto zbura, novy dom musi postavit s odstupom. Priznam ze neviem ci "stiesnene podmienky" to dovoluju - opytaj sa na urade.

Po dodatocnej informacii od zadavatela moj nazor straca na aktualnosti...
ivka70
25.04.18,11:26
pokial nema stavebne povolenie na prestavbu - lebo to sa casto tak riesi, aj ked dom zbura az po zaklady ,stale moze ist len o prestabu a nie o novostavbu :)
korela
25.04.18,11:56
Neviem, či ti doterajšie odpovede stačia, a či boli dobre pochopené, alebo aj moja predstava.
Podľa mňa ak ide o stavby v stiesnených pomeroch, a radovú zástavbu, do úvahy prichádza najskôr lokalita Trnávky, možno Ľudová štvrť (ale tam nie je dôvod na búranie domov), tam je dom na dome. Staré Vajnory majú úzke parcely, ale dodržujú starý klasický slovenský dedinský systém.

Ak tvoj sused plánuje okienko na vašej strane, tým ti zablokuje tvoju novú stavbu, možno prístavbu, čo sa týka predovšetkým jej dĺžky. Nevieš teraz ani sám, čo budeš riešiť možno o nejaké roky. Takže v tom prípade ti bude úplne jedno, či budeš súhlasiť s mliečnym sklom, sklobetónom atď., on ti jednoducho znemožní po tvojom súhlase v budúcnosti aj pri ev. prístavbe (predĺžení domu) tento predĺžiť.

Preto mu netreba vychádzať v ústrety a háj si svoje záujmy. Nech si to technicky vyrieši nejako inak. Dá sa vetrať cez svetlík, aj keby to mal poschodové. Mestské obytné domy majú kúpeľne bez okienok a vetranie zabezpečené podľa normy.
Nesúhlas. Nielen kvôli súkromiu, ale právam.

Ako príklad
https://www.zoznamrealit.sk/predaj-5i-rodinny-dom-v-tichej-lokalite-trnavka-ba-ii-416867
Tie nové si riešia v tejto MČ domy do L. A veľmi pekne, to je dnes už úplne iná štvrť ako kedysi.
vicktor
25.04.18,13:21
Hmmm az teraz som si predstavil, ze to susedovo okienko zamedzi josinkovi predlzit jeho dom na hranici.
Ale to by bolo iba v pripade ak su dve L chrbtom k sebe, nie ak su tie domy v tvare LLLL.
To by mal dovysvetlit.
korela
25.04.18,14:18
Zasa nie všetky sú do L. Trnávka mení svoju tvár, stavajú sa aj úplne nové domy aj do hĺbky aj do výšky. Svetlovod je výborná vec.
Kde je napísané, že raz nepristaví do hĺbky aj zadávateľ, a keby dom raz predával, tak čím menej prekážok a viac možností, tým lepšie pre nového majiteľa.
Môj súhlas na okienko by nedostal.
josinko
25.04.18,16:01
vicktor sorry, upresnim. Ano, bolo by to potom dve L chrbtom k sebe, take T dolehlavou
marleau
25.04.18,17:47
čo je to za dobu, keď je 12 metrov málo na šírku domu? všetci len bungalovy...spamätať sa, človek!
josinko
26.04.18,06:43
podla zakona v tej oblasti pri novstavbach musia byt 3 parkovacie miesta na dom. Tak tym padom sa tvoj pozemok znizi na 12 - 3.5 = 8.5m a ked bude mat sused do L a ja opacne L, vysledok bude take T dolehlavou,, navyse ani bungalow sa neda v tej oblasti, vsetci maju minimalne poschodove aby vraj nenarusilo "architekturu" tej oblasti.
roman876
26.04.18,07:18
Nas sused v radovke si tiez dal okienko z kupelne ku nam do zahrady ked rekonstruoval dom. My sme mali ale podmienku, ze ked my budeme rekonstruovat a zvacsovat dom, mozeme jeho okno zamurovat Toto sme si dali na papier podpisat a az potom sme suhlasili s jeho rekonstrukciou.. Po cca 3 rokoch sme jeho okienko zamurovali nasou novou stenou ked sme zas my rekonstruovali - zvacsovali dom.
ivka70
26.04.18,08:16
dopln zakon, ktory to urcuje, rada by som si po pozrela :)
josinko
26.04.18,08:23
Sorry, nie zakon ale uzemne rozhodnutie. Nechcem robit reklamu inej stranke ale nieco najdes tu:
https://www.modrastrecha.sk/forum/stavebne-povolenie/pocet-parkovacich-miest-pre-rodiny-dom/
Co si len nevymyslia ti uradnici :(
misoft
26.04.18,13:06
Pekne si popísal - ovšem - táto STN nepíše, kde a AKO majú tieto miesta byť umiestnené. Ergo - tvoj výpočet je zmätočný, nepresný....
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.05.18,02:43
Len doplním.

Akékoľvek okno na hranici komplikuje možnosť využívať susedný pozemok.
Riešením nie je mliečne sklo. To je len niečo, čo je vecou vlastníka stavby, nevymožiteľné zo strany stavebného úradu.
Buď okno žiadne, alebo ak sa bavíme o stiesnených pomeroch (paragraf 6 vyhľadávanie. 532/2002), tak si viem predstaviť vybudovať niku ( taký vyklenok v pôdoryse domu a tam orientovať okienko) vtedy môže byť susedná stavba "nalepená" na takúto stavbu na nič sa z hľadiska využívania okná nedeje.
MM
bettylou
06.05.18,03:15
A ak sú využité svetové strany (bežný smer vetra), tak ozaj je to šikovné riešenie
josinko
07.05.18,18:09
Dakujem. Ten paragraf 6, odseky 4, 5 a 6 som pozrel ale nie je mi jasne ze oni okno na hranici nesmu mat. My ziadne obytne okno na protilahlej strane (este) nemame. Zatial prehladavam rozsudky NS SR aby som sa mal o co opriet v pripade ze by som podal namietky.
vicktor
09.05.18,06:34
Namietky podaj co najskor a potom hladaj argumenty.