Kvietocek
26.04.18,09:21
Prosím Vás, môže obec VZN zakázať občanom pracovať v nedeľu? (kosenie, búracie práce na domoch a chalupách, práca z drevom ... atď).
buchač
26.04.18,07:50
Nie...bolo by to v rozpore s ústavou, so zákonmi.
Môže tak maximálne upraviť nejaké tie hodiny.

Ale ono je to tak, že sa bežne v nedeľu také práce nevykonávajú.
Na druhej strane predsa niekto nenechá napríklad odkrytú - renovovanú strechu len kvôli kľudu toho druhého. Veď v prípade dažďa by mal teda viac škody a osohu.

Zasa chalupári vyjdu do prírody len cez víkend, tak si musia urobiť to kosenie a iné práce.
...a mimochodom...ak by jeden nepokosil, tak iniciatívny starosta by vyrúbil pokutu, lebo zákon.

Ako vravím...obec nemá na také zákazy nárok a ani právnu argumentáciu.
misomiso
26.04.18,08:20
Moze, vo vasine europskych krajin to tak uz davno je upravene. Ustavou sa tu ohanaju ti, ktori ju v zivote nevideli. Nejestvuje ziadne ustavne pravo robit hluk 24 hodine denne 7 dni v tyzdni. Rovnako ani nocny pokoj neriesi ustava, na to su prislusne zakony. "Protiustavnost" sa stala akousi mantrou pre ludi, s nizkym pravnym vedomim.

Je to aj ziaduce aj prakticke, aby sa to v obciach upravilo, ak to zatial nerisi parpament na celostatnej urovni. Ide o to, ze vacsnou aj ateisti pochopia, ale je ovela lepsie, ak sa spolocenstvo dohodne na nejakom rezime. Vtedy si totiz aj ateista moze byt isty tym, ze ked si chce pozvat navstevu a posediet s nimi na terase, tak ak zvoli nedelu, tak mu nic jeho plany neprekazi.

Aj chatari a chalupari vedia pokosit v sobotu, nemusi kosit zrovna sused s pravej strany v sobotu a z lavej v nedelu. Nie je to nutne.
Kvietocek
26.04.18,08:33
Presne to isté si myslím aj ja. Jasné, že treba dodržiavať nočný kľud a pokoj, ale nikto mi predsa nemôže zakázať v nedeľu pokosiť trávnik, či dorobiť nejakú vec, ktorá sa začala robiť v sobotu a nestíhla sa. A že sa tam použije nejaká brúska alebo píla ? No bože, však sa nerobí hluk v kuse. Je to choré.
Kvietocek
26.04.18,08:35
A čo keď sused z pravej strany príde v sobotu večer lebo celý deň bol v robote a chce kosiť v nedeľu a sused z ľavej strany prišiel v sobotu ráno a mal čas celý deň pokosiť?
buchač
26.04.18,08:38
Vidno, že si nevidel ;) :D...tak si prečítaj :

Ústava delí základné práva a slobody do šiestich skupín, a to
Základné ľudské práva a slobody (spôsobilosť na práva, právo na život, nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, osobná sloboda, zákaz nútených prác alebo nútených služieb, právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena, právo vlastniť majetok, nedotknuteľnosť obydlia, právo na zachovanie listového tajomstva, tajomstva prepravovaných správ a iných písomností, sloboda pohybu a pobytu a i.)


P.S.:
Mám zvýrazniť dôležité ?

Ktoré európske krajiny ? Tie, čo si zavolali moslimov ?


P.S.S.:
Ja v nedeľu ani na stroj nepozriem, nie ešte makať...proste dodržujem kľud zbraní.
Pritom starosta (presnejšie jeho foter) spustí stolársku dieľňu.
Prišiel by mi niečo vravieť ohľadom hluku...šiel by svinským krokom.
bettylou
28.04.18,14:21
Je lepšie ak sa mašiny zapínajú naraz, nie jeden po druhom :)