Katarina5555
10.08.06,09:44
Posím o radu ohľadne rastlinnej výroby, konkrétne pestovanie pšenice.
Minulý rok sme ju zasadili. Všetky náklady som preúčtovavala tak ako sa má na 121/611.

Otázka č. 1. Je aj samotný zber, ktorý nám robila iná firma a vyfakturovala si zber súčasťou nedokončenej výroby? Treba to tiež preúčtovať na 121/611?

Otázka č. 2. Čo s tým ďalej? O čom a ako budem účtovať, keď sa zozberá?

Otázka č. 3. Pšenicu sme predali, odvoz zabezpečila iná firma (nie my) a to si vyfakturovala. Je táto doprava klasická 518? alebo niečo iné?

Veľmi pekne vopred Ďakujem za odpovede, lebo som sa s tým ešte počas praxe nestretla.
kalkulka
11.08.06,05:40
Posím o radu ohľadne rastlinnej výroby, konkrétne pestovanie pšenice.
Minulý rok sme ju zasadili. Všetky náklady som preúčtovavala tak ako sa má na 121/611.

Otázka č. 1. Je aj samotný zber, ktorý nám robila iná firma a vyfakturovala si zber súčasťou nedokončenej výroby? Treba to tiež preúčtovať na 121/611?

Otázka č. 2. Čo s tým ďalej? O čom a ako budem účtovať, keď sa zozberá?

Otázka č. 3. Pšenicu sme predali, odvoz zabezpečila iná firma (nie my) a to si vyfakturovala. Je táto doprava klasická 518? alebo niečo iné?

Veľmi pekne vopred Ďakujem za odpovede, lebo som sa s tým ešte počas praxe nestretla.

Všetky náklady až do zberu úrody idú do nedokončenej výroby. Po zbere úrody odúčtuješ nedokončenú výrobu vo výške nakumulovaných nákladov
611/121, vykážeš produkciu 123/613 vo vnútropodnikovej cene a predaj výrobkov 613/123. Odvoz pšenice zaúčtuješ klasicky na 518/321.
johny18
14.04.11,11:07
Moze mi prosim niekto poradit, kto sa v tom vyzna? Zacinam uctovat v spolocnosti, ktora sa zaobera polnohospodarstvom.
Dana spolocnost kupila psenicu na kosenie - 105 hektarov. Ako to mam zauctovat? Je to zasoba? Majetok? Nedokoncena vyroba?
a_je_to
19.04.11,09:16
Moze mi prosim niekto poradit, kto sa v tom vyzna? Zacinam uctovat v spolocnosti, ktora sa zaobera polnohospodarstvom.
Dana spolocnost kupila psenicu na kosenie - 105 hektarov. Ako to mam zauctovat? Je to zasoba? Majetok? Nedokoncena vyroba?

U toho, čo predáva je to predaj nedokončenej výroby. Ale u kupujúceho je to nákup materiálu, ktorý jednak nemožno prijať na sklad, ani hneď dať do spotreby. Rovnako kupujúci nemôže nedokončenú výrobu kúpiť, iba nadobudnúť v procese vlastnej výroby.
Riešenie ? Nákup zaúčtuješ ako 501+343/321 ... tým ho necháš vydaný do nedokončenej výroby, ktorú príjmeš následným zápisom priamo na nákupnej faktúre 121/611 v cene nákupu a tam eviduješ až do žatvy. K tomu sa samozrejme budú až do žatvy napočitávať postreky, iné ošetrovania a ďalšie náklady. Po žatve príjmeš obilie 123/613 a vydáš nedokončenú výrobu do spotreby 611/121.
Niafa
14.01.13,18:02
Dobry večer, môže mi niekto poradiť ohľadne nedokoncenej vyroby. V polovici roku 2012 vznikla s.r.o. ktora sa zaobera rastlinnou vyrobou. Od dod. firmy nakúpila hnojivo - ucet 501 a služby siatie pšenice, orba - ucet 518. Ku koncu roku mam zauctovat nedokoncenu vyrobu v plnej vyske 121/611? Cize budem mať vyššie výnosy? A v suvislosti s tymto treba ešte niečo uctovať na konci roku? Ďakujem veľmi pekne. Nikdy som ešte takéto neúčtovala.